Zbiórka Zaniedbany koń został uratowany - miniaturka zdjęcia

Zaniedbany koń został uratowany


SKRAJNIE ZANIEDBANY KOŃ MIAŁ IŚĆ NA SPRZEDAŻ - ZOSTAŁ ODEBRANY

Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt w miejscowości Mysłów odebrali klacz, która utrzymywana była w stanie nieleczonej choroby. Kiedy inspektorzy przyjechali na miejsce zobaczył zaniedbanego, chudego konia, który kilka dni wcześniej został wystawiony na sprzedaż jako koń wierzchowy! 

Zwierzę utrzymywane było w niewłaściwych warunkach sanitarnych oraz nie było właściwie leczone. Podczas interwencji właściciele oświadczyli, iż klacz była pod opieką szeregu specjalistów, jednakże na tę okoliczność nie posiadali jakiegokolwiek poświadczenia w dokumentach. Rozpytani w tej sprawie lekarze weterynarii, na których powołali się właściciele, wskazali ponadto, iż nie mieli z odebranym koniem nic wspólnego. 

Zwierzę zostało odebrane właścicielowi w trybie administracyjnym i poddane oględzinom. Podczas badania stwierdzono, iż klacz ma około 16-17 lat oraz, że ma uszkodzony mięsień międzykostny (w jakim stopniu okaże się podczas dalszej diagnostyki), sztorcowe kopyta, niedźwiedzią postawę i obrzęk stawu pęcinowego, sięgający 2/3 wysokości nadpęcia. 

Lekarz weterynarii pobrał krew do analizy oraz kał. Wykonano także badanie rektalne, które wyszło dobrze. Podczas tego badania lekarz wyczuł u klaczy ciążę, co potwierdziło badanie USG. Klacz jest źrebna. Obecnie koń odpoczywa i dochodzi do siebie. Na początku tygodnia zostanie wykonana dalsza diagnostyka. Ponadto niezbędna jest wizyta kowala i profesjonalna opieka nad koniem, gdyż kopyta konia są mocno zdeformowane. 

Klacz bardzo cierpi, ból sprawia jej każdy krok, czy nawet przestąpienie z nogi na nogę. 

Właścicielowi za utrzymywanie zwierzęcia w stanie rażącego zaniedbania, w tym nieleczonej choroby może grozić do 2 lat pozbawienia wolności oraz nawiązka w wysokości do 100 tys. zł. 

Koszty diagnostyki i leczenia są bardzo duże, także koszty kowala, gdyż koń wymaga specjalistycznego kucia. Niezbędne jest odrobaczenie i zaszczepienie klaczy, a także zakup witamin, minerałów, pasz uzupełniających dla seniora i konia w słabej kondycji. 


Kropka, bo tak Ją nazwali poprzedni właściciele, to piękna tarantowata klacz. Jej pochodzenie jest nieznane, wygląda na konia małopolskiego. Ma przepiękne oczy, jednak gości w nich strach i brak zaufania do człowieka. Nie można się dziwić, jednak trzeba zrobić wszystko by odzyskać to zaufanie i zasłużyć na szacunek klaczy. 

Na naszym terenie nie ma organizacji, która wykonuje interwencje w sprawie zwierząt gospodarskich, dużych zwierząt gospodarskich czy zwierząt użytkowanych rekreacyjnie i sportowo. Zwierzęta te, to nie tylko przyjaciele, to także zwierzęta użytkowe, które przez setki lat służyły człowiekowi, pomagały w pracy, czy zapewnieniu pożywienia. 

Każde zwierzę zasługuje na szacunek. A już na pewno na niezbędne do życia pożywienie i godne warunki bytowe. 

W tym tygodniu rozpoczęliśmy współpracę z Ośrodkiem Jeździeckim Stajnia Kasztelan, który będzie azylem dla uratowanych zwierząt. Powstaje tam stajnia, w której swój nowy dom będzie mogło znaleźć każde zwierzę, wymagające opieki i naszej pomocy. 

Pomóżmy zbudować dla Nich nowy dom. Dla Kropki i innych czworonożnych Przyjaciół!

Bardzo prosimy Państwa o pomoc i wsparcie w leczeniu.

Tak wygląda Kropka w styczniu po przejściu pod naszą opiekę (styczeń 2018r.) . Jeszcze długa droga przed nią do pełni zdrowia, ale boczki już nie są takie zapadnięte, ciąża prawidłowo przebiega a noga mniej boli i powoli Kropka może na nią stawać.

Aktualności

 • Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt - awatar

  Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt

  23.01.18
  23.01.18

  CO U KROPKI? Spieszymy z odpowiedzią - u Kropki wszystko dobrze! Jak widać na zdjęciu klacz przytyła, pomimo, że jest nadal chudziutka, to już nie ma zapadniętych boków i nie widać żeber. Noga jest także w dużo lepszym stanie. Kropka może delikatnie na niej stawać. Ciąża rozwija się prawidłowo - to trzeci miesiąc :) Klacz jest pod ścisłą opieką weterynaryjną. Kropeczka uwielbia dobrze pojeść (je za dwoje przecież!), lubi przede wszystkim siano. Może ktoś z Państwa chciałby Kropce zrobić prezent i podarować sianko? Prosimy także o wsparcie finansowe. Co miesiąc, za leczenie Kropki otrzymujemy faktury na ok. 1000zł. To ogromne sumy i bez Państwa pomocy nie poradzimy sobie z walką o jej zdrowie!

  Zdjęcie aktualności 11 220

Komentarze

 • JolaCh - awatar

  JolaCh

  15.02.18
  15.02.18

  Każdej matce, choć odrobinkę pomogę - położna . Ale też Mamuśka 15 futrzaków.

 • Aleksandra - awatar

  Aleksandra

  14.01.18
  14.01.18

  Proszę napisać więcej co u konika ?. Była zrebna. ...Jak wygląda sytuacja?. Będzie miała nowy dom czy zostanie u Was. Jak jej zdrowie ? Jakieś konsekwencje dla ludzi którzy ją tak zaniedbali ?

  • Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt - awatar

   Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt - Organizator zbiórki

   23.01.18
   23.01.18

   Dziękujemy za wsparcie i za zainteresowanie! Kropeczka ma się coraz lepiej. Ciąża według weterynarza rozwija się prawidłowo - to trzeci miesiąc. Przytyła i nie widać już zapadniętych boków. Stan nogi się również poprawił - lekko może na nią stawać. Jeżeli chodzi o jej stan prawny - będziemy walczyć o to, aby właściciel poniósł konsekwencje. Na razie wszystkie formalności trwają na poziomie urzędniczym. Na razie Kropka znajduje się w domu tymczasowym - do zakończenia postępowania administracyjnego. Co będzie dalej - czas pokaże.

 • Izoldka Szek - awatar

  Izoldka Szek

  27.10.17
  27.10.17

  Ciesz się nowym życiem wśród cudownych ludzi i nowych przyjaciół 😘😘😘

Wpłaty - 25

Aleksandra Podmiotko - awatar
10
Aleksandra Podmiotko
JolaCh - awatar
10
JolaCh
Krzysztof - awatar
15
Krzysztof
Aleksandra - awatar
35
Aleksandra
Osa we włosach - awatar
15
Osa we włosach
Khz1981 - awatar
10
Khz1981
Aleksandra - awatar
40
Aleksandra
Ewa B - awatar
50
Ewa B
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Przemysław Mijas - awatar
5
Przemysław Mijas

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij