Wolontariusze Fundacji Pegasus dokonali we wtorek makabrycznego odkrycia w podwarszawskim gospodarstwie. Stado 27 koni od lat cierpiało w ukryciu. Zwierzęta od dawna nie opuszczały ciemnych komórek. Przedstawiciele fundacji w asyście policji odebrali 7 koni będących w najgorszym stanie, ze względu na zagrożenie życia.

Właściciel nie leczył zwierząt, nie wykonywał też korekcji kopyt. Na skutek ogromnych zaniedbań część koni nie jest w stanie normalnie się poruszać. Ich kopyta są przerośnięte o kilkanaście centymetrów, doszło do przykurczy ścięgien i zmian kostnych. Boksy są tak brudne i zaniedbane, że uniemożliwiają koniom utrzymanie naturalnej pozycji. Jeden z ogierów musiał nieustanie trzymać schyloną głowę by nie uderzać nią o sufit.

Inspektorzy Fundacji Pegasus w asyście policji, przy pomocy wolontariuszy Fundacji Viva, Inspekcji Weterynaryjnej i przedstawicielki gminy odebrali 7 koni w najgorszym stanie. W ciemności, na metrowej warstwie gnoju znaleźli matkę z maleńkim źrebakiem (trafiła pod opiekę Vivy). W jednej z komórek młody, wychudzony ogier (Staś) nie był w stanie się wyprostować, okazało się, że przez zaniedbane kopyta nie może się poruszać. Został przewieziony do klinki dla koni, jest już po pierwszym zabiegu ratującym kopyta, a co za tym idzie – życie. Ze stada klaczy zamkniętego w ciemnej szopie udało się wyrwać matkę z córką, która ma przykurcze ścięgien. W malutkiej komórce na tyłach podwórza przebywały dwie młodziutkie klacze w najgorszym stanie. Mają dramatycznie przerośnięte, wywinięte do tyłu kopyta. W następstwie niewłaściwych warunków i braku opieki doszło u nich do makabrycznych przykurczy. Jedna z nich (Oliwka) po przejściu kilku kroków przewróciła się i nie mogła już sama wstać. Jej przyjaciółka (Julka) mimo ogromnego lęku przed ludźmi nie odchodziła od niej na krok, próbowała zasłaniać własnym ciałem. W trakcie transportu wylizywała i nieustannie pocieszała Oliwkę.

Wszystkie odebrane konie trafił do bezpiecznych miejsc. Przed nimi bardzo długa droga do zdrowia. Wymagają szerokiej diagnostyki i operacji, ich życie jest ciągle zagrożone. W ocenie lekarzy weterynarii mają szansę powrócić do zdrowia. Aby to było jednak możliwe potrzebne są potężne środki finansowe, których brakuje. Jednocześnie w ciemnych oborach czekają kolejne konie… By móc zabezpieczyć dla nich transport i miejsce, niezbędne jest kilkanaście tysięcy złotych. Rozpoczęliśmy zbiórkę na rzecz ocalenia koni z interwencji.

Więcej zdjęć i informacji:

http://pegasus.org.pl/interwencja-w-piekle-koni/

Aktualności

 • Fundacja PEGASUS - awatar

  Fundacja PEGASUS

  13.12.16
  13.12.16

  12.12.2016 Inspektorzy Pegasusa przy wsparciu OTOZ Animals i Stowarzyszenia Benek udali się na ponowną kontrolę gospodarstwa. Niestety warunki życia pozostałych zwierząt nie uległy poprawie. Właściciel nie jest w stanie zapewnić im leczenia i opieki. Podjęliśmy decyzję o odbiorze kolejnych 14 koni w bardzo złej kondycji. Więcej informacji: https://web.facebook.com/events/1925372491007580/?active_tab=about

  Zdjęcie aktualności 2 049

Komentarze

 • Marzena - awatar

  Marzena

  08.01.17
  08.01.17

  Koszmarni ludzie!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  27.12.16
  27.12.16

  NAJGORSZE ZWIERZĘ ŚWIATA - CZŁOWIEK.....

 • Sara K. - awatar

  Sara K.

  18.12.16
  18.12.16

  :(

 • Louisa Lewandowska - awatar

  Louisa Lewandowska

  16.12.16
  16.12.16

  Biedactwa 🙁

 • Aleksandra - awatar

  Aleksandra

  14.12.16
  14.12.16

  Oby koniki powróciły do zdrowia a ich oprawca został odpowiednio ukarany

Wpłaty - 372

Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
monika - awatar
50
monika
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
15
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca
azi2601 - awatar
30
azi2601
Martyna - awatar
30
Martyna
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Marzena - awatar
30
Marzena
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij