Zbiórka Ratujmy Zagrodę w Cyganówce! - zdjęcie główne

Ratujmy Zagrodę w Cyganówce!

668 zł z 6 000 zł (Cel)
Wpłaciło 21 osób
Noemi Weide - awatar

Noemi Weide

Organizator zbiórki

Zagroda Dzikich Zwierząt w Cyganówce k. Garwolina prowadzona jest od ponad 20 lat przez leśniczego Krzysztofa Musińskiego, który od początku wkłada w to miejsce całe swoje serce i pieniądze. Utrzymuje w niej kilkadziesiąt zwierząt - dzików, świnek wietnamskich, jeleni, danieli, saren, koników polskich i lamę. Odwiedzających Zagrodę uczy zwyczajów zwierząt i szacunku do przyrody.

W piątek 27 lipca pan Krzysztof niespodziewanie otrzymał informację o planowanej wizycie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Garwolinie, podczas której dojść by miało do zabicia żyjących w Zagrodzie zwierząt. 

Jako powód lekarz powiatowy Andrzej Koryś podał profilaktykę rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń  (ASF). Jego zdaniem, utrzymywane w Zagrodzie zwierzęta stanowią zagrożenie dla okolicznych ferm świń. Kieruje się głównie zbyt słabą konstrukcją ogrodzeń. 

Dziki utrzymywane są za podwójną siatką i płotem. Jednak zdaniem powiatowego to wciąż za mało. Uważa, że warunki, jakie jest w stanie zapewnić zwierzętom Pan Krzysztof, są niewystarczające i stwarzają przez to podstawy do "profilaktycznego" uśpienia wszystkich zwierząt. 

Na poprawę tych warunków leśniczego nie stać. Od lat utrzymuje on azyl z własnej kieszeni. Sama karma dla zwierząt kosztuje go kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. 

To, co możemy zrobić, by pomóc Panu Krzysztofowi ocalić jego zwierzęta, to uzbierać środki na poprawę stanu wybiegów i warunków, w jakich żyją - wzmocnienie ogrodzeń, budowę stabilniejszych schronień (domków) dla zwierząt, zwłaszcza dzików, a także dodatkowe zabezpieczenia przed wirusem ASF. 

P. Koryś zapowiedział kolejną wizytę, bez uprzedzenia, pod nieobecność pana Krzysztofa. Mamy więc krytycznie mało czasu, by wprowadzić niezbędne zmiany.

Pod opieką leśniczego pozostają m. in. rzadkie okazy albinotycznych jeleniowatych, młodziutkie sarny, świnki i jelonki oraz objęta ochroną rasa pierwotnych polskich koni. Zwierzęta są oswojone z ludźmi, chętnie nawiązują z nimi kontakt. Mieszkańcy gminy Wilga często przychodzą je odwiedzić, popatrzeć. Mówią, że to miejsce uczy ich delikatności i szacunku do żywego stworzenia. Błagają urzędników, by nie zabierali im tego cudownego i pożytecznego miejsca. A zwierzętom - ich bezcennego życia. 

Jeśli nie chcesz śmierci mieszkańców Zagrody, wpłać choćby najdrobniejszą kwotę i udostępnij tę zbiórkę, powiedz o niej znajomym! Zegar tyka, a p. Koryś i jego myśliwscy asystenci mogą zjawić się w Zagrodzie w każdej chwili. Nie dajmy im przewagi, stańmy w obronie zwierząt! 

668 zł z 6 000 zł (Cel)
Wpłaciło 21 osób
Noemi Weide - awatar

Noemi Weide

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 21

Klaudia - awatar
Klaudia
100
przemek piotrowski - awatar
przemek piotrowski
20
Elzbieta - awatar
Elzbieta
20
Kasia - awatar
Kasia
10
Basia Nowak - awatar
Basia Nowak
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Iwona klimko - awatar
Iwona klimko
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Natalia Ciąćka - awatar
Natalia Ciąćka
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij