Andrzej Titkow - awatar

Andrzej Titkow

Organizator zbiórki

Jestem poetą/reżyserem/scenarzystą/producentem. Zrealizowałem około stu filmów-dokumentalnych i fabularnych. Reżyserowałem w teatrze i Teatrze TV. Mam wciąż wiele dobrych pomysłów filmowych, ale nie mogę ich zrealizować. W ciągu dwóch ostatnich lat wszystkie złożone przeze mnie projekty (fabularne i dokumentalne) zostały przez PISF odrzucone. Zbieram pieniądze, by rozpocząć produkcję filmu dokumentalnego "Michel w krainie Ubu", nad którym pracuję od trzech lat. Zebrane pieniądze zostaną wykorzystane na dokumentację i produkcję tego filmu. Ta pomoc znaczy dla mnie wiele. Znaczy być albo nie być. Jest to jedyna możliwość, by powstał ważny, a zarazem ciekawy film. 

MICHEL W KRAINIE UBU-KONSPEKT FILMU

Jesienią 1958 roku, lewicowy francuski intelektualista, Michel Foucault, przyjeżdża po raz pierwszy do kraju realnego socjalizmu. Ma 32 lata i nie jest jeszcze znany. Mieszka w hotelu "Bristol" w Warszawie i pracuje nad swoją pracą doktorską. Organizuje Ośrodek Cywilizacji Francuskiej prz Uniwersytecie Warszawskim. Jest homoseksualistą. Staje się "atrakcją" gejowskiej Warszawy. Zakochuje się w młodzieńcu, który okazuje się agentem Służby Bezpieczeństwa. Zostaje karnie wydalony.  Powie: "W Polsce czułem się jak nowy król Ubu". Ostatni raz przyjeżdża jesienią roku 1982 z konwojem pomocy dla ofiar stanu wojennego. Po powrocie do Francji, mówi: "Nigdy jeszcze nie widziałem tak wielkiego rozziewu między rządem i narodem". Umiera 25 czerwca 1984 roku, na nieznaną jeszcze wówczas chorobę AIDS, w szpitalu Salpetriere, który opisał w swej książce "Historia szaleństwa w dobie klasycyzmu".

Ten film będzie składał się z wielu elementów. Będzie to swobodny esej filmowy opowiadający o pewnej epoce, o systemie społeczno-politycznym, który przeminął, a zarazem wnikliwy psychologiczny i duchowy wizerunek człowieka, który żył i działał w tamtych czasach. Będą także wypowiedzi osób, które spotkały Filozofa w różnych okresach jego życia. Zdecydował się na udział w tym filmie Daniel Defert, wieloletni partner Foucault, który towarzyszył mu do końca w ziemskiej wędrówce, a także Bernard Kouchner, współzałożyciel stowarzyszenia "Lekarze bez granic" i Minister Spraw Zagranicznych Republiki Francuskiej w latach 2007-2010, który poznał Michela Foucault na paryskich barykadach roku 1968. Jednym z rozmówców będzie też Remigiusz Ryziński, autor bulwersującej książki "Foucault w Warszawie", który dotarł do żyjących wciąż świadków policyjnej prowokacji z roku 1958. Ponadto w filmie znajdą się liczne filmowe i fotograficzne materiały archiwalne. 

Michel Foucault jest niewątpliwie jednym z celebrytów współczesnej kultury. Jednak "polski epizod" jego biografii okrywa głęboki mrok. Warto o tym opowiedzieć, bowiem Polska, a wraz z nią cała środkowo-wschodnia Europa, znajdująca się wówczas pod sowiecką dominacją, była niezwykle ważna dla francuskiego myśliciela.

Aktualności

 • Andrzej Titkow - awatar

  Andrzej Titkow

  08.12.17
  08.12.17

  Drodzy darczyńcy, ponownie wam wszystkim dziękuję. Nie macie nawet pojęcia jak wiele znaczy dla mnie pomoc, której mi udzielacie. I nie chodzi tu tylko o pieniądze, choć o nie oczywiście też. Uzyskane w ten sposób fundusze pozwolą uruchomić konkretne działania, przybliżające powstanie filmu, nad którym pracuję od ponad trzech lat. O szczegółach będę informował tutaj wszystkich zainteresowanych. W najbliższym czasie postaram się przeprowadzić wywiad z Danielem Defertem, wieloletnim partnerem Michela Foucault. Od pewnego czasu czuję się jak rozbitek dryfujący po wezbranym oceanie na zdezelowanej tratwie w niewiadomym kierunku. Wasze wsparcie pozwala mi odzyskać nadzieję, że ludzka wspólnota, choć tak krucha, może jednak istnieje i na tej tratwie nie jestem jednak zupełnie sam. BARDZO DZIĘKUJĘ!

Komentarze

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  26.12.17
  26.12.17

  Antonius czeka na świetny film!

 • Marcin Ciastoń - awatar

  Marcin Ciastoń

  09.12.17
  09.12.17

  Mocno kibicuję!

 • Michał Oleszczyk - awatar

  Michał Oleszczyk

  08.12.17
  08.12.17

  Panie Andrzeju, trzymam kciuki! Każdy Pański projekt jest wart wsparcia. Właśnie przelałem swoją skromną cegiełkę. Pozdrawiam.

 • Julia Jurys - awatar

  Julia Jurys

  28.11.17
  28.11.17

  Pozdrowienia.

Andrzej Titkow - awatar

Andrzej Titkow

Organizator zbiórki

Wpłaty - 50

Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
hana hej - awatar
20
hana hej
Mado - awatar
10
Mado
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anita Wasilewska - awatar
500
Anita Wasilewska
Maria Muras - awatar
200
Maria Muras
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Barbara - awatar
50
Barbara
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
edward porembny - awatar
20
edward porembny

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij