Jeże proszą o wsparcie na żarcie

owner

Joanna Wójcik

Organizator zbiórki

Zbiórka

Jestem dzika jak Dzika Klinika!

Z tej strony Joanna D. Wójcik, Prezeska Fundacji Dzika Klinika - Centrum Pomocy dla Dzikich Zwierząt w Krakowie. Od dziecka zajmuję się ratowaniem dzikich zwierząt. Ku rozpaczy mojej mamy znosiłam jej do mieszkania różne ranne dziwadła próbując je ratować.

W życiu dorosłym, przez lata pomagałam dzikim zwierzętom za własne pieniądze, ale kiedy skończyły się środki finansowe (tj. w 2013 roku) założyłam Fundację Dzika Klinika. Od tej pory staram się pomagać dzikuskom przy wsparciu finansowym ludzi o równie dzikim sercu jak moje. :)

Jesienne sierotki umierają jesienią

Przez cały rok trafiają do Dzikiej Kliniki jeże poszkodowane w wypadkach, osierocone młode, pogryzione przez psy, chore lub zatrute. Jednak jesienią takich jeżowych pacjentów jest najwięcej, ponieważ ludzie masowo znoszą do Fundcji jesienne jeżowe sierotki.

Jesienne sierotki to jeże urodzone późnym latem lub wczesną jesienią, które są porzucane przez matki szykujące się do zimowej hibernacji. Takie młode często jeszcze pijące mleko lub za małe, aby zapaść w sen zimowy, plątają się po Świecie, nie umiejąc znaleźć pokarmu. Co więcej takie małe jeżyki zapadają na różne choroby, nawet zwykłe przeziębienie i umierają przy pierwszych przymrozkach.

Niebezpieczna jesień

Jesienią prawie codziennie dzwonią do nas ludzie, którzy znajdują jeże i często w ten sposób pojawia się w Dzikiej Klinice kolejny jeżowy pacjent. Większośc jeży o tej porze roku jest silnie zarobaczona (tasiemcem, nicieniami), mają świeżba lub roztocza niszczące skórę i kolce. Często zdesperowane i głodne jeże zjadają trutkę na szczury w różnej postaci, same ulegając zatruciu. Jesienią pali się nagminnie suche liście, razem z jeżami śpiącymi w stertach liści. Jeśli jeż przeżyje taki pożar trafia do nas z różnym stopniem poparzenia skóry, stopionymi kolcami, poparzonym pyszczkiem i oczami. Niektóre są po wypadkach komunikcyjnych, pogryzieniach przez psy, które atakują osłabione, młode jeże. Poniżej przykład jeża pogryzionego przez psa. Na szczęście nasz podopieczny przeżył, udało nam się go połatać.

Photo

Jeden jeż "zjada" miesięcznie 100 zł

Obecnie mamy na stanie ok. 50 jeży. Są to młode w różnym wieku oraz dorosłe po różnych przykrych doświadczeniach. Średnio na jeden miesiąc, na jednego jeża wydajemy 100 zł (karmienie, utrzymanie i leczenie). Co przy prawie 50 osobnikach pochłania około 5000 zł miesięcznie. To ogromna kwota. Niestety jeże trzymane w budynku (innej opcji nie mamy) nie zawsze zasypiają na zimę. Dlatego takie duże pieniądze potrzebne są co miesiąc aż do wiosny, czyli do maja, kiedy będzie można wypuścić je na wolność.

Photo

Jeże nie jedzą jabłek

To mit, że jeże jedzą jabłka. Jeże są owadożerne i mięsożerne, inne pokarmy spożywają jako dodatek lub w drodze przypadku. Aby nakarmić nasze jeże potrzebujemy zakupić dla nich mokrą i suchą wysokomięsną kocią kamę oraz owady karmowe (larwy drewnojadów i mączników).

Skąd wziął się mit jeża z jabłkiem na kolcach? Najpewniej stąd, że jesienią jeże żerują w sadach wyszukując owadów na opadłych, rozkładjących się jabłkach i innych owocach. I pewnie nie raz zdażyło się, że jabłko spadło jeżowi na głowę, a konkretnie na kolce, z których nie umiał sobie takiego jabłka zdjąć, bo nie sięga pyszczkiem do grzbietu.

Photo

Dziękujemy!

Dziękuję w imieniu naszych małych podopiecznych za każdą pomoc!

Dzięki Wam nasze jeże są w stanie wyzdrowieć i wrócić na wolność!

Aktualności

 • Joanna Wójcik

  Jeże wypuszczone. Zbórka zakończona. Dziekuje

  07.08.16
  07.08.16

  Dziękujemy za wsparcie. Wszystkie jeże zostały wypuszczone w maju. Zbiórkę zamykamy.

Komentarze

 • Staszek

  20.02.16
  20.02.16

  Jeż terroryzował mi psa - wyjadał mu z miski!

 • Elszeba

  10.12.15
  10.12.15

  dla jeżyków

 • AP

  05.12.15
  05.12.15

  Wspierajmy wszyscy

 • Linka

  27.11.15
  27.11.15

  Pani Joanno, jest Pani Wielka i Wspaniała!!! To jak traktujemy zwierzęta jest miarą naszego człowieczeństwa. Wspierajmy Dziką Klinikę bo to niezwykłe miejsce dla naszych małych dzikich braci!!

  • Joanna Wójcik

   Joanna Wójcik - Organizator zbiórki

   02.12.15
   02.12.15

   Dziękuję bardzo za wsparcie, jest ono bardzo potrzebne. :)

 • Hanka

  25.11.15
  25.11.15

  50

  • Joanna Wójcik

   Joanna Wójcik - Organizator zbiórki

   26.11.15
   26.11.15

   Dziękujemy za wsparcie :)

owner

Joanna Wójcik

Organizator zbiórki

Wpłaty - 111

 • Avatar Beata
  50
  Beata
 • Avatar Joanna
  45
  Joanna
 • Avatar Malgorzata
  100
  Malgorzata
 • Avatar Urszula
  23
  Urszula
 • Avatar Agata
  10
  Agata
 • Avatar Anna
  25
  Anna
 • Avatar Karolina
  30
  Karolina
 • Avatar Marek
  30
  Marek
 • Avatar Magdalena
  20
  Magdalena
 • Avatar Tomek
  50
  Tomek

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Obróc, aby zobaczyć stronę