Maciej Wójcik - awatar

Maciej Wójcik

Organizator zbiórki

Dzień dobry.

Nazywam się Maciej Wójcik. Od kilkanastu lat interesuję się problematyką nagminnie pomijaną w dyskursie publicznym, a mianowicie dyskryminacją mężczyzn. Momentem przełomowym był rok ubiegły, kiedy to przekonałem się, że mężczyźni nie mogą liczyć nawet na organ teoretycznie mający stać na straży równości wobec prawa, czyli Rzecznika Praw Obywatelskich. Praktycznie cała narracja mediów skoncentrowana jest na poszerzaniu praw kobiet. Nie inaczej jest też jeśli chodzi o działalność zastępcy RPO do spraw równego traktowania, de facto jest nią osoba zajmująca się promowaniem feminizmu. Spytałem Rzecznika o jakiekolwiek inicjatywy w obronie praw mężczyzn, podjęte przez z-cę ds równości - nie był w stanie wskazać żadnej. Dlatego postanowiłem utworzyć "samozwańczo" stanowisko Społecznego Rzecznika Praw Mężczyzn - uważam, że męskich interesów nikt nie reprezentuje. Stowarzyszenia broniące praw ojca to jednak nie to samo - pojęcie praw mężczyzn jest szersze.

Jako "niepoprawny politycznie" nie mogę liczyć na żadne granty ani dotacje ze strony państwa czy samorządów.


Co już robię

* Prowadzę monitoring mediów, wychwytując przypadki dyskryminacji mężczyzn

* Występuję z wnioskami do organów państwa, np. Rzecznika Praw Obywatelskich, czy Ministerstwa Rodziny

* Prowadzę profil "Społeczny Rzecznik Praw Mężczyzn" w serwisie Facebook https://www.facebook.com/prawamezczyzn

* Prowadzę konto w serwisie Twitter: 

https://twitter.com/SpoPraw

* Prowadzę bloga: https://rzecznikprawmezczyzn.blogspot.com/

* Współpracuję ze społecznościami zainteresowanymi problematyką MRA (Men's Rights Activism), skupionymi wokół profili Partia Mężczyzn, Męski Głos, pani Sabiny Gatti i in.

Co chciałbym robić

Etap I:

* Czynnie uczestniczyć w działalności lobbingowej

* Brać udział w konsultacjach. Przykładowo, konsultacje społeczne zapowiedziało Ministerstwo Rodziny: https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/swiadczenia-rodzinne/art,9964,skuteczniejsza-egzekucja-alimentow.html natomiast RPO zapowiedział Kongres Praw Rodzicielskich: https://www.rpo.gov.pl/formularz/zgloszenie-na-kongres-praw-rodzicielskich

Tego już niestety bezkosztowo nie zrobię. Ani tym bardziej kolejnych planowanych zadań.

Etap II:

* Utworzenie Stowarzyszenia/ Fundacji/ Ruchu społecznego

* Formalizacja - umocowanie prawne Rzecznika Praw Mężczyzn w polskim systemie prawnym

* Zorganizowanie pomocy prawnej i psychologicznej dla mężczyzn, przy współpracy z istniejącym systemem opieki społecznej (MOPS/GOPS/PCPR). Instytucje te mają bardzo bogatą ofertę dla kobiet, a w ogóle jej nie mają dla mężczyzn

Etap III:

* Stworzenie Domu Ojca (Domów?)

* Własne media (na początek strona internetowa, być może radio internetowe)

W jaki sposób będą spożytkowane wpłaty darczyńców?

W pierwszej kolejności zostaną zużyte na promowanie profilu Społeczny Rzecznik Praw Mężczyzn w serwisie Facebook. W drugiej kolejności, o ile środki będą wystarczające, na pokrycie kosztów uczestnictwa w konsultacjach społecznych, warsztatach, i generalnie działalność lobbingową (przejazdy, noclegi, opłaty rejestracyjne itp.). W trzeciej kolejności na zadania etapu II, czyli stworzenie Statutu i rejestrację Stowarzyszenia/Fundacji oraz opłacenie prawników i psychologów pomagających potrzebującym, ewentualne stworzenie biura, obsługi korespondencji itp.

Jak i gdzie mam zamiar się rozliczać?

Co do wysokości zebranych środków informacja będzie automatycznie dostępna na stronie zbiórki. Wydatki mam zamiar dokumentować także na stronie zbiórki, o ile wiem, darczyńcy sa automatycznie powiadamiani o aktualnościach jakie tu zamieszczam.

Gdzie widzę dyskryminację mężczyzn?

Obszarów nierówności jest sporo. Może po kolei:

1. Wyrównanie wieku emerytalnego tak, by obydwie płcie korzystały z emerytury jednakowo długo. Kobiety żyją dłużej a przechodza na emeryturę wcześniej. Korzystają z niej ponad 2 razy dłużej niż mężczyźni.

2. Zniesienie półrocznego terminu na zaprzeczenie ojcostwa. Po jego upływie mężczyzna nie może samodzielnie wnieść sprawy o zaprzeczenie ojcostwa i musi na dziecko łożyć, również wówczas gdy wie, że dziecko nie jest jego.

3. Obligatoryjne dopuszczenie jako rozstrzygającego dowodu z testów DNA. Obecnie sądy często odrzucają wyniki badań zleconych prywatnie i nie istnieją mechanizmy prawne by zmusić rodzica do udostępnienia DNA dziecka.

4.  Wprowadzenie jako rozstrzygnięcia domyślnego w przypadku rozstania rodziców opieki naprzemiennej nad dzieckiem.

5. Wprowadzenie odpowiedzialności karnej, i to bezwzględnego więzienia, za fałszywe oskarżenie o gwałt, molestowanie czy pedofilię (ulubione narzędzie zemsty na byłym partnerze).

6.  Wprowadzenie wygodnych środków prawnych umożliwiających uzyskanie praw rodzicielskich przez biologicznego ojca nie będącego małżonkiem matki dziecka. Obecnie kochanek zamężnej kobiety nie może samodzielnie wnieść o przyznanie praw rodzicielskich.

7. Defeminizacja sądów rodzinnych.

8.  Wprowadzenie odszkodowań za pełnienie obowiązków rodzicielskich i łożenie środków na dziecko, gdy wyjdzie na jaw, że mężczyzna nie jest biologicznym ojcem.

9. Wprowadzenie kar, w tym finansowych, za utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktu z dzieckiem

10. Wprowadzenie na równych prawach głosu ojca w przypadku aborcji - zakaz aborcji bez zgody ojca, chyba, że ciąża jest wynikiem przestępstwa

11. Zapisanie w prawie, że mężczyzna będący ofiarą gwałtu nie jest zobowiązany do opieki ani alimentacji dziecka poczętego w wyniku gwałtu. Według obecnych przepisów jest zobowiązany.

12. Dopisanie ojcostwa obok macierzyństwa jako dobra chronionego w Konstytucji RP

13. Zakaz orzekania jako środka prewencyjnego zakazu zbliżania się do własnego mieszkania/domu w przypadku oskarżenia przez partnera/partnerkę o przemoc, dopóki nie zostanie ono przynajmniej uprawdopodobnione. W zamian - szersza oferta schronisk (w tym schronisk dla mężczyzn), bezpłatnych w przypadku potwierdzenia sie oskarżeń a płatnych w razie wykrycia fałszywego oskarżenia.

Za każde wsparcie serdecznie dziękuję!


Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Aktualności

 • Maciej Wójcik - awatar

  Maciej Wójcik

  26.02.19
  26.02.19

  Poprzednie saldo: 2699,50. Wpłatyt: 35 zł, po doliczeniu prowizji daje to 32 zł 38 gr. Razem: 2731,88. Wydatki były duże. Najmniejsza pozycja to obsługa korespondencji (72 zł). Koszty transportu dla założycieli Stowarzyszenia 280 zł, noclegi 296 zł. Wydatki związane z manifestacją: kamizelki dla służb porządkowych, identyfikatory, ulotki dla mediów 315 zł. Druk materiałów na zebranie założycielskie (projekty uchwał, w tym Statutu) 70 zł. Koszty pomocy prawnej 250 zł. Chyba było coś jeszcze ale mi umknęło więc nie rozliczam. 1283 zlotych wydatków, saldo obecne 2731,88 - 1283 = 1448,88. Dojdzie jeszcze wynajęcie sali na zebranie założycielskie - myśle, że ok. 300 zł. Zastanawiam sie nad cateringiem, ale może sobie darujemy. PO ZAREJESTROWANIU STOWARZYSZENIA ZBIÓRKA ZOSTANIE ZAMKNIĘTA. Jesli zostaną jakieś środki, przekażę je Stowarzyszeniu. Do zobaczenia 7 marca w samo południe przed siedzibą RPO.

Komentarze

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  27.02.19
  27.02.19

  Najwyższy już czas abyśmy RATOWALI nasze społeczeństwo, dzieci....Naszą PRZYSZŁOŚĆ!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  13.01.19
  13.01.19

  Bardzo popieram inicjatywę

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  12.01.19
  12.01.19

  Życzę sukcesów. Proponowane zmiany (obowiązkowe badania DNA, zakładanie niebieskich kart bez wiedzy) są bardzo potrzebne.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  06.01.19
  06.01.19

  Powodzenia!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  06.01.19
  06.01.19

  Walcz o rodziny. Dość już dzieci przemocą odseparowanych od ojców przez sfeminizowane sądy. Walcz z nienawiścią.

  • Maciej Wójcik - awatar

   Maciej Wójcik - Organizator zbiórki

   07.01.19
   07.01.19

   Robię co w mojej mocy. Coraz więcej ludzi wspiera i środkami, i pracą. Damy radę!

Maciej Wójcik - awatar

Maciej Wójcik

Organizator zbiórki

Wpłaty - 101

Mariusz Majewski - awatar
50
Mariusz Majewski
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
2
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
35
Anonimowy Darczyńca
Sulo - awatar
50
Sulo
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
15
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij