Zbiórka Cmentarz w Dymaczewie Starym - zdjęcie główne

Cmentarz w Dymaczewie Starym

1 550 zł  z 1 500 zł (Cel)
Wpłaciły 22 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 

Cmentarz w Dymaczewie Starym – zbiórka na tablicę i bieżące prace

W Wielkopolsce powszechnym widokiem są opuszczone cmentarze ewangelickie. Wiele osób określa ja jako „poniemieckie”, ale mało kto zna ich prawdziwe historie.

Tymczasem te małe, wiejskie cmentarze często były związane z Olędrami. To osadnicy, którzy przybywali na ziemie polskie w celu zagospodarowania trudnych terenów. Osuszali bagna lub karczowali lasy, aby tam założyć swoje osady. Zasiedlali często miejsca opuszczone wskutek wojen i rozwijali tam gospodarkę. Pochodzili z Holandii, Niemiec lub innych obszarów. Byli najczęściej wyznawcami protestantyzmu.

W Dymaczewie Starym pod Mosiną Olędrzy osiedlili się w 1751 roku, sprowadzeni przez kasztelana Józefa Potockiego. Jako pierwsi dotarli tutaj m.in. cieśla Schramm, krawiec Starck i starszy zboru ewangelickiego, Pfeiffer. To ich rodziny dały początek dzisiejszej wsi.

Jak na porządną wieś olęderską przystało, Dymaczewo Stare miało swój własny cmentarz. Znajdował się on przy głównej drodze, niedaleko jeziora. Tam przez niemal 2 stulecia Olędrzy chowali swoich zmarłych. Po II wojnie światowej miejsce to jednak zaczęło popadać w ruinę.

Cmentarz w Dymaczewie Starym (gm. Mosina, pow. poznański) w 2021 r.

 

Dzisiaj nie znajdziemy na cmentarzu w Dymaczewie już żadnych nagrobków. A jednak powinno to być miejsce pamięci. Obecnie stoją tam symboliczne kamienie i niewielka tabliczka z napisem: „Cmentarz ewangelicki”, które udało się umieścić staraniem pani sołtys Dymaczewa Starego.

Chcielibyśmy jednak, aby to miejsce stało się czymś więcej niż tylko kolejnym opuszczonym cmentarzem, którego losy są bliżej nieznane. Naszym celem jest postawienie tablicy, na której opiszemy historię Dymaczewa i jego dawnych mieszkańców. Dzięki temu wszystkie osoby, które tu trafią, będą mogły poznać dzieje Olędrów i ich ogromny wkład w rozwój ziem polskich. Warto znać tę historię, bo to ważna część naszego dziedzictwa.

Cmentarz w Dymaczewie Starym (gm. Mosina, pow. poznański) w 2022 r. - prace porządkowe


Cmentarze ewangelickie to jednak nie tylko historie ludzi, ale też ciekawa i cenna roślinność. Na starych nekropoliach sadzono m.in. bluszcz, barwinek, cebulice, czy konwalie. Gatunki te niestety nie zachowały się w Dymaczewie. Chcemy  odtworzyć dawny charakter tego miejsca i posadzić ozdobne rośliny w północnej części cmentarza.

Postawienie tablicy to koszt ok. 1000 zł. Kolejne sumy będą jednak potrzebne na bieżące prace, związane z utrzymaniem tego miejsca, koszenie trawy, nasadzenia i pielęgnację roślinności.

Wiemy, że czasy nie są łatwe, ale jednak próbujemy zebrać choć niewielką kwotę. Wierzymy bowiem, że dbanie o pamięć to nie tylko sztuka dla sztuki, ale wnosi też wiele dla współczesnych pokoleń. Pokazywanie dziedzictwa innych kultur i wyznań uczy tolerancji, która jest w obecnym świecie bardzo potrzebna. Cmentarz w Dymaczewie może stać się ważnym miejscem edukacji historycznej dla młodzieży, ale też wszystkich zainteresowanych osób. 

Jeśli ten cel jest Ci bliski, zasil naszą zbiórkę dowolną kwotą! Możesz wpłacić np. 20, 50 lub 100 zł. Będziemy ogromnie wdzięczni za każdą złotówkę, która przybliża nas do odnowy tego miejsca!

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    02.01.2023
    02.01.2023

    Tablica na cmentarzu w Dymaczewie to będzie zwieńczenie dotychczasowej pracy kilku fajnych ludzi :-)

1 550 zł  z 1 500 zł (Cel)
Wpłaciły 22 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 22

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
61
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Stanisława - awatar
Stanisława
50
Ania - awatar
Ania
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
35
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Beata Kloskowska - awatar
Beata Kloskowska
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij