Zbiórka Pomóż uratować Antka i jego tatę - miniaturka zdjęcia

Pomóż uratować Antka i jego tatę

Zbiórka Pomóż uratować Antka i jego tatę - zdjęcie główne

Pomóż uratować Antka i jego tatę

418 232 zł z 450 000 zł (Cel)
Wpłaciły 9 723 osoby
Wpłać teraz
 
Joanna Rydygier-Tomicka - awatar

Joanna Rydygier-Tomicka

Organizator zbiórki

Nasza historia....

Tomek, mój mąż, miał wszystko, czego potrzebuje człowiek, by być szczęśliwym — wymarzoną pracę, szczęśliwą rodzinę. Z zawodu jest fizjoterapeutą. Od zawsze chciał nim być. Najpierw ukończył studium policealne, później studia magisterskie na Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika — obie szkoły z wyróżnieniem. Później praca. Udzielał się wszędzie: w przychodni, szpitalu, hospicjum, na końcu w sanatorium. W każdym z tych miejsc się spełniał. Zanim podjął pracę w sanatorium, rehabilitował w hospicjum dzieci z dystrofią Duchenne’a. Jakkolwiek to zabrzmi — poprzez pracę kochał te „swoje” dzieci i patrzył, jak dorastają. Tak upłynęło 15 lat.

Wówczas to, w marcu 2014 r., urodził mu się wymarzony syn. Tomek bardzo chciał go „kangurować”; niestety próba zakończyła się fiaskiem, gdyż malutki nie otrzymywał od ojca tyle fizycznego ciepła, ile powinien. Tomek dowiedział się, że jego organizm widocznie nie jest w stanie wytwarzać odpowiedniej ilości ciepła. Przypomniało mu się, że już kiedyś to słyszał — gdy musiał zrezygnować z honorowego krwiodawstwa, ponieważ po każdym oddaniu krwi poziom hemoglobiny w jego organizmie wzrastał zbyt wolno, a ponadto był coraz niższy przy każdym kolejnym pobieraniu krwi. Podjęto decyzję, że Tomek nie może oddawać krwi — powiedziano mu, że w tej sytuacji musi żyć dla siebie, a nie dla innych, gdyż za chwilę sam będzie potrzebował krwi.

Dziecko, które przyszło na świat, było efektem 10-letnich starań. Teraz maleństwo wypełniało mu cały wolny czas. W końcu zaczął odczuwać, że opuszczają go siły. Sądził, że dzieje się to w wyniku zaangażowania w pomoc żonie przy dziecku. Nawet żartował, że zaraził się dystrofią od „swoich” dzieci, chociaż jako profesjonalista dobrze wiedział, że to choroba genetyczna i o jakimkolwiek zarażeniu nie mogło być mowy. Z upływem kolejnych tygodni stawał się coraz słabszy. Zaczął o tym otwarcie mówić, co w przypadku faceta, który nigdy nie chorował, budzi jakieś podejrzenia. Nawet jego mowa stawała się coraz mniej wyraźna (chociaż nie miał radiowego głosu) — język po prostu odmawiał mu posłuszeństwa, chwilami nie był w stanie artykułować głosek.Zaczęła się też pojawiać niemożliwa do opanowania senność, która atakowała go w najmniej oczekiwanych momentach. Zdarzyło się nawet, że przysnął za kierownicą, gdy wracał samochodem z pracy. Miał dużo szczęścia — jechał powoli, a z przeciwka akurat nic nie nadjeżdżało: skończyło się najechaniem na krawężnik, omal nie doszło do uderzenia w drzewo. Po tym incydencie odłożył prawo jazdy do lamusa. Prowadząc samochód, zbyt wiele ryzykował. Do pracy miał niedaleko — 30 km. Zaczął jeździć autobusem. Żeby zdążyć na czas, nieraz w drodze na przystanek trzeba przyspieszyć. Wtedy też zauważył, że nie potrafi podbiec do autobusu. Przecież to nic trudnego — nigdy nie stanowiło to dla niego problemu. Autobus odjeżdża. Tomek zostaje z myślami.


Stracił sporo na wadze. Miał problemy z przełykaniem. Wizyta u laryngologa miała to zmienić. Diagnoza: wysuszona śluzówka. Po jednorazowym zażyciu leku niewiele brakowało, by udusił się własną śliną. Spacery stały się rzadkością, bo stopy podczas chodzenia zaczęły mu bezwładnie opadać. A przecież całkiem niedawno chodził z żoną na kurs tańca towarzyskiego. Czuł, że coś jest nie tak — i to w bardzo poważnym stopniu. Jego twarz zaczęła zdradzać chorobę. Dłonie, które po zaciśnięciu rozkurczały się z mimowolnym opóźnieniem, nie pozostawiały złudzeń. Wiedział, że jest to coś z chorób nerwowo-mięśniowych.

Wybrał najlepszego neurologa w mieście. Gdy podczas pierwszej wizyty wymieniał objawy, usłyszał, że już wystarczy: dystrofia miotoniczna Steinerta. Jeszcze przed badaniem EMG i badaniami genetycznymi. Trzy dni później EMG potwierdza podejrzenie dystrofii miotonicznej. 29 lutego 2016 roku, w Światowym Dniu Chorób Rzadkich, z laboratoryjnej taśmy Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie schodzi diagnoza choroby Tomka: dystrofia miotoniczna typ 1. Wiedząc już, że jest to dystrofia mięśniowa, że każdy nadmierny wysiłek prowadzi do zaniku jego własnych mięśni, że wystawanie na przystankach niszczy jego ciało — rezygnuje z zawodu fizjoterapeuty. Nawet nie wiedział, że miał w pracy tyle fartuchów. Spakował je i przygotował do wyrzucenia. A jednak zostawił je, mając nadzieję, że zostanie wynaleziony lek…

Antoś, nasz synek urodził się w marcu 2014 roku w Toruniu. Dla nas jest wszystkim: miłością, cudem, spełnionym marzeniem etc., jest dzieckiem na które czekaliśmy ponad 10 lat. Dzieckiem, które beztrosko patrzy na świat i nie wie ze to co dzieje się z jego ciałem jest wynikiem śmiertelnej choroby, która zamieszkała w jego mięśniach i która niszczy jego całe malutkie ciało. Antoś nie zna życia bez upadku, bez braku siły w dłoniach, bez senności, która potrafi przyjść wtedy gdy on się bawi w najlepsze. Niestety wtedy wygrywa choroba. Są lepsze i gorsze dni. Są dni kiedy wspólnie pokonamy 16 stopni schodów, a są też takie w których Antoś upada co kilka kroków. On jest dzielny. Po każdym upadku, a jest ich sporo, wspina się po sobie i oznajmia " nic się nie stało" lub "wszystko w porządku".
Antoś bardzo szybko został zdiagnozowany. W chwili pobierania materiału genetycznego nie miał ani jednego objawu choroby.  Miał wtedy kilkanaście miesięcy. Badanie miało być tylko rutynowym badaniem, gdyż u jego taty (z zawodu fizjoterapeuty, który całe swoje zawodowe życie poświecił rehabilitacji dzieci z dystrofią Duchenne'a) niespodziewanie w 2016 roku zdiagnozowano chorobę genetyczną - Dystrofię miotoniczną typu 1, a że choroba ta jest chorobą genetyczną, postępującą, mającą w każdym następnym pokoleniu silniejszy przebieg i szybsze występowanie objawów były podstawy do przeprowadzenia tychże badań u synka. Patrząc na Antka i jego normalny rozwój nawet przez myśl nam nie przeszło, że On mógłby być chory. Nie dopuszczaliśmy do siebie takiej myśli. Przecież nic na to nie wskazywało. Tak naprawdę to jeszcze nie zdążyliśmy oswoić się z diagnozą Tomka- taty Antosia, a już wiemy, że Antoś odziedziczył wadliwy gen po swoim tacie. Rok 2016 nie miał dla nas litości. Postawił przed nami dwie diagnozy i oczekuje walki z przeciwnościami losu.
Dziś nie możemy powiedzieć o prawidłowym rozwoju Antosia, bo on taki nie jest, nie możemy mówić że będzie lepiej, bo rokowania są złe, nie możemy nic nie robić i czekać na lek, którego dotychczas nikt nie wynalazł. Nie możemy się poddać.
Nie możemy patrzeć jak choroba odbiera Antosiowi życie, wiedząc że można poddać się terapii mezenchymalnymi komórkami macierzystymi w Klinice neurologii dziecięcej w Lublinie.
Wiemy, że choroba postępuje, że poza zaatakowanym mięśniami szkieletowymi, które uniemożliwiają prawidłowy rozwój ruchowy, atakuje rownież mięśnie oddechowe, mięśnie przewodu pokarmowego i mięsień sercowy bez których nie da rady żyć. Dlatego robimy wszystko by uzbierać środki na przeszczep mezenchymalnych komórek macierzystych. 

Nie dopuśćmy, aby to cudowne Jesteś zamieniło się w nieme i głuche Byłeś...


Antoś i jego tata są podopiecznymi fundacji Avalon.


Pracujemy na to, żeby zacząć od "zera", żeby było tak jak kiedyś....
Jakoś sobie radzimy. Coraz bardziej rozumiemy, dlaczego ludzie poddają się w podobnej sytuacji, załamują, odpuszczają. My jesteśmy silni na tyle na ile potrafimy. Ale wciąż RAZEM. I tylko to daje nam siłę.
Wierzcie nam, życie ludzi w takiej i podobnej sytuacji to zgliszcza...
Brakuje sił ale nie brakuje determinacji do wyprowadzenia naszego życia na prostą!


Kochani, pamiętajcie że mamy swoją stronę na Facebook `u! Na naszym profilu "Ojciec i synek walczą ze śmiertelną chorobą" znajdziecie wszystkie informacje dotyczące terapii mezenchymalnymi komórkami macierzystymi oraz aktualnego stanu zdrowia Antosia i Tomka.


02.08.2018 r  

Zaledwie dwie chwile (diagnozy chłopaków) wystarczyły, by zmienić nasze życie o sto osiemdziesiąt stopni. Nie poddaliśmy się, były wspólne chwile radości i znowu wrócililismy do tego samego punktu - strachu. Strachu przed tym, że wszystko, co dobrego przyniosła terapia, zostanie zaprzepaszczone. Moment, w którym zatoczyliśmy koło, jest właśnie teraz, gdy stanęliśmy przed trudnym  wyborem - poddaniem się w zbiórce środków na terapie lub postawieniem sprawy jasno - Antoś i jego tata nie będą w stanie dalej funkcjonować o swoich siłach, które podtrzymuje terapia, a terapia ta trwać musi nieprzerwanie. To wiąże się z tym, że będziemy potrzebowali ponad 150 tysięcy rocznie i dlatego nie tworzymy nowej zbiórki na https://pomagam.pl/idj30una  tylko zwiększamy już istniejącą z nadzieją osiągnięcia celu!

Wszystkim naszym Darczyńcom dziękujemy za towarzyszenie nam podczas życiowej wędrówki, podczas której upadamy i wstajemy, ale przede wszystkim za to, że nigdy nie musieliśmy zawracać.  

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualności


 • Joanna Rydygier-Tomicka - awatar

  Joanna Rydygier-Tomicka

  10.02.20
  10.02.20

  Kochani, ostatnio nie mam głowy na pisanie, ale pamiętamy o Was zawsze ♥️! Nawet nie miałam okazji napisać Wam, że w ostatni piątek zapadła decyzja o pilnym zabiegu laryngologicznym u Tomka. Na szczęście jest już po wszystkim. Nie napiszę, że było dobrze, bo bym skłamała. Tomek jest bardzo obolały, ale jest w domu i tylko to się teraz liczy! Za to Antoś w przypływie miłosnych uniesień powiedział mi dzisiaj: „Nie wiem co z Tobą zrobię! Chyba wykończę Cię z kochaności.” To taka moja sinusoida uczuć... od strachu o nich po bezwarunkową miłość. Pozdrawiamy Was najmocniej!

  Zdjęcie aktualności 44 323

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  11.02.20
  11.02.20

  Niech Bóg ma Was w swojej opiece. Pamiętam w modlitwie

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.01.20
  13.01.20

  Bardzo dobrego Nowego Roku.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  02.01.20
  02.01.20

  Przyznam sie, ze wplacam, udostepniam ale nigdy nie wiedzialam czy powinnam cos napisac. Wszystko wydawalo sie zawsze zbyt cliche, zbyt oczywiste i jakies takie male. Jednak w koncu musze napisac, ze z tego co czytam to wynika mi, ze jestescie niesamowici! Pani jest niesamowita! I za to ze jestescie tacy, ze mimo wlasnej ciezkiel walki i niemal beznadziejnej sytuacji, to w tej wlasnie walce i tym nastawieniem i takim duchem pieknym - inspirujecie! Inspirujecie i motywujecie! I to bardzo! Zyczem Wam wszystkich cudow i wszystkiego pieknego! To co najwazniejsze juz macie: siebie, milosc i wiare, ale zaslugujecie na wiele wiele wiecej. Trzymamy kciuki!

 • Kinga - awatar

  Kinga

  01.01.20
  01.01.20

  Pani Joanno, dźwiga Pani na swoich barkach niewyobrażalny ciężar, podziwiam Panią i bardzo mocno modlę się razem z Panią o cud. Oby ten rok był dla Pani i Pani rodziny właśnie rokiem cudów. Życzę dużo zdrowia i potrzebnych sił!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  01.01.20
  01.01.20

  Życzę, by udało się zrealizować marzenia o zdrowiu i inne!

418 232 zł z 450 000 zł (Cel)
Wpłaciły 9 723 osoby
Wpłać teraz
 
Joanna Rydygier-Tomicka - awatar

Joanna Rydygier-Tomicka

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 9 723

Ewa Kurowicka - awatar
Ewa Kurowicka
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Magdalena Tyllo - awatar
Magdalena Tyllo
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
PAULINA Kamińska - awatar
PAULINA Kamińska
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij