Zbiórka Pamiętamy o Klarze - miniaturka zdjęcia

Pamiętamy o Klarze

Zbiórka Pamiętamy o Klarze - zdjęcie główne

Pamiętamy o Klarze

930 zł z 4 500 zł (Cel)
Wpłaciły 23 osoby
Wpłać teraz
163 udostępnienia

W styczniu 2019 roku Stowarzyszenie FRYDHOF odpowiedziało na apel 91-letniej pani Wandy z Konina. Pani Wanda zwróciła się o pomoc w ratowaniu zaniedbanego i zapomnianego grobu, w którym spoczywa jedna z zasłużonych dla Konina, a w szczególności dla dzielnicy Morzysław, osób. 

Klara Podgajecka, właścicielka dóbr Morzysław, niegdyś majątku ziemskiego, urodziła się w Berlinie w 1841 roku, jako córka Jana i Emilii małżonków Ebel. Była dobrodziejką obecnie konińskiej parafii pw. św. Wojciecha (dawniej parafia Morzysław), jak również właścicielką terenów, na których powstała pierwsza odkrywka węgla brunatnego w Koninie. Do dziś wspominana jest przez najstarszych mieszkańców dzielnicy z wdzięcznością, jako zasłużona dla miejscowej społeczności. Jako takiej, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodłegłości, Społeczny Komitet przy Stowarzyszeniu FRYDHOF chciałby oddać cześć wspominając ją i upamiętniając godnym nagrobkiem, którego niestety nie doczekała się, choć grób zachował się na miejscowym cmentarzu.

Pani Wanda zapamiętała dziedziczkę, jak o niej mówi, jako elegancką starszą panią z siwymi włosami zaczesanymi w niewielki kok. W dawnym domu Klary dziś mieści się oddział konińskiego PCK. Co bardziej wrażliwi mogą jeszcze poczuć obecność Klary.

Dziedziczka Klara regularnie przekazywała środki fiansowe na budowę kościoła w Morzysławiu, który stoi tam do dziś. Na terenach niegdyś należących do niej wybudowano wiele budynków mieszczących instytucje publiczne służące nie tylko mieszkańcom Konina do dzisiaj. 

Klara Podgajecka zmarła w wieku 90 lat, 28 maja 1931 roku w Morzysławiu i tam została pochowana. Nieopłacana latami mogiła podlegała likwidacji, stąd prośba pani Wandy o jej ratowanie. Grobem zajmował się ojciec pani Wandy, potem jej matka, a później, póki wiek i zdrowie pozwalały, sama pani Wanda. Dzisiaj z uwagi na wiek kobiety nie jest to już możliwe, a skromna emerytura nie pozwalała na wykupienie grobu. Podczas zorganizowanej przez Stowarzyszenie FRYDHOF fejsbukowej zbiórki w ciągu kilku dni udało się zebrać wymaganą kwotę i zapłacić "abonament" za Klarę na kolejnych 20 lat. 

Następnym krokiem jest postawienie Klarze Podgajeckiej nagrobka, dzięki któremu pamięć o tej postaci zachowana zostanie na długie lata. 

Liczymy na Waszą pomoc! Niech pamięć nie zaginie!

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


 • Jacek Rządzicki - awatar

  Jacek Rządzicki

  11.04.19
  11.04.19

  Każdy zasługuje na pamięć.

 • Grażyna Kaźmierczak - awatar

  Grażyna Kaźmierczak

  14.02.19
  14.02.19

  Poszło :)

930 zł z 4 500 zł (Cel)
Wpłaciły 23 osoby
Wpłać teraz
163 udostępnienia

Wpłaty: 23

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Jacek Rządzicki - awatar
Jacek Rządzicki
20
Monika - awatar
Monika
20
Joanna O. - awatar
Joanna O.
20
Wojtek Wziętek - awatar
Wojtek Wziętek
50
Sylwia J - awatar
Sylwia J
50
Ewa Gaj - awatar
Ewa Gaj
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Adrianna Dziublewska - awatar
Adrianna Dziublewska
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij