Zbiórka Dla Stasia, pomóż mu mówić! - miniaturka zdjęcia

Dla Stasia, pomóż mu mówić!

Aneta Pielak - awatar

Aneta Pielak

Organizator zbiórki

Tylko mnie kochaj…

Staś urodził się 28 stycznia 2010 r. z wadą genetyczną i ma Zespół Downa. Jest świetnym siedmiolatkiem, bardzo spostrzegawczym, ma poczucie humoru, uwielbia się śmiać, bawić. Patrzy na świat przez różowe okulary. Choć… potrafi strzelić „focha”, jest uparty, dąży do celu i pokonuje wszelkie przeszkody, które spotyka na drodze, a z każdego sukcesu bardzo się cieszy. 

Uwielbia zajęcia ruchowe, dogoterapię, biofeedback, układać puzzle i robić figle. Ulubione bajki: Shrek, Hotel Transylwania, Król Lew, ale również Merida Waleczna, Angry Birds i Świnka Peppa. 

Jednak ostatnio ogląda z zamiłowaniem wszelkie mecze piłki nożnej, jak i siatkarzy. Kibicuje każdej drużynie, bo u niego liczy się przede wszystkim gra, bardzo się śmieje, jak zawodnik strzeli gola. Ważne by się coś działo. Sam też gra w piłkę (zazwyczaj o 20:00 razem z Tatą i chyba będzie bramkarzem).

Kocham Go i będę kochać całe życie, a to jest dla niego najlepsze lekarstwo.

Zbiórka

Staś jest podopiecznym Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" http://dzieciom.pl/podopieczni/11458 . Dlatego środki, które zbierzemy z Waszą pomocą, będą przelewane na subkonto Stasia w Fundacji.

Wiele o Stasiu, dowiesz się z naszego funpage`a https://www.facebook.com/pielakstas/ oraz strony http://www.pielakstas.pl/ zapraszam do odwiedzin i kontaktu. 

Na co zbieramy środki?

W tym momencie najważniejsze jest dla nas zebranie środków na rehabilitację.

Ze względu na trudności rozwojowe, jakie występują u Stasia, wymaga on stałej i wielotorowej stymulacji rozwoju . Tygodniowy zakres terapii to minimum 5 godzin specjalistycznych zajęć, których koszt wygląda następująco:

 • terapia logopedyczna 2x tyg. = 160 zł;
 • terapia sensotyczna 1x tyg. =  90 zł;
 • terapia psychologiczno – pedagogiczna 2x tyg. = 180 zł.

ŁĄCZNIE miesięcznie wynosi 1720 zł.

Do tego dochodzą dwa zaplanowane turnusy jeden w Ośrodku “Biomicus” w Warszawie – 3700 zł, oraz turnus w Ośrodku “Michałkowo” w Bystrej – 4900 zł.

W miesiącach, w których Staś będzie miał turnus, nie będzie miał terapii tygodniowej. Dlatego koszt rocznej rehabilitacji (nie wliczając pomocy edukacyjnych, sprzętu rehabilitacyjnego i leków) wynosi, aż 25 800 zł.

Jednak z nadzieją spoglądam w przyszłość, wierzę że pomożecie Stasiowi pokonać kolejne przeszkody. Dziękuję za każdą okazaną pomoc - daje nam ona siłę do pokonywania kolejnych przeszkód i niesprawiedliwości otaczającego mnie świata.

Co nas różni?

Właściwie niewiele. W sumie każdy wie, czym on jest, tzn. w środowisku, społeczeństwie funkcjonuje jakiś tam stereotyp o ZD. Ze swojego doświadczenia wiem, że on nijak się ma z rzeczywistością. A szkoda, bo na pewno byłoby mi znacznie łatwiej oswoić się z tą całą sytuacją, gdybym wiedziała choć trochę tego co wiem dziś.

Zespół Downa to inaczej trisomia 21 pary chromosomów. Każdy "normalny" człowiek, ma po jednej parze każdego z 23 chromosomów, a Staś ma trzy chromosomy z numerem 21. (ciekawostka: inni człekokształtni mają 24 pary - a więc w tym przypadku "więcej" nie znaczy "lepiej") Prawda, że niewielka ta różnica? Tylko ten dodatkowy chromosom, to taki chochlik okropny, który miesza, gdzie tylko się da.

Dodatkowy chromosom -  nazwijmy go Chochlik :) sprawił, że Staś ma:

 • problemy kardiologiczne - stan po wyleczonej wadzie serduszka;
 • niedoczynność tarczycy;
 • obniżone napięcie mięśniowe;
 • wada słuchu;
 • opóźnienie umysłowe;
 • obniżona odporność;
 • wady wzroku - nadwzroczność;
 • problemy z mową.

Jak żyć gdy dziecko ma ZD?

Nasza pediatra, powiedziała nam, na początku drogi, postarajmy żyć normalnie. Leczymy objawy, ale traktujmy Stasia jak normalne dziecko. I tak robimy, jedyna różnica to taka, że profilaktycznie przy badaniach na tarczycę, robię dodatkowo morfologię z rozmazem. Dlaczego? Mało kto wie, że ludzie z ZD są bardziej narażeni na zachorowanie na białaczkę, a czasami można to u naszych dzieci przegapić. Problemy z mową - w przypadku Stasia - nie pomagają, więc tu trzymam rękę na pulsie.

A tak, to żyjemy całkiem normalnie, od kontroli do kontroli, poprzez rehabilitacje, które są teraz dla nas "normalnością/rutyną", chodzimy na spacery, wyjeżdżamy na zakupy, jeździmy w góry i nad morze, w tym roku byliśmy na Mazurach, gdzie Staś płynął kajakiem i łowił ryby. Jak zwykła / normalna rodzina. Staramy się zapominać o tym, że Staś ma zespół Downa, przynajmniej podczas wakacji. 

Brat z ZD

jest bardziej uparty, ale i bardziej kochany. Kłócą się jak to z rodzeństwem bywa, jednocześnie spiskują przeciw nam - Rodzicom. Kochają się, myślą o sobie, gdy idą do sklepu. Staś zawsze bierze coś dla "Iiii", a więc dwa jabłka, banany czy też napój. Czasami pomyśli i o mnie, i tacie, to weźmie cztery i pokaże na każdą z rzeczy mówiąc "Mama, Iiii, Tata, Staś". Więc myślę, że na tym etapie, brat z ZD, to fajny brat. Co będzie za X lat, kiedy Majka będzie miała chłopaka/męża ? Mam nadzieję, że wybierze takiego, który polubi szwagra z dodatkowym chromosomem :D.

Obawy

owszem, jakieś są. Boję się co przyniosą kolejne lata, czy syn zacznie mówić. Czy uda nam się poprzez codzienną rehabilitację, turnusy rehabilitacyjne poruszyć szare komórki do działania. Wszystko, to co dziś robimy, cała włożona praca – Stasia i nas wszystkich – ma za zadanie, przygotować Go do samodzielnego życia, w miarę jego możliwości.

Rehabilitacja

Staś ma rehabilitację ruchową, logopedyczną, terapię zajęciową, integrację sensoryczną i raz na miesiąc wizytę u psychologa. Do tego w przedszkolu pracuje z nauczycielem wspomagającym. Ma między innymi zajęcia z rytmiki i angielskiego. Minimum dwa razy w roku jeździ na dwutygodniowe turnusy, na których kładzie się nacisk na zajęcia z logopedą, integrację sensoryczną, terapię ręki, dogoterapię, biofeedback oraz zajęcia ruchowe.

Aktualności

 • Aneta Pielak - awatar

  Aneta Pielak

  25.12.17
  25.12.17

  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, składamy Wam życzenia spokojnych, rodzinnych i wesołych świąt. Niech miłość i radość towarzyszyła Wam nie tylko dziś, ale przez całe życie. Dziękujemy za Waszą pomoc, za wpłaty, za dobre słowo, za tolerancję. Rodzice Stasia, siostra i Staś. Ho Ho Ho

  Zdjęcie aktualności 10 545

Komentarze

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  05.10.17
  05.10.17

  Trzymajcie się. Niech Bóg będzie z Wami.

  • Aneta Pielak - awatar

   Aneta Pielak - Organizator zbiórki

   05.10.17
   05.10.17

   Dziękuję za wpłatę, miłe słowa i prosimy o modlitwę.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  02.10.17
  02.10.17

  Opowieści o Stasiu otwierają oczy, dzięki :)

  • Aneta Pielak - awatar

   Aneta Pielak - Organizator zbiórki

   02.10.17
   02.10.17

   Bardzo dziękuję za pomoc, takie słowa sprawiają, że chce się walczyć o Jego przyszłość. Fajny z niego urwis :).

 • Ciocia Dorota - awatar

  Ciocia Dorota

  29.09.17
  29.09.17

  Powodzenia Stasieńku :*

  • Aneta Pielak - awatar

   Aneta Pielak - Organizator zbiórki

   29.09.17
   29.09.17

   Dziękuję Dorotko! i buziaki od Stasia i Mai :*

Aneta Pielak - awatar

Aneta Pielak

Organizator zbiórki

Wpłaty - 37

Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
9
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Angelika - awatar
30
Angelika
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
dla Stasia :) - awatar
30
dla Stasia :)

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij