RATUJEMY GRÓB POLSKICH BOHATERÓW!

Stowarzyszenie FRYDHOF, to grupa zapaleńców, którzy mają totalnego bzika na punkcie historii regionu - Naszej lokalnej ojczyzny. Naszym głównym celem jest ratowanie i przywracanie pamięci o ludziach, których od dawna już z Nami nie ma. Sami o sobie nie opowiedzą, sami o sobie nie przypomną, nie zadbają o swoje groby i pamiątki materialne po nich. Dlatego jesteśmy My i ludzie dobrej woli, bez których nie udałoby się Nam dokonać wielu wspaniałych rzeczy, o których można przeczytać na fejsbukowym profilu FRYDHOFu. Wiele robimy własną pracą, własnymi prywatnymi środkami, jednak czasem potrzebujemy pomocy i wsparcia. Tak jest w przypadku Szwagrów. 

Dwie siostry, Stanisława i Genowefa Mikołajczykówny z Czarkowa (obecnie dzielnica Konina) poślubiły dwóch Stanisławów. Stanisława wyszła za Stanisława Bobolę, potomka jednego z braci św. Andrzeja Boboli, a Genowefa za Stanisława Zielińskiego. 

Stanisław Bobola (pierwszy od lewej na fotografii) był uczestnikiem I i II wojny światowej. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, dostał się do niewoli, z której udało mu się zbiec. Wstąpił do AK. Odznaczony orderem Virtuti Militari oraz Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Stanisław Zieliński (drugi od prawej na fotografii) z kolei, to również żołnierz, ale przede wszystkim Powstaniec Wielkopolski. Jego żona, Genowefa Zielińska (pierwsza od prawej na fotografii), była działaczką AK, a za swoją działalność trafiła do obozów Majdanek i Ravensbrück, gdzie szczęśliwie udało się jej przetrwać. 

Siostry i ich mężowe, spoczęli w rodzinnym grobowcu na cmentarzu parafialnym w Koninie-Morzysławiu. W grobie spoczywają również ich rodzice, Wiktoria i Walenty Mikołajczykowie , oraz nastoletnia wnuczka Bobolów, Ewa Jowita. Obecnie grób znajduje się w opłakanym stanie. Niszczejące stare lastryko sprawia, że napisy coraz trudniej odczytać, odpadający tynk i nieszczelność powodują zalewanie grobu podczas deszczy. Grobem nie ma się kto opiekować, bo jedyna potomkini rodziny sama jest już starszą osobą i nie stać jej na remont tak dużego obiektu.

Po konsultacjach z fachowcami ustaliliśmy, że należy zdjąć stary tynk z całości grobowca, położyć nowy, a poziome płyty z nazwiskami i krzyż zamienić na kamienne, następnie wokół grobu położyć kostkę. Na to wszystko potrzeba znacznych środków, których niestety nie mamy.

Gdyby nie Stanisław Bobola, Stanisław Zieliński i Genowefa z Mikołajczyków Zielińska, którzy narażając własne życie walczyli o kraj wolny i niepodległy, którzy walcząc i cierpiąc, ponosili ofiary, być może dzisiaj nie byłoby Nas wszystkich. Nie moglibyśmy cieszyć się życiem, robić tylu wspaniałych rzeczy, żyć w spokoju i pokoju. 

Gdyby nie ludzie tacy, jak Oni, nie byłoby NAS... nie byłoby CIEBIE... 

Dlatego prosimy - POMÓŻ NAM ZŁOŻYĆ HOŁD CICHYM BOHATEROM, RATUJĄC ICH GRÓB OD UNICESTWIENIA .

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Aktualności

 • Stowarzyszenie F R Y D H O F - awatar

  Stowarzyszenie F R Y D H O F

  23.05.19
  23.05.19

  Genowefa z Mikołajczyków Zielińska, członkini i łączniczka AK, więźniarka Majdanka i Ravensbruck... Nie pozwólmy, aby jej grób przestał istnieć... nie pozwólmy, aby musiałą spoczywać w tak niegodny sposób (kruszejący tynk, szczeliny przez które do środka dostaje się woda, śmieci, ale i szczury.

  Zdjęcie aktualności 31 763

Komentarze

 • #MuremZaWęgrami - awatar

  #MuremZaWęgrami

  16.09.18
  16.09.18

  Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki/Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát)

 • www.idzpodprad.pl - awatar

  www.idzpodprad.pl

  16.09.18
  16.09.18

  Nie zapomnijamy o naszym bohaterach. Cześć i Chwała Bohaterom.

 • Szymon Patrylak - awatar

  Szymon Patrylak

  07.08.18
  07.08.18

  powodzenia!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  07.08.18
  07.08.18

  Dobra robota... :)

Wpłaty - 74

Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca
Łucja Pawlicka Nowak - awatar
50
Łucja Pawlicka Nowak
Magda Grzeszkiewicz-Brzęcka - awatar
20
Magda Grzeszkiewicz-Brzęcka
Ania Kolanko - awatar
130
Ania Kolanko
Joanna Sypniewska - awatar
50
Joanna Sypniewska
Olga Marcinkowska - awatar
50
Olga Marcinkowska
Liliana Komorowska - awatar
20
Liliana Komorowska
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij