Odbudowa domu po pożarze. Jak napisać angażujący tekst zbiórki?

Opublikowano 27 marca 2023 przez Natalia

Omówiliśmy już, jak powinna wyglądać skuteczna zbiórka na odbudowę domu po pożarze oraz wyjaśniliśmy, jak przykuć uwagę darczyńców poprzez zdjęcia. W ostatniej części poradnika dowiesz się, jak angażować i zachęcać do wpłat w tytule i opisie zbiórki. Omówimy również, jak odpowiednio określić cel i jak stworzyć przyjazny adres strony internetowej zbiórki. 

Tytułem zbiórki angażuj do wpłat!

Tytuł zbiórki pożarowej powinien informować o tym, co wydarzyło się oraz zachęcać do działania. Wpisz nazwisko rodziny lub miejscowość, by każdy od razu wiedział, kogo i czego dotyczy zbiórka. Wezwij do działania - bezpośrednio zwróć się do darczyńców z zachętą do wsparcia finansowego. Podkreśl również emocje poprzez wykrzykniki oraz wielkie litery np. “PILNE” lub “POMOC”. 

PRZYKŁADY TYTUŁÓW ZBIÓRKI:

W pożarze straciliśmy wszystko!

Ania z córką straciły wszystko! 

Pożar w Łodzi! Potrzebna pomoc!

Na nowy start dla Kowalskich

Nowy start dla małego Antosia

Na powstanie z popiołów 

Bez dachu nad głową! Pomocy!

Pani Maria bez dachu nad głową! 

Na wymarzony dom Nowaków 

Na lepszy start dla moich dzieci 

Pomoc po pożarze dla mojej babci

Legnica. Pomóżmy naszym sąsiadom

Odbudowa domu Kowalskich 

PILNE! Odbudowa domu Pana Jarka

Dlaczego warto przemyśleć tytuł zbiórki na odbudowę domu?

W ten sposób przykujesz uwagę darczyńców oraz dasz sygnał, że sprawa jest pilna. W momencie pożaru rodzina zostaje praktycznie z niczym i nie ma żadnego dachu nad głową, często znajduje  schronienie terminowe wśród rodziny lub znajomych, dlatego szybkość działania jest tutaj kluczowa. Im szybciej zbierzecie potrzebną kwotę na remont spalonego domu, tym szybciej rodzina będzie mogła zacząć działać i wprowadzić się do nowego domu. 

W opisie zbiórki opowiedz historię poszkodowanej osoby lub rodziny

W opisie zbiórki nie ograniczaj się do przedstawienia faktów i przebiegu akcji gaśniczej. Skup się na historii osoby lub rodziny dotkniętej pożarem. Za każdą tego typu sytuacją stoją konkretne osoby i indywidualne historie. Każdy będzie zmagać się z nieco innymi wyzwaniami.

Na przykład rodzina z dziećmi w wieku szkolnym chce zapewnić jak najlepsze warunki do nauki, która jest utrudniona po utracie dachu nad głową. Natomiast niektóre zawody wymagają specjalistycznego sprzętu i są wykonywane w domu. takie osoby nie tylko będą potrzebować podstawowych narzędzi, ale również nowego sprzętu, by móc zachować ciągłość wykonywania swojego zawodu, by utrzymać się.  

 Przydatne mogą być pytania pomocnicze:

  • Kogo dotyczy zbiórka? / Kto został poszkodowany w wyniku pożaru?
  • W jakiej sytuacji życiowej pożar dotknął osobę / rodzinę? 
  • Jak osoba / rodzina dotychczas żyła, czym zajmowała się np. zawodowo?
  • Z czym zmaga się osoba / rodzina w wyniku pożaru?
  • Jakie wyzwania stoją przed osobą / rodziną po pożarze?

PRZYKŁAD FRAGMENTU OPISU:

W piątek, 28 grudnia Ania i Piotr spod Szczecina stracili wszystko to, na co pracowali przez całe życie! Ich dom rodzinny odziedziczony po babci spłonął. Sytuacja jest trudna, ponieważ małżeństwo ma 2 dzieci, 8-letniego Antosia i 6-letnią Olę, a trzecie dziecko w drodze. Rodzina nie ma, gdzie się podziać. Ich życie jest w naszych rękach! Sami sobie nie poradzą! 

Wszyscy znamy Anię, Piotra i kochamy ich za otwarte serca i chęć niesienia pomocy innym. Piotr jest ratownikiem medycznym i na co dzień ratuje życie i zdrowie innych. Ania natomiast uczy w pobliskiej szkole - wszystkie dzieci ją uwielbiają. Dlatego w ramach solidaryzmu, my jako sąsiedzi, zakładamy tę zbiórkę. Nie zostawimy ich w tych trudnych chwilach. 

Lista potrzeb się nie kończy, ponieważ brakuje wszystkiego m.in. ubrań, naczyń, jedzenia. Wszystko strawił pożar. Dzieci na razie nie chodzą do szkoły. Nie mają książek, ani miejsca do nauki. Rodzina na razie mieszka u siostry Ani, ale tam też miejsca nie jest zbyt dużo. 

Dziękujemy za każdą wpłatę. Szkody zostały wycenione na 250  tys. złotych. To kwota niewyobrażalna dla każdego z nas, ale razem nam się uda. Pokażmy, że jesteśmy z nimi!


Jeśli osoba lub rodzina jest znana w swojej społeczności lokalnej, nawiąż do tego w opisie. Może to emerytowana pielęgniarka, która była szanowana w sąsiedztwie, a może rodzina znana jest z działalności charytatywnej i niesienia pomocy innym. Uwzględnij to w opisie zbiórki. 

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną i tworzysz zbiórkę dla siebie, przedstaw się i pisz w pierwszej osobie. A jeśli tworzysz zbiórkę w imieniu poszkodowanych, poproś o cytat i wrzuć go w opis. Może on dotyczyć trudnej sytuacji lub zachęcać do wpłat. Pamiętaj, jeśli tworzysz zbiórkę w czyimś imieniu, nie zapomnij zapytać o zgodę osobę lub rodzinę poszkodowaną. 

Następnie opisz skalę strat, co uległo zniszczeniu i ile pieniędzy potrzeba, by wyremontować lub odbudować dom po pożarze. Możesz wrzucić notkę ze straży pożarnej lub dokument przyjęcia do szpitala, jeśli ktoś do niego trafił. Nie zapomnij o ukryciu danych wrażliwych!

Przygotuj wstępną listę najpilniejszych potrzeb takich jak: jedzenie, ubrania, naczynia, meble, sprzęt AGD i materiały budowlane. Jeśli można w inny sposób nieść pomoc, np. trwa zbiórka darowizn rzeczowych, poinformuj o tym w opisie i wypisz wszystkie kluczowe informacje.   

Jeśli ktoś włączył się w akcję pomocy w inny sposób np. lokalny murarz zaproponował bezpłatną pomoc w odbudowie, lokalny sklep ofiarował niezbędne sprzęty, lokalne organizacje lub władze przekazały darowizny rzeczowe lub finansowe, uwzględnij to również w opisie zbiórki. To pokaże lokalny solidaryzm i zachęci innych do wsparcia zbiórki.

Na koniec możesz również wypisać media, które pisały o pożarze i wrzucić linki do artykułów np. “Więcej informacji znajdziesz na” lub “O pożarze przeczytasz na”.  Jeśli jesteś organizatorem większej akcji pomocowej, zostaw swoje namiary na końcu opisu zbiórki. Może to być adres mailowy lub numer telefonu.

Jak wyznaczyć cel zbiórki na odbudowę domu?

Przygotuj wstępny kosztorys. Możesz skorzystać z oględzin miejsca pożaru i wyceny szkód. Nie przejmuj się, jeśli nie wiesz, jakiej dokładnie kwoty potrzebujesz. W każdej chwili możesz zmienić cel zbiórki na stronie Pomagam.pl.

Zadbaj o przyjazny adres strony zbiórki

Adres strony zbiórki powinien być łatwy do zapamiętania i przekazania dalej. Powinien składać się z istniejących słów.

PRZYKŁADY ADRESÓW ZBIÓREK:

pomagam.pl/nowydom

pomagam.pl/odbudowa

pomagam.pl/nowystartkowalskich

pomagam.pl/pozarlegnica

pomagam.pl/domdlajasia


W ostatniej części tego poradnika omówiliśmy, jak angażować i zachęcać do wpłat tekstem. Opowiedzieliśmy o tym, jak napisać dobry tytuł i opis, jak określić cel zbiórki na odbudowę domu oraz jak stworzyć przyjazny link do strony zbiórki. Zachęcamy Cię również do zapoznania się z pozostałymi dwiema częściami tego poradnika. 

W części pierwszej wprowadzamy podstawy, jak powinna wyglądać skuteczna zbiórka na odbudowę domu po pożarze, czyli taka, która zwiększa szanse na osiągnięcie celu i zebranie potrzebnej kwoty. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej:

CZĘŚĆ 1: WPROWADZENIE

W części drugiej omawiamy zdjęcia - główne oraz w opisie dla tego typu zbiórek, jak zrobić i wybrać odpowiednie. Dowiedz się więcej, jak zdjęciami przykuć uwagę darczyńców! 

CZĘŚĆ 2: ZDJĘCIA 


Potrzebujesz funduszy na odbudowę domu po pożarze lub chcesz pomóc poszkodowanej osobie / rodzinie? Załóż zbiórkę, klikając poniżej!

ZAŁÓŻ ZBIÓRKĘ

Nie wiesz, jak założyć zbiórkę? Nie przejmuj się! Sprawdź ten krótki poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak to zrobić.

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij