Zbiórka Pomoc dla Andrzeja Dorosz - miniaturka zdjęcia

Pomoc dla Andrzeja Dorosz

Angelika Jacukowicz - awatar

Angelika Jacukowicz

Organizator zbiórki

Nazywam się Angelika Jacukowicz i chciałabym zebrać pieniądze dla mojego taty - Andrzeja, który w lutym 2017 roku usłyszał diagnozę SLA - Stwardnienie Zanikowe Boczne. Jest to choroba, która prowadzi do niszczenia pewnej specyficznej grupy komórek nerwowych odpowiedzialnych za pracę naszych mięśni. W czasie rozwoju choroby dochodzi do powolnego, ale systematycznego pogarszania się sprawności ruchowej, a w późniejszych etapach do całkowitego paraliżu, a w ostateczności do śmierci poprzez zatrzymanie pracy mięśni oddechowych. Choroba ta jest nieuleczalna, a jedyne leki, jakie mogą spowolnić rozwój choroby, wyniszczają wątrobę. 


Zaczęło się niewinnie - infekcje górnych dróg oddechowych, ciągłe zmęczenie i bełkotanie. Kiedy tacie zaczęła drżeć głowa, natychmiast umówiliśmy wizytę u neurologa, podejrzewając chorobę Parkinsona. Po komplecie badań wykluczono Parkinsona, udar i inne choroby dające podobne objawy, pozostało najgorsze - SLA opuszkowe. Jesienią 2017 roku taty nikt nie mógł już zrozumieć, zaczęły się problemy z przełykaniem. W lutym 2018 roku tacie założono PEGa - wgłębnik służący do żywienia bezpośrednio do żołądka. Fizycznie był jeszcze sprawny, jeździł na rowerze, chodził na spacery, choć zaczęły się problemy z oddychaniem i tata został objęty opieką wentylacji domowej i korzystał z respiratora nieinwazyjnego (maska). 


Do czerwca 2018 roku widać było powolny postęp choroby, jednak od czerwca nie wystarczało już podłączenie do respiratora na noc, tata przez 20 godzin na dobę musiał mieć założoną maskę. Lekarz, zajmujący się tatą zaproponował wykonanie zabiegu tracheotomii, dzięki czemu możliwe byłoby skuteczniejsze dotlenianie. wreszcie, 11 lipca, tata wyraził zgodę na wykonanie zabiegu i 12 lipca był już w szpitalu. 


Niestety, okazało się, że organizm taty był już niedotleniony. Po zabiegu tata miał zaburzenia psychiczne, nie poznawał najbliższych osób, miał też omamy. Nie spał przez 3 doby, mimo leków uspokajających. Do dziś nie do końca kojarzy fakty.

O ile widzimy poprawę, jeśli chodzi o oddychanie, o tyle mięśnie stały się dużo słabsze. Tata nie jest w stanie sam wstać, nie mówiąc już o samodzielnym pójściu do toalety. Na szczęście mamy już wózek inwalidzki, który jest bardzo pomocny. 

Musimy dostosować mieszkanie do przemieszczania się wózkiem, zupełnie wyremontować łazienkę, aby również wózkiem móc wjechać pod prysznic. Potrzebne są też pieniądze na wynajęcie pomocy, która będzie niezbędna mamie, kiedy ja będę musiała już wrócić do pracy i nie będę mogła pomagać jej przy tacie całą dobę - pomagać w kąpieli, w karmieniu, odsysaniu wydzieliny, oklepywaniu i przemieszczaniu się... Chcemy także wynająć rehabilitanta, który będzie przychodził częściej rehabilitować tatę, gdyż przysługująca nam 2 razy w tygodniu rehabilitacja już nie wystarcza. 

Dodam tylko ze tata pomagał przez wiele lat oddając krew, otrzymał Złotą odznakę HDK oraz kilka odznak ZHDK, a teraz sam potrzebuje pomocy. 

Liczy się każda złotówka!

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Aktualności

 • Angelika Jacukowicz - awatar

  Angelika Jacukowicz

  18.11.18
  18.11.18

  Dzięki oszczędnościom i Państwa wpłatom udało się zupełnie wyremontować łazienkę, aby dostosować ją do potrzeb taty. Na bieżąco wykupujemy też dodatkowe godziny rehabilitacji i w razie potrzeby opłacamy opiekunkę, która zostaje z tatą, gdy mama musi wyjść z domu. Choroba niestety postępuje. Są dni, kiedy tata z czyjąś pomocą może wstać i przesiąść się na wózek, ale też takie, kiedy cały dzień leży w łóżku i jest zbyt słaby, aby wykonać ruchy nogami. Rokowania są słabe, ale dziękujemy za dotychczasową pomoc!

  Zdjęcie aktualności 22 045

Komentarze

 • Ivona Witkowski - awatar

  Ivona Witkowski

  21.07.18
  21.07.18

  Gute Besserung

Angelika Jacukowicz - awatar

Angelika Jacukowicz

Organizator zbiórki

Wpłaty - 87

Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Paulina - awatar
10
Paulina
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
1
Anonimowy Darczyńca
Marta - awatar
100
Marta
Wiesław Kowalski - awatar
100
Wiesław Kowalski
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij