Jesteśmy grupą polskich dziennikarzy i byłych dziennikarzy. Chcemy pomóc ludziom, których dobrze znamy - dziennikarzom na Białorusi. Zbieramy tu pieniądze na pomoc prawną, sprzęt, bezpieczne mieszkanie. Cenzura to ich najmniejszy problem. Niezależni dziennikarze na Białorusi trafiają do więzień, są bici, nigdy nie wiedzą, czy wrócą wieczorem do domu, regularnie tracą sprzęt, tracą swoje archiwa.
Zrobiliśmy to, co najlepiej potrafimy, ale chcemy zrobić jeszcze więcej!
Wydaliśmy książkę: „Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki”. 29 dziennikarzy z kilkunastu polskich redakcji, w 20 rozdziałach opisało historię 21 białoruskich dziennikarzy. Możecie ją już kupić w księgarniach i księgarniach internetowych. Mimo to wciąż prosimy Was o wpłaty.
Cały nasz polski zespół pracował i wciąż pracuje pro bono. Koszty polskiego wydania podzieliliśmy z Wydawnictwem Adam Marszałek, któremu bardzo dziękujemy za to, że zgodziło się na to, by zyski ze sprzedaży także przekazać Informacyjnemu Biuru Białoruś w Fokusie.
Zbieramy dalej, bo nasz kolejny cel to tłumaczenia na inne języki. Białoruscy dziennikarze podkreślają na każdym kroku, że najważniejsze jest to, by mówić o tym, co dzieje się w ich kraju, by Białoruś nie stała się – cytując Swiatłanę Cichanouską – „Koreą Północną Europy”, by Białorusini wiedzieli, że świat o nich nie zapomniał.
Pieniądze, które zbieramy zostaną też przeznaczone na pomoc białoruskim dziennikarzom – tym, którym znów zarekwirowano sprzęt; tym, którzy potrzebują pomocy prawnej; tym, którzy musieli z Białorusi uciekać.
O co was prosimy?
Prosimy Was o wpłaty. Liczy się każda kwota. Osobom lub instytucjom, które wpłacą 50 złotych lub więcej i będą miały takie życzenie, wyślemy książkę. Jeśli wpłacacie 100 zł lub więcej wyślemy Wam książkę z autografami autorów. Warunkiem jest ujawnienie swojego imienia i nazwiska przy wpłacie, a potem wysłanie nam swoich pełnych danych adresowych: [email protected]
O czym jest ta książka?
To historie Ramana Pratasiewicza i Sciapana Puciły, dzięki którym Białorusini z każdego zakątka kraju sami pokazywali, co działo się u nich po ostatnich wyborach. To historie Kaciaryny Andrejewej czy Darji Czulcowej, które pokazywały antyłukaszenkowskie protesty na żywo mimo dojmującej świadomości, że ta praca skończy się dla nich więzieniem. To historia Juliji Słuckiej, szefowej białoruskiego Press Clubu, której zapiski z 6-miesięcznego już pobytu w więzieniu boleśnie uświadamiają odczłowieczenie tamtejszego systemu. To historie Natalii Radzinej, która od 10 lat marzy o powrocie na Białoruś czy Iosifa Siaredicza, który zna Łukaszenkę jak mało kto. To wreszcie historia Andrzeja Poczobuta, który nie był przy narodzinach syna, bo także wtedy trafił do aresztu. Dziś też jest za kratkami, choruje, grozi mu kilkanaście lat więzienia. Z rozmów z nimi i ich bliskimi wiemy, że dla nich to, że chcemy tłumaczyć Białoruś, jest ważniejsze niż pieniądze. Grafikę na okładkę książki zaprojektował legendarny białoruski twórca, grafik Uładzimir Cesler, który po wyborach w sierpniu 2020 roku wszedł w skład opozycyjnej Rady Koordynacyjnej. W konsekwencji, by uniknąć więzienia, musiał opuścić Białoruś.
Co możecie zrobić prócz wpłaty?
Przekażcie innym informację o naszej akcji, zachęćcie do wpłat.
Czytajcie, słuchajcie i oglądajcie o naszym projekcie na bieżąco.
Tu - https://www.facebook.com/PartyzanciCelNieTarcza - możecie na bieżąco obserwować jak rozwija się nasza akcja. Tu możecie czytać i komentować fragmenty książki, dowiadywać się o sytuacji dziennikarzy na Białorusi. Tu znajdziecie wszystkie informacje o spotkaniach autorskich i promocji książki: Partyzanci. Dziennikarze na celowniku Łukaszenki.
Tu możecie słuchać i oglądać rozmowy z autorami, informacji o walce, którą codziennie toczą białoruscy dziennikarze
Spotify: https://cutt.ly/mmQHALN
Google podcast: https://cutt.ly/RmQHF30
Youtube: https://cutt.ly/rmQHUIx
Lista autorów książki:
Adrian Bąk („Raport o stanie świata”)
Wiktoria Bieliaszyn („Gazeta Wyborcza”)
Arleta Bojke (Telewizja Polska)
Marysia Ciupka („Visegrad Insight”, „Res Publica Nowa”)
Piotr Drabik (Radio Zet)
Anna Hałas-Michalska (Polsat)
Wojciech Jakóbik (BiznesAlert.pl)
Maciej Jastrzębski (Polskie Radio)
Magdalena Karpińska
Katarzyna Kopeć-Ziemczyk
Radosław Korzycki
Piotr Kościński
Mariusz Kowalczyk („Newsweek”)
Anna Łabuszewska („Tygodnik Powszechny”)
Joanna Łada (Telewizja Polska)
Monika Maciejewska (Portal TV Republika)
Sandra Meunier (Telewizja Polska)
Michał J. Owerczuk
Piotr Pogorzelski (Biełsat, „Po prostu Wschód”)
Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”)
Justyna Prus (Polska Agencja Prasowa)
Maria Przełomiec (Telewizja Polska)
Wojciech Przybylski („Visegrad Insight”, „Res Publica Nowa”)
Ewa Raczyńska (Onet)
Zbigniew Rokita
Grzegorz Sajór (Radio 357, „Press”)
Michał Tracz (TVN24)
Bianka Zalewska (Discovery TVN)
Adam Zawadzki (Portal TV Republika)
Kim jesteśmy?
Arleta Bojke (TVP) – pomysłodawczyni i koordynatorka
Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska)
Paula Butlewska (TVP), Tomasz Lisiecki (108 PR) - PR
Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna) – redakcja książki
Justyna Czebanyk - korekta
Julita Nobis (RDC) - podcasty
Marcin Pańkowski – grafiki, video
Zbiórkę prowadzi: Informacyjne Biuro Białoruś w Fokusie
Partner projektu: Press Club Polska
Dziękujemy za wsparcie!
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Anonimowy Darczyńca
Dzięki, że nie pozwalacie zapomnieć o tak istotnych sprawach, jak burzenie demokracji, dziejących się tak blisko nas. Mam nadzieję, że taką solidarnością będziemy mogli wykazać się wszyscy, również kiedy to my będziemy z tej strony po której w tym momencie jest Białoruś.
Anna Krebs
Dzięki za inicjatywe, odwage i ludzkie odruchy. Dzięki za madrosc i dawanie mozliwosci bycia sprawczym. Pozdrawiam serdecznie i zycze nam wszystkim wolnosci.
Magda Prajsnar
Powodzenia!
Marek Kozłowski
Cieszę się, że mogłem pomóc. Pozdrawiam
Anonimowy Darczyńca
Powodzenia w dążęniu do Niezależności!