talibowie zrujnowali im marzenia

10 815 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 112 osób

Uwierzyli w lepszy Afganistan. Budowali demokrację, bronili praw kobiet. Teraz są na celowniku talibów i próbują przetrwać!Sima i Ali to młode małżeństwo z Afganistanu. Mają na utrzymaniu nie tylko swoją trzyletnią, chorą na nerki, córeczkę Frisztę,  ale także starych i schorowanych rodziców Alego. Skończyły im się zapasy, od dawna nie płacą czynszu, teraz nie starcza im już pieniędzy nawet na jedzenie i opał, a w Kabulu, położonym na wysokości 2 tys. metrów n.p.m., właśnie trwa mroźna zima. Dla takich jak oni w Afganistanie rządzonym przez talibów nie ma miejsca. Próbowali wyjechać. Legalnie się nie udało. W podobnej sytuacji były setki tysięcy Afgańczyków, a państwa Zachodu, po przyjęciu pierwszej fali migrantów, zamknęły swoje granice. Na nielegalną migrację do któregoś z państw ościennych nie było ich stać.  

Oboje należą do znienawidzonej przez talibów mniejszości etnicznej - są Hazarami. Na dodatek byli związani z poprzednim ustrojem. Ali przez cztery lata pracował dla Ministerstwa Pokoju, jako kierowca i ochroniarz starszej doradczyni ministra. Sima pracowała w szwajcarskiej Womanity Foundation zajmującej się równouprawnieniem kobiet. Była trenerką, uczyła dziewczęta programowania. 

Po15 sierpnia, kiedy talibowie przejęli władzę, Sima i Ali z dnia nadzień stracili pracę. Przestało istnieć ministerstwo, w którym pracował Ali, a jego przełożeni wyjechali z Afganistanu. Z kraju wyniosła się też szwajcarska Womanity Foundation. Na maile, które Sima wysyłała do władz fundacji z prośbą o pomoc w ewakuacji, nikt nawet nie odpowiedział. Kilka dni po przejęciu władzy talibowie odwiedzili Alego i skonfiskowali jego służbowy samochód. Zasugerowali, że będą go mieli na oku. Również Sima jest na cenzurowanym. Według talibów działalność na rzecz emancypacji kobiet, którą się zajmowała, to grzech i obraza islamu. 

Niewielkie oszczędności szybko stopniały. Ali desperacko poszukiwał pracy, ale takich jak on są w samym tylko Kabulu tysiące. Próbuje pracować jako kierowca, do tego jednak musi wynajmować samochód. W dzień robi tak mało kursów, że ledwo starcza mu na opłacenie ceny najmu. Obecnie fundusze są ludziom potrzebne na jedzenie i przetrwanie, więc usługi taksówkarskie przestały być opłacalne. Z kraju wyjechała elita, mniej jest też zachodnich dziennikarzy i innych zagranicznych gości. Po prostu nie ma kogo wozić. 

Alinie ma nawet żadnych oszczędności, żeby zainwestować w jakiś własny mały biznes. Ale możecie pomóc jemu i jego odważnej żonie stanąć na nogi. Ta zbiórka powstała właśnie dla tych młodych ludzi, którzy uwierzyli w wolność, równość i demokrację, a teraz płacą za to słoną cenę. Ich sytuacja jest dramatyczna, a wstyd, że muszą zwracać się po pomoc, jeszcze większy. Nie ujawniamy ich pełnych imion, dla bezpieczeństwa, ale gwarantujemy marką naszej organizacji, że znamy ich osobiście i ręczymy za ich szczerość i uczciwość. 

Komentarze


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    04.02.2022
    04.02.2022

    <3

10 815 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciło 112 osób

Wpłaty: 112

Katarzyna Lenarczyk - awatar
Katarzyna Lenarczyk
50
Ewa J - awatar
Ewa J
100
Ruta Śpiewak - awatar
Ruta Śpiewak
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Agnieszka Żylińska - awatar
Agnieszka Żylińska
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Henadź Semianchuk - awatar
Henadź Semianchuk
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Jola Wiszowata - awatar
Jola Wiszowata
100
Ramil - awatar
Ramil
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij