Zbiórka Mukowiscydoza- walka o oddech - miniaturka zdjęcia

Mukowiscydoza- walka o oddech

Kamila Borkowska - awatar

Kamila Borkowska

Organizator zbiórki

KAMILA BORKOWSKA-  nastolatka, która w styczniu 2016r. skończyła 18 lat.

Można powiedzieć, że dopiero stała się pełnoletnia, ale poznawając jej historię, mamy wrażenie, że to co przeszła jest bagażem którym można by obdzielić wiele osób, ale nie było by to humanitarne. 

Kamila choruje na mukowiscydoze - od urodzenia - bo to choroba genetyczna, ale w jej przypadku rozpoznana dopiero w 6 r.ż. Leczona wcześniej typowo- jako dziecko alergiczne, często leczone na zapalenia płuc, miewające co rusz biegunki i mały przyrost wagi. Wkońcu został zrobiony test potowy i diagnoza była jednoznaczna- mukowiscydoza. 

Rozpoczęła sie batalia o wszystko- o każdy dzień przeżyty bez duszność, bez nieustannych bóli głowy i brzucha, bez koniecznych hospitalizacji. 

Życie Kamili potoczyło się w rytmie- zaostrzenie choroby- wielotygodniowa hospitalizacja- poprawa- powrót na krótko do domu. I tak w kółko. W miarę upływu czasu jej stan zdrowia pogarsza się, bo choroba uszkadza oprócz płuc, również inne narządy. Do mukowiscydozy w 2013r. dołączyła się cukrzyca insulino zależna, przewlekły problem z zatokami i z przyrostem wagi. Lekarze rozpatrują założenie PEG-a, sondy przez którą pacjenci z mukowiscydozą o niezadowalającym przyroście wagi są dodatkowo karmieni.

W 2014r. następuje radykalne pogorszenie- Kamila się dusi. Rozpoznanie w szpitalu- odma opłucnowa lewostronna. I tak kilkakrotnie. Wkońcu operacja resekcji części płuca lewego zniszczonego przez mukowiscydozę. Były to pierwsze poważne ataki mukodusicielki, okazujące własną władze nad życiem Kamili. Swoje prawdziwe okrucieństwo pokazała kiedy zdiagnozowano przewlekłe zakażenie niezwykle groźną  w przebiegu mukowiscydozy bakterią- bulkholderia cepacia. Bakterią, która odebrała jej szansę na przeszczep płuc-  jedyną szanse na dłuższe i normalne życie.  W święta Bożego Narodzenia Kamila ponownie trafiła do szpitala gdzie rozpoznano odme oplucnową, tym razem w prawym płucu.

Jeszcze koszmarniej rozpoczął się 2016r. - wymioty,ciągłe bóle brzucha... W walce z mukowiscydozą niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi, Kamila natomiast znów straciła kilka kilogramów, co było jednoznaczne z utratą odporności. Gastroskopia wykazała zółciowe zapalenie żołądka, a ciągle wymioty przyczyniły się do powstania kolejnej odmy.

Aktualny stan Kamili jest stabilny. Czuje się raz lepiej, raz gorzej. Ma jednak plany na przyszłość, które zamierza rearealizować-  uczęszcza do technikum ekonomicznego, chciałaby wybrać się na studia. Jej pasją jest japońska sztuka origami. Z kolorowego papieru wyczarowuje piękne dzieła. Kamila wie jak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarzy- codzienne inhalacje, drenaże, częste pobyty w szpitalu... Jest świadoma, że dusicielka karmi się  jej płucami i czyha na jej życie. Nie buntuje się przeciw ograniczeniom, posłusznie je akceptuje. Cieszy się z każdego dnia, przyzwyczaiła się do spokojnego trybu życia, jakie jest zmuszona prowadzić. 

Zakup leków, których Kamila potrzebuje kosztuje między 1500 a 2000 zł miesięcznie. Kosztowna jest również wysokoenergetyczna dieta, której musi przestrzegać oraz dojazdy do szpitali, poradni. 

Bardzo prosimy o wsparcie finansowe na leczenie Kamili. Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę.

Komentarze

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  07.11.17
  07.11.17

  Powodzenia!

 • Arek - awatar

  Arek

  17.10.17
  17.10.17

  Pamiętaj że dopóki walczysz jesteś zwycięzcą

 • Basia - awatar

  Basia

  07.10.17
  07.10.17

  Dużo zdrówka cierpliwosci i wytrwałości 😘😘

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  10.02.17
  10.02.17

  sily i motywacji zycze :) O.S

  • Kamila Borkowska - awatar

   Kamila Borkowska - Organizator zbiórki

   02.03.17
   02.03.17

   Dziękuję: )

Kamila Borkowska - awatar

Kamila Borkowska

Organizator zbiórki

Wpłaty - 30

Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Arek - awatar
50
Arek
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
45
Anonimowy Darczyńca
Basia - awatar
10
Basia
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Joanna - awatar
100
Joanna
Barbara Pacak-Dziedzic - awatar
3
Barbara Pacak-Dziedzic
Mateusz - awatar
50
Mateusz
Jan Kozłowski - awatar
20
Jan Kozłowski

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij