"Blue Box" - Dobro powraca!

owner

Emil Szymański

Organizator zbiórki

Zbiórka

Witaj

Mamy środek pięknego lata, więc chciałbym zaprosić Cię na krótki spacer. Znajdujemy się wlaśnie kilometr od Twojego miejsca zamieszkania. Po drodze minęliśmy kilka pojemników przeznaczonych do zbiórki odzieży dla osób potrzebujących oraz kilku bezdomnych w zniszczonych ubraniach. Zaraz, zaraz... Dlaczego spotkaliśmy ludzi w zniszczonych ubraniach, skoro dookoła stoi tyle pojemników, których zadaniem jest zaopatrywanie w odzież osób ubogich? Czas abyś poznał prawdę – Ani gram odzieży wrzucanej do pojemników przeznaczonych do zbiórki odzieży nie trafia do osób biednych. Gratuluje, właśnie dołączyłeś do wąskiego grona osób które mają tego świadomość. Zaskoczony? Wcale Ci się nie dziwie. Teraz czas na dobrą wiadomość. Wspólnie możemy rozwiązać ten problem i właśnie po to powstał projekt "Blue Box".

Zamiast przeklinać ciemność rozpalamy światło. Pomóż nam i zróbmy wspólnie coś dla dobra innych.

Cel projektu - "Blue Box"

"Blue Box" powstał z potrzeby serca w reakcji na rażącą niesprawiedliwość i wykorzystywanie ludzi dobrej woli. Jednak celem tego projektu nie jest narzekanie. Chcemy stworzyć alternatywę dla obecnych pojemników i dać ludziom narzędzie pozwalające czynić autentyczne dobro w bardzo prosty sposób.

Jawność naszych działań jest tym, co stanowi dla nas nadrzędną wartość. Wrzucając odzież do blueboxa będziesz miał całkowitą pewność, że trafiła ona do tych, którzy naprawdę jej potrzebują, a na dodatek będziesz mógł to sam sprawdzić poprzez naszą stronę internetową lub infolinię! 

Wyobraź sobie system przekazywania odzieży dziąłający w bardzo prosty sposób. Na terenie Twojego osiedla widnieje ładny, niebieski pojemnik, na którego froncie w widocznym miejscu widnieje numer świadczący o unikalności konteneru, adres strony internetowej projektu (www.blueboxy.pl), numer infolinii oraz instruktaż, jak sprawdzić, gdzie powędrowała odzież z pojemnika, który masz przed oczami.

Photo

Jak to działa?

Po wrzuceniu odzieży do środka konteneru masz dwie możliwości na to, by dowiedzieć się, komu pomogłeś.

Pierwszy sposób to zadzwonienie na numer telefonu zamieszczony na pojemniku. Przygotowując się do rozmowy zapisz numer pojemnika, do którego wrzuciłeś odzież. Podając go naszemu pracownikowi przez telefon, uzykasz informacje, gdzie konkretnie została przekazana odzież z pojemnika stojącego na Twoim osiedlu. Opcjonalnie, jeśli nie pamiętasz numeru kontenera, możesz podać adres miejsca w którym stoi pojemnik do którego przekazałeś ubrania. W ten sposób również otrzymasz informacje dotyczącą rozdysponowania odzieży.

Drugi sposób to droga online. Wracasz do domu i zaglądasz na stronę internetową projektu (www.blueboxy.pl). W wyszukiwarce na stronie wpisujesz unikalny numer pojemnika, do którego wrzuciłeś odzież. W przypadku naszej prezentacji będzie to numer: "21563". Możesz również kliknąć w zakładkę "Lista pojemników" i znaleźć samodzielnie pojemnik, do którego wrzuciłeś ubrania. Każda karta informacyjna dotycząca danego pojemnika, będzie zawierać zdjęcie miejsca, w którym jest on obecnie ustawiony, tak byś bez problemów mógł odnaleźć swój pojemnik.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę unikalnego numeru konteneru na stronie pojawia się karta z informacjami jak poniżej :

Photo

Dodatkowe innowacje

Przeprowadziłem dziesiątki rozmów ze zwykłymi przechodniami oraz administracjami osiedli chcąc rozwiązać problem dezinformacji odnośnie pojemników na odzież. Podczas tych rozmów starałem się wyodrębnić najczęściej pojawiające się problemy, a następnie je rozwiązać. Prezentuje Ci je w liście poniżej:

Finansowanie akcji

Koniec ze sprzedaży odzieży z pojemników! System finansowania całej akcji jest drugą z innowacji, które wprowadziliśmy przy tworzeniu blueboxów. Pojemnik na odzież to doskonała powierzchnia reklamowa. Wykorzystamy to!

Każda firma, która zechce wesprzeć nasz projekt finansowo, będzie mogła umieścić swoje logo zarówno na kontenerze jak i na stronie internetowej projektu, dołączając do listy tzw. "Przyjaznych firm" widocznych na naszej stronie internetowej.

Photo

Wygląd pojemników

Koniec z obdrapanymi, szpetnymi pojemnikami! Aby wyróżnić się na tle firm stawiających pojemniki na odzież na terenie Polski, zdecydowaliśmy się na to, by nasze kontenery były w kolorze niebieskim. Stąd też nazwa "bluebox", czyli "niebieski pojemnik". Dodatkowo nasze pojemniki docelowo będą pokryte farbą "anty graffiti", tak by uchronić je przed aktami wandalizmu. Oprócz tego blueboxy będą wyposażone w specjalny system zabezpieczeń przed ewentualną próbą skradzenia odzieży.

Rozstawienie pojemników

Koniec z nielegalnym rozstawianiem pojemników. Nasze pojemniki zawsze będą stawiane tam, gdzie otrzymamy na to stosowne pozwolenie od urzędu miasta czy administracji danego osiedla. Dziś często pojemniki na odzież stoją nielegalnie. Nadszedł czas, aby z tym skończyć. Dzięki legalnemu rozstawianiu pojemników będziemy mogli umieszczać je we właściwych miejscach, tak by dostęp do nich był jak najwygodniejszy dla darczyńców. 

Kosztorys

Naszym podstawowym celem jest zakup i rozstawienie pięciu blueboxów na terenie Warszawy. Aby tego dokonać potrzebujemy kwoty 11 000 zł. Na co wydamy te pieniądze?

 • Koszt pojemników

Koszt jednego pojemnika to ok. 1650 zł (być może uda się wynegocjować rabat). Tak więc na same pojemniki potrzebne jest ok. 8250 zł.

 • Koszty promocyjne

Są to koszty związane z nadrukiem i naklejeniem grafik na pojemnikach oraz inne koszty służące realizacji projektu. Koszt ten szacuje na 1000 zł.

 • Koszty logistyczne 

Koszty logistyczne związane są z przetransportowaniem pojemników od firmy produkującej i umieszczeniu ich w odpowiednich miejscach w Warszawie. Koszt ten szacuje na ok. 850 zł

 • Koszt zbiórki

Koszt prowizji dla operatora płatności elektronicznych - 2,5% oraz koszt dodatkowej promocji wykupionej na portalu pomagam.pl - 5%. Przy zebraniu kwoty 11 000 zł koszt ten będzie stanowił łącznie 825 zł budżetu.

Akcja będzie systematycznie zwiększana i głęboko wierzymy, że w końcu obejmie swoim zasięgiem całą Polskę.

Skąd ten pomysł?

Dezinformacja dotycząca pojemników służących do zbiórki odzieży w Polsce jest porażająca. Wrzucasz odzież do jednego z pojemników ustawionych na Twoim osiedlu i tak naprawde nie wiesz, co się z nią dalej dzieje. Czas to zmienić. System przekazywania odzieży do kontenerów musi być całkowicie jawny. Każdy darczyńca powinien mieć możliwość sprawdzenia tego, gdzie faktycznie trafiła odzież z pojemnika do którego właśnie wrzucił ubrania. Chcemy skończyć z cwaniactwem i cichym przyzwoleniem na żerowanie na dobroci ludzi, którzy w swej niewiedzy przekazują odzież do obecnych kontenerów, myśląc że pomagają w ten sposób osobom ubogim.

Dzięki "Blue Boxom" całość odzieży wrzucanej do pojemników trafi do osób potrzebujących. Co więcej, każdy kto wrzuci ubrania do naszego konteneru, będzie mógł sprawdzić w bardzo prosty sposób, gdzie konkretnie powędrowała odzież, którą przekazał na rzecz osób ubogich.

Dla przypomnienia kilka artykułów na temat funkcjonowania kontenerów na odzież w Polsce :

"Kontenery na używaną odzież. Pomagają nie biednym, ale lumpeksom"

"Wielki biznes na zbiórce używanej odzieży."

"Odzież z kontenerów nie trafia do potrzebujących. A gdzie?"

"Chcesz pomóc biednym? Nie wrzucaj odzieży do kontenerów"

Photo

Kilka słów o mnie

Nazywam się Emil Szymański, mam 23 lata i mieszkam w Warszawie. 

Chciałbym wyjaśnić Ci, w jaki sposób pomysł na tego typu akcje narodził się w mojej głowie. Powiem Ci wprost - kocham zmieniać świat na lepsze! Całe moje życie to droga w poszukiwaniu inspiracji, którą następnie staram się wykorzystywać w celu ułatwienia życia jak największej liczby osób. Taki właśnie jest projekt, o którym możesz przeczytać powyżej. Gdy już uda nam się to zrobić to... wow... na samą myśl o tym mam ciarki na plecach :)

Na co dzień staram się ulepszać to, co zostało już zrobione, a przede wszystkim podążać za pasją! Do tej pory prowadziłem firmy związane z handlem (sklep oraz hurtownia) oraz działałem jako freelancer przy tworzeniu stron internetowych. 

Udało mi się przeprowadzić akcje "Ratujmy winyle", podczas której staraliśmy się uchronić winylowe płyty od zapomnienia. Jako osiemnastolatek brałem udział w programie "Dragon's Den - Jak zostać milionerem" stając się wówczas najmłodszym (samodzielnym) uczestnikiem programu w historii.

Photo

Kontakt

Serdecznie zapraszam do kontaktu wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się więcej o projekcie jak również osoby zainteresowane wzajemną współpracą.

Numer telefonu : 883-425-822

www.blueboxy.pl

www.facebook.com/blueboxy

FAQ

1. W jaki sposób będzie rozdysponowywana odzież?

- Odzież będzie przekazywana bezpośrednio osobom potrzebującym poprzez akcje przekazywania odzieży zorganizowane we współpracy z fundacjami, noclegowniami, domami dziecka, jadłodalniami i MOPS.

2. Skoro odzież będzie wydawana bezpośrednio potrzebującym, to w jaki sposób zweryfikujecie, czy ktoś nie podszywa się pod osobę potrzebującą tylko po to, by uzyskać odzież?

- Właśnie dlatego chcemy współpracować z organizacjami pożytku publicznego. W większości przypadków odzież będzie wydawana podopiecznym tych organizacji. Przykład: Odzież w noclegowniach będzie przekazywana z rana, gdy osoby przebywające w noclegowni będą opuszczać jej teren. Nikt raczej nie spędzi nocy w noclegowni po to, aby otrzymać zimą sweter :)

3. Nie każda odzież będzie nadawać się do użytku. Z pewnością znajdą się ubrania zniszczone, poplamione. Co zrobicie z tego typu odzieżą?

- Odzież, która totalnie nie będzie nadawać się do użytku, będzie sprzedawana w ramach recyklingu, a całość przychodu ze sprzedaży zniszczonych ubrań będzie przeznaczana na konkretne cele organizacji pożytku publicznego. Co ważne, pieniądze nigdy nie będą przeznaczane dwa razy do tej samej organizacji w przeciągu jednego roku.

4. Jak będziecie dowiadywać się, że pojemnik jest już zapełniony odzieżą?

- Na każdym pojemniku będzie widniała informacja przekazująca swą treścią co zrobić w przypadku stwierdzenia, że pojemnik jest pełny (wystarczy zadzwonić pod wskazany na pojemniku numer). Poza tym, pojemniki będą cyklicznie sprawdzane, conajmniej raz w miesiącu, ponieważ szacuje się, że pojemnik na odzież zapełnia się średnio ponad miesiąc.

5. Skąd mam wiedzieć, że nie zależy Wam na tym, by samemu sprzedawać odzież?

- Ufaj lecz sprawdzaj :) Właśnie po to powstał system raportów dotyczących ilości odzieży zabranej z pojemników. Będziemy zamieszczać nagrania wideo z opróżniania pojemników, gdzie odzież będzie ważona na miejscu. 

6. Czy nie porywacie się z motyką na słońce? Tego typu akcja wymaga doskonałej organizacji.

- Pomysł na ten projekt miałem w głowie przez ponad rok. Jednak dopiero teraz jestem całkowicie gotowy, by go zrealizować. Podróż przez tysiące mil zaczyna się od pierwszego kroku. Mam 23 lata, a od 18 roku życia zajmuje się organizacją różnych przedsięwzięć. Mam wszelkie narzędzia ku temu, by zrealizować ten pomysł, wiem jak zrealizować ten pomysł i zrealizuje go. Proszę Was o pomoc dlatego, że chce obudzić w Was wrażliwość i współczucie, które współczesny świat zdaje się w nas zabijać. Nie wolno utracić nam tych wartości bez których ten świat niemógłby istnieć.

7. Wydaje mi się, że pomaganie bezdomnym nieraz mija się z celem. Dlaczego miałbym pomagać np. alkoholikom, którzy wylądowali na ulicy na własne życzenie?

- Należy pamiętać, że osoby bezdomne to nie tylko alkoholicy. Warto rozgraniczyć osoby, które znalazły się w tragicznej sytuacji i chcą z niej wyjść od tych, którzy znaleźli się na ulicy na własne życzenie i zamiast próbować coś zrobić ze swoim życiem, próbują jedynie zdobyć pieniądze na alkohol. Chcemy pomóc stanąć ludziom na nogi, a nie demoralizować ich poprzez rozdawanie im wszystkiego za darmo. Nasza akcja nie jest skierowana tylko do bezdomnych. Chcemy pomagać domom dziecka, domom samotnych matek, jadłodajniom, domom opieki dla osób starszych. Poza tym warto pomagać dla samego aktu pomocy. Dla mnie nie ma nic wspanialszego jak niesienie pomocy innym ludziom. Każdy z nas ma jedno życie, a w nim marzenia, plany, radości, smutki. Pomagajmy sobie wzajemnie. Każdy z nas gdzieś w głębi serca chciałby, aby świat był dobry, a ludzie byli dla siebie życzliwi, czuli się bezpiecznie, byli akceptowani. Spróbujmy tego dokonać. Zamiast przeklinać ciemność, rozpalajmy światło.

Jeśli macie Pańśtwo jakieś pytania, to proszę o nadsyłanie poprzez forumlarz dostępny przy projekcie.

Dziękujemy!

 

owner

Emil Szymański

Organizator zbiórki

Wpłaty - 5

 • Avatar Grzegorz
  25
  Grzegorz
 • Avatar Renata
  100
  Renata
 • Avatar Mikołaj
  10
  Mikołaj
 • Avatar Sylwia
  10
  Sylwia
 • Avatar Emil
  5
  Emil

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe !

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Obróć, aby zobaczyć stronę