Zbiórka Pomóż Dawidowi pokonać Białaczkę - miniaturka zdjęcia

Pomóż Dawidowi pokonać Białaczkę

Anita Osowska - awatar

Anita Osowska

Organizator zbiórki


Dawid to 15-latek z Kłobucka, który od kilku miesięcy zmaga się z poważną chorobą. Zdiagnozowano u Niego białaczkę.Jestem mamą Dawida jest mi bardzo cięzko pisać o chorobie syna od nowa wszystko przezywac więc pozwole przepisac reportaz z gazety o synu jest to wywiad ze mną.

"Wszystko zaczęło się w styczniu tego roku. Dawid przewrócił się na rowerze i upadł na kolana. Wtedy pojawiły się pierwsze objawy – silny ból kolan i gorączka. Wstępne badania wykazały również podwyższone OB.
 – Pewnego dnia obudził się i nie był w stanie samodzielnie wstać na nogi – wspomina jego mama, Anita Osowska.

15- latek trafił do szpitala w Kłobucku i został poddany leczeniu zapalenia stawów. Po tygodniu, mimo, że jego stan się nie poprawił, wrócił do domu. Kolejne 2 tygodnie spędził na oddziale w Częstochowie, gdzie kontynuowano kuracje tego samego schorzenia.
 – Tam Dawid miał wykonane RTG klatki piersiowej. Wyszło mu poszerzenie śródpiersia. Usłyszałam wtedy, żebym dziękowała Bogu, że nie widzi tego inny lekarz, bo wtedy dziecko wylądowałoby na onkologii. Ucieszyłam się, pomyślałam, że to dobrze. Teraz żałuję, że badania nie robił ktoś inny, bo może choroba byłaby wykryta wcześniej – mówi Pani Anita.

Z powodu braku postępów w leczeniu nastolatek trafił do kolejnego, trzeciego już szpitala, tym razem w Sosnowcu. Tam czekała go powtórka – następne próby wyleczenia rzekomego zapalenia stawów. W śląskiej placówce nastąpił jednak przełom – zrobiono mu badania na markery nowotworowe. Podniesiony wynik zaniepokoił lekarzy i poskutkował skierowaniem na kontrolę do poradni onkologicznej. W ciągu kilku kolejnych dni Dawid miał już postawioną diagnozę – białaczka. Pobranie szpiku potwierdziło chorobę i pozwoliło określić jej typ. Od tego momentu było jasne, że chłopak cierpi na białaczkę limfoblastyczną typu B.
 – Było w miarę dobrze, bo szedł niskim ryzykiem. W 15 dobie pobierali mu szpik. Komórki nowotworowe powinny wtedy już zaniknąć, a on miał jeszcze 50%. Na początku ten wynik wynosił 92%, czyli bardzo dużo – relacjonuje mama Dawida.

Ryzyko musiało zostać zatem podniesione na wysokie, co oznaczało przedłużenie leczenia z pół roku na rok oraz przyjmowanie intensywniejszej i mocniejszej chemii. Leczenie chłopca składa się z pięciu etapów. Obecnie zaczyna trzeci – najtrudniejszy, co oznacza 120 dni intensywnej terapii.

Dawid do tej pory dobrze znosił czas na oddziale onkologicznym. Prowadząca jego leczenie pani doktor uznała go za wyjątkowego pacjenta. Jego mama dodaje, że jest bardzo dzielny i silny. Nie brakuje mu również dobrego samopoczucia. Przyzwyczaił się do przebywania w szpitalu, wie, że musi tam być.

Choroba 15 – letniego chłopca to bez wątpienia największe, ale nie jedyne zmartwienie jego rodziny. W tym samym czasie kiedy u Dawida zdiagnozowano nowotwór jego mama była w zagrożonej ciąży z trzecim dzieckiem (Dawid ma jeszcze starszego brata Dominika). Mała Antosia urodziła się z zaburzeniami oddychania. Na razie czuje się dobrze, ale ze względu na to, że jest wcześniakiem czeka ją szereg badań, między innymi główki i oczu.

Pani Anita jest osobą bezrobotną i nie może podjąć obecnie żadnej pracy ze względu na opiekę nad małym dzieckiem ale i tez zmaga sie z choroba . Jej partner również nie zarabia, ponieważ zrezygnował z pracy z uwagi na chorobę Dawida i konieczność ciągłego przebywania na oddziale. Jedynym źródłem utrzymania rodziny są w tym momencie pieniądze ze świadczeń przysługujących na dzieci. Choć w tej materii również pojawiły się pewne przeszkody. Ze względu na zasiłek pielęgnacyjny 15 – latka jego mama nie może pobierać dodatkowych pieniędzy na młodsze dziecko. Świadczenie rodzicielskie wysokości 1000 zł na noworodka w takiej sytuacji nie przysługuje, chyba że zrezygnuje się z zasiłku.

– Jak mogę zrezygnować z pieniędzy Dawida, skoro jest chory i wymaga opieki, a z drugiej strony utrzymanie tak małego dziecka jak Antosia również kosztuje, zwłaszcza, że też choruje, a przez to wymaga konsultacji i wielu wyjazdów – nie kryje rozżalenia mama Dawida.

Jedyna pomoc, na którą może liczyć rodzina chłopca to zainteresowanie i wsparcie od kilku zaledwie osób. Jedyną akcją charytatywną do tej pory była zbiórka zorganizowana przez Panią Ewelinę Kotkowską podczas jednego z okolicznych pikników rodzinnych. Mama 15 – latka podkreśla również wsparcie dyrektora Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku, Pana Pawła Kotkowskiego, którego Dawid jest uczniem. Poza tym, pani Osowska i jej rodzina spotyka się gestami współczucia i empatii w swoim otoczeniu. To na pewno podnoszące na duchu, ale niestety niewystarczające. Potrzebna jest wymierna pomoc."


Dawid jest obecnie podopiecznym fundacji ISKIERKA.

Bardzo proszę o pomoc. To dla Nas naprawdę ważne. "Wpłata nawet niewielkiej kwoty to gest, który znaczy bardzo wiele i może uratować życie Dawida."

Z góry chciałabym podziękować wszystkim dobrym duszą za pomoc.


Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna
Anita Osowska - awatar

Anita Osowska

Organizator zbiórki

Wpłaty - 12

Shashamane - awatar
20
Shashamane
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Wracajcie dozdrowia! - awatar
35
Wracajcie dozdrowia!
Łukasz - awatar
100
Łukasz
Michał - awatar
1
Michał
Andrzej Jabłoński - awatar
10
Andrzej Jabłoński
Irek - awatar
50
Irek
ŁYSY ZGRED - awatar
50
ŁYSY ZGRED
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Aleksandra Wojnowska - awatar
50
Aleksandra Wojnowska

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij