Zbiórka Pozwy - zdjęcie główne

Pozwy

48 923 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciło 759 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Bart Staszewski - awatar

Bart Staszewski

Organizator zbiórki

Cześć!

Zostałem pozwany przez trzy gminy za mój fotograficzny projekt. To pozwy cywilne - gmina Zakrzówek, Tuszów Narodowy oraz Niebylec uznały, że naruszyłem ich dobra osobiste. Ich zdaniem strefy nie istnieją a ich stanowiska anty-LGBT nikogo nie krzywdzą. Wręcz przeciwnie - chronią rodziny a ja psuję ich wizerunek. 

Wytaczanie spraw sądowych aktywistom to nowa w Polsce metoda walki z aktywistami na rzecz praw człowieka. Sprawy sądowe mają zniechęć aktywistów do dalszego działania, zabrać im czas a często i pieniądze, potrzebne do odparcia ataku. To także próba wywołania efektu mrożącego na całej społeczności LGBT i sygnał: "siedźcie cicho". Nie będziemy.

Co finansuje zbiórka?

Procesy cywilne w Polsce są żmudne, prawdopodobnie (w zależności od decyzji sądów) będą się wiązały z przesłuchaniami wielu świadków i przedstawieniem szerokiego materiału dowodowego, w tym ekspertyz i tłumaczeń. Pozwy wylądowały w dwóch różnych sądach - w  Lublinie i Tarnobrzegu. Tam będą odbywały się rozprawy, co zwiększy znacząco koszty reprezentacji przewidzianej przez prawników.

Przygotowanie obszernej odpowiedzi na pozwy, koszty reprezentacji i tłumaczeń zagranicznych artykułów (z różnych języków) w I instancji to około 30.000 zł. 

Będzie mnie reprezentować dwójka świetnych prawników. Adw. Bartosz Przeciechowski oraz adw. Sara Wilk, którzy reprezentowali mnie w poprzednich, wygranych sporach (takich jak: zakazy marszu równości w Lublinie czy zniesławienie przez radnego PiS i wojewodę Czarnka). Wtedy reprezentowali mnie pro bono, teraz jednak sprawy będą wymagały znacznie większego zaangażowania po ich stronie, przez okres co najmniej kilkunastu miesięcy, dlatego też chcę zebrać środki na pracę, którą będą wykonywać nie tylko przecież na moją rzecz, ale na rzecz całej społeczności LGBT w Polsce.

Dlaczego moja akcja jest ważna?

Jeżdżę do regionów, które zadeklarowały, że są wolne od LGBT i robię zdjęcia osobom LGBT, które stamtąd pochodzą. Zaprojektowałam znak, który jest symboliczną emanacją homofobicznych uchwał przyjmowanych przez samorządy. Poprzez zdjęcia i symboliczny znak chcę pokazać, że politycy wybierają na wroga tradycji, rodziny i wartości katolickich członków własnych społeczności.

Osoby ze zdjęć mają różne historie: Kazimierz — najstarszy z bohaterów — pisał do miejscowych radnych w liście, że czuje się dotknięty tym stanowiskiem. Zaznaczał, że nie stanowi zagrożenia i że boli go dyskryminacja jako wierzącego katolika. Ma 58 lat i nie ukrywa, że jest gejem. 

Od publikacji zdjęć wiele się wydarzyło. Gdy partnerskie gminy z zachodniej Europy dowiedziały się o istnieniu uchwał, zareagowały oburzeniem. Wiele z nich zerwało więzi z polskimi miejscowościami. To cena za homofobię polityków. Temat stref wrócił do debaty. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Layen potępiła strefy - to samo zrobił Joe Biden, prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych. Powstała też unijna strategia przeciwdziałaniu dyskryminacji osób LGBT+ gdzie wprost krytykuje się strefy wolne od LGBT. Oczywiście to nie tylko moje działania - to także efekt pracy organizacje pozarządowych oraz aktywistów-ek Atlasu Nienawiści, którzy-e za swoją pracę także zostali pozwani. 

Musimy nazywać zło "złem". Nie ma czegoś takiego, jak ideologia LGBT, są ludzie, którzy w tych miejscowościach próbują żyć. Nie dajmy sobie wmówić, że prawo do małżeństwa czy adopcji jest światopoglądem, ideologią lub złem — takich samych argumentów używano wobec małżeństw mieszanych etnicznie, do dyskryminacji czarnoskórych czy Żydów.

Nie poddam i się i będę kontynuował robienie zdjęć. Byłem już w kilkudziesięciu miejscowościach i pojadę do kolejnych. 

Dlaczego miejscowości, do których jeżdżę, dyskryminują swoich mieszkańców?

Gminy, powiaty i województwa, które przyjmują tzw. "stanowiska przeciw ideologii LGBT" dyskryminują osoby LGBT mieszkające w tych gminach.

Sądy administracyjne w Gliwicach, Kielcach, Warszawie i Lublinie stwierdziły następujące naruszenia:

1. Uchwały zostały podjęte bez podstawy prawnej.
2. Gminy wykroczyły poza swoje kompetencje.
3. Uchwały bezprawnie ograniczyły konstytucyjne prawa i wolności jednostek.
4. Określenie "ideologia LGBT" wyklucza osoby LGBT ze wspólnoty samorządowej.
5. Uchwały naruszają godność, prawo do życia prywatnego i wolność wypowiedzi ze względu na orientację seksualną. 

Te wyroki nie pozostawiają cienia wątpliwości co do dyskryminującego charakteru stanowisk samorządów.

Co dalej? 

Nie mogę wykluczyć, że na I instancji się nie skończy i walka będzie niestety trwała dalej, w kolejnych sądach. O ile zajdzie taka potrzeba, to jestem gotowy walczyć dalej - to także cena za moją skuteczność.

🇬🇧English:

Two municipalities  decided to sue me for violating personal rights. They accuse me of attributing a homophobic face to the local authorities and the municipality:

„Muncipalities of Zakrzówek and Tuszów Narodowy welcomes everyone willingly, tourists, investors, we have no prejudices against anyone. The fact that Mr. Staszewski attributes such negative and universally condemned traits to us (by hanging a sign) is not only damaging and defamatory to the commune authorities and the inhabitants of our local community”.


That is why they decided to sue me in the Lublin and Tarnobrzeg district courts.
It is ridiculous that councillors see nothing wrong in adopting discriminatory positions. This was confirmed by judgments of provincial courts. They also risk cutting off EU and Norwegian subsidies. instead of  sprinkling the head with ashes and withdrawing from the resolution, the councilors decided to sue the LGBT activist in court.


I have nothing to fear because the truth is on my side. On the side of the councilors, a homophobic, nonsensical resolution that harms and divides residents. Councillors are thoughtless and are guided by party interests instead of the welfare of all residents.
I will continue my project and I will go to other municipalities that declared as LGBT-free zones. 

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Bart Staszewski - awatar

  Bart Staszewski

  26.11.2020
  26.11.2020

  Z ostatniej chwili: – To ewidentne, bezczelne prowokacje, których celem jest stygmatyzowanie tych miejscowości, robienie hejtu za granicą, pozbawianie środków – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Zdaniem Mularczyka, gminy, które – jak mówi – oczernia Staszewski powinny „rozważyć pozwanie pana Staszewskiego z tytułu ochrony dóbr osobistych, bo takie działania stygmatyzują gminę, rzucają na nią złe światło. Na pewno te gminy powinny rozważyć skierowanie sprawy na ścieżkę prawną”. – Jest to forma prowokacji. Zgłosiłem to, żeby zostało przeprowadzone postępowanie pod kątem art. 85 Kodeksu wykroczeń, który sankcjonuje samowolne ustawianie albo niszczenie lub uszkadzanie znaku lub sygnału alarmowego. Teraz pan Staszewski powinien być przesłuchany, czy to był fotomontaż, taki najbardziej bezczelny w photoshopie, bo tego też nie można wykluczyć, czy też tam rzeczywiście przez chwilę wisiał ten znak, w co wątpię – dodaje. https://tvp.info/51002397/posel-pis-arkadiusz-mularczyk-o-akcji-dzialacza-lgbt-barta-staszewskiego-w-istebnej-i-lososinie-malej-staszewski-wieszal-tabliczki-z-napisem-strefa-wolna-od-lgbt

  Zdjęcie aktualizacji 58 750

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  18.01.2022
  18.01.2022

  Trzymam kciuki

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  31.12.2021
  31.12.2021

  Psycholog LGBT i PsychologMęskichSpraw wspiera Pana!

 • Arek - awatar

  Arek

  30.12.2021
  30.12.2021

  trzymam za Pana kciuki, dołożyłem swoją cegiełkę :)

 • Dagmara - awatar

  Dagmara

  30.12.2021
  30.12.2021

  Brawo Panie Bartku. Takich ludzi trzeba piętnować!

 • Horacy Wimp - awatar

  Horacy Wimp

  30.12.2021
  30.12.2021

  Nie jesteś sam. I nigdy nie będziesz ;-)

48 923 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciło 759 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Bart Staszewski - awatar

Bart Staszewski

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 759

wiedzmin - awatar
wiedzmin
7
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Sebastian Glinka - awatar
Sebastian Glinka
20
Peter Kowalski - awatar
Peter Kowalski
50
Kret_Pokemon - awatar
Kret_Pokemon
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Adam - awatar
Adam
20
Katarzyna Maczak - awatar
Katarzyna Maczak
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij