Zbiórka Ratujmy Zagrodę w Cyganówce! - miniaturka zdjęcia

Ratujmy Zagrodę w Cyganówce!

Noemi Weide - awatar

Noemi Weide

Organizator zbiórki

Zagroda Dzikich Zwierząt w Cyganówce k. Garwolina prowadzona jest od ponad 20 lat przez leśniczego Krzysztofa Musińskiego, który od początku wkłada w to miejsce całe swoje serce i pieniądze. Utrzymuje w niej kilkadziesiąt zwierząt - dzików, świnek wietnamskich, jeleni, danieli, saren, koników polskich i lamę. Odwiedzających Zagrodę uczy zwyczajów zwierząt i szacunku do przyrody.

W piątek 27 lipca pan Krzysztof niespodziewanie otrzymał informację o planowanej wizycie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Garwolinie, podczas której dojść by miało do zabicia żyjących w Zagrodzie zwierząt. 

Jako powód lekarz powiatowy Andrzej Koryś podał profilaktykę rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń  (ASF). Jego zdaniem, utrzymywane w Zagrodzie zwierzęta stanowią zagrożenie dla okolicznych ferm świń. Kieruje się głównie zbyt słabą konstrukcją ogrodzeń. 

Dziki utrzymywane są za podwójną siatką i płotem. Jednak zdaniem powiatowego to wciąż za mało. Uważa, że warunki, jakie jest w stanie zapewnić zwierzętom Pan Krzysztof, są niewystarczające i stwarzają przez to podstawy do "profilaktycznego" uśpienia wszystkich zwierząt. 

Na poprawę tych warunków leśniczego nie stać. Od lat utrzymuje on azyl z własnej kieszeni. Sama karma dla zwierząt kosztuje go kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. 

To, co możemy zrobić, by pomóc Panu Krzysztofowi ocalić jego zwierzęta, to uzbierać środki na poprawę stanu wybiegów i warunków, w jakich żyją - wzmocnienie ogrodzeń, budowę stabilniejszych schronień (domków) dla zwierząt, zwłaszcza dzików, a także dodatkowe zabezpieczenia przed wirusem ASF. 

P. Koryś zapowiedział kolejną wizytę, bez uprzedzenia, pod nieobecność pana Krzysztofa. Mamy więc krytycznie mało czasu, by wprowadzić niezbędne zmiany.

Pod opieką leśniczego pozostają m. in. rzadkie okazy albinotycznych jeleniowatych, młodziutkie sarny, świnki i jelonki oraz objęta ochroną rasa pierwotnych polskich koni. Zwierzęta są oswojone z ludźmi, chętnie nawiązują z nimi kontakt. Mieszkańcy gminy Wilga często przychodzą je odwiedzić, popatrzeć. Mówią, że to miejsce uczy ich delikatności i szacunku do żywego stworzenia. Błagają urzędników, by nie zabierali im tego cudownego i pożytecznego miejsca. A zwierzętom - ich bezcennego życia. 

Jeśli nie chcesz śmierci mieszkańców Zagrody, wpłać choćby najdrobniejszą kwotę i udostępnij tę zbiórkę, powiedz o niej znajomym! Zegar tyka, a p. Koryś i jego myśliwscy asystenci mogą zjawić się w Zagrodzie w każdej chwili. Nie dajmy im przewagi, stańmy w obronie zwierząt! 

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna
Noemi Weide - awatar

Noemi Weide

Organizator zbiórki

Wpłaty - 21

Klaudia - awatar
100
Klaudia
przemek piotrowski - awatar
20
przemek piotrowski
Elzbieta - awatar
20
Elzbieta
Kasia - awatar
10
Kasia
Basia Nowak - awatar
20
Basia Nowak
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Iwona klimko - awatar
5
Iwona klimko
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
200
Anonimowy Darczyńca
Natalia Ciąćka - awatar
10
Natalia Ciąćka

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij