Zbiórka Remont zabytkowego Autosana H9 - miniaturka zdjęcia

Remont zabytkowego Autosana H9

Jesteśmy Szczecińskim Towarzystwem Miłośników Komunikacji Miejskiej istniejącym od grudnia 1999, zrzeszającym około 20 członków. Nasze stowarzyszenie stawia sobie za cel popularyzację wiedzy na temat historii komunikacji miejskiej w Szczecinie. Cel ten realizujemy m. in. poprzez ratowanie historycznych pojazdów tramwajowych i autobusowych.

W wyniku naszej działalności nabyliśmy już wiele umiejętności i doświadczeń, a także odnieśliśmy wiele sukcesów. Naszym głównym osiągnięciem jest doprowadzenie do powstania w nieczynnej zajezdni tramwajowej Niemierzyn Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Dzięki naszym staraniom zostało wyremontowanych wiele wagonów tramwajowych i autobusów, jak również zorganizowaliśmy liczne imprezy komunikacyjne. 

Obecnie naszym głównym celem nad którym się skupiamy jest remont pozyskanego w 2016 roku wycofywanego z ruchu liniowego autobusu marki Autosan H9-35 z 1991 roku pochodzącego z PKS-u w Łukowie. Autobus wymagał gruntownego remontu. Własnymi siłami i środkami finansowymi wykonaliśmy w 2016 roku pobieżny remont wnętrza polegający na wymianie siedzeń, odmalowaniu poręczy, wymianie fotela kierowcy oraz uzupełnieniu brakujących lub uszkodzonych drobnych elementów. 

W 2017 roku również własnymi siłami przeprowadziliśmy remont zewnętrzny pojazdu - został oczyszczony  ze starych powłok lakierniczych, a następnie odmalowany na wzór stosowany w latach 70. XX w. na tego typu pojazdach. Odzyskał on brakujące elementy listew ozdobnych oraz emblematy firmowe, szybkę ekspozytora tablic kierunkowych nad przednią szybą oraz wymieniono płaty drzwiowe tylnego wejścia. 

Następnie zlecono zewnętrznej firmie remont podwozia i jego konserwację.

 Niestety, skończyły się nam fundusze, a konieczny jest jeszcze remont dachu, wymiana wewnętrznych poszyć bocznych (płyty pilśniowe laminowane imitujące drewno) oraz izolacji termiczno-akustycznej, a także w niewielkim stopniu podłogi. Dlatego też zwracamy się z prośbą o możliwe wsparcie finansowe z Państwa strony, by ukończyć remont powyższego pojazdu.

Autobus jest sprawny i zarejestrowany jako zabytek, dzięki czemu możemy brać udział w różnych imprezach tematycznych, bądź pomagać innym stowarzyszeniom o charakterze non-profit w ich imprezach. Naszym celem po zrealizowaniu do końca remontu Autosana jest reaktywacja autobusowej linii turystycznej w Szczecinie, poprzez którą będzie można zwiedzać miasto z okien zabytkowego pojazdu.

Więcej o nas, naszych osiągnięciach oraz o remoncie Autosana można się dowiedzieć na naszym Facebooku: www.facebook.com/STMKM/

LICZYMY NA PAŃSTWA WSPARCIE!!!

Wybierz kwotę

Komentarze

 • Paweł Rychter - awatar

  Paweł Rychter

  12.03.18
  12.03.18

  Powodzenia :)

 • Projekt Nysa - awatar

  Projekt Nysa

  20.11.17
  20.11.17

  Trzymam kciuki, Powodzenia!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  12.11.17
  12.11.17

  Już się nie możemy doczekać pierwszego kursu :-) Wspieramy z Lęborka i pozdrawiamy !

 • Cezet - awatar

  Cezet

  07.11.17
  07.11.17

  Świetna inicjatywa. Gratuluję!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  03.11.17
  03.11.17

  Kto nie pomaga ten ...

Wpłaty - 49

Tomasz Pawłowski - awatar
20
Tomasz Pawłowski
Anonimowy Darczyńca - awatar
2
Anonimowy Darczyńca
Marek Defeciński - awatar
20
Marek Defeciński
Pawel - awatar
20
Pawel
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Paweł Rychter - awatar
30
Paweł Rychter
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
15
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
15
Anonimowy Darczyńca
Marcin Rafał Kudłacik - awatar
20
Marcin Rafał Kudłacik

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Pomagam.pl korzysta z plików cookie na zasadach opisanych w polityce prywatności, która uległa zmianie. Dowiedz się więcej.