Zbiórka Pomoc dla Tomka i Mateusza - miniaturka zdjęcia

Pomoc dla Tomka i Mateusza

Piotr Czerwiec - awatar

Piotr Czerwiec

Organizator zbiórki

Wspierając tę zbiórkę, odmienisz nie jedno życie, lecz dwa. Jak to możliwe? 

Cóż- trudniejsze od bycia rodzicem niepełnosprawnego dziecka jest tylko bycie rodzicem dwojga niepełnosprawnych dzieci... Mamy dwóch synów, bliźniaków- Tomka i Mateusza.

Tomek nie chodzi, nie siedzi, ale intelektualnie jest zdrowy, porusza się na wózku. Mateusz porusza się samodzielnie, jest jednak upośledzony... To o pomoc dla nich dziś Cię prosimy.

Chłopcy pojawili się na tym świecie o wiele za wcześnie, w 30 tyg. ciąży. O chorobie Mateusza dowiedzieliśmy się jeszcze przed porodem, co dało nam czas na oswojenie się z najbliższą przyszłością. Mateusz urodził się z zespołem wad wrodzonych pod postacią wodogłowia, zarośnięcia nozdrzy tylnych i stopami końsko-szpotawymi. Jest upośledzony umysłowo, nie mówi, ale chodzi samodzielnie.

 Choroba Tomka była dla nas zaskoczeniem-doszło do niedotlenienia, które spowodowało mózgowe porażenie dziecięce pod postacią tetraparezy spastycznej. To trudne pojęcie oznacza niedowład wszystkich kończyn, na szczęście intelektualnie rozwija się prawidłowo. Chodzi do szkoły, do klasy integracyjnej.

Poznając chłopców można dojść do wniosku, że poza wyglądem niewiele ich łączy. Mają własne odrębne od siebie światy. Mateusz to żywioł, pełen radości i beztroski, usmiechniety od ucha do ucha. Tomek, to jakby dla równowagi, wcielenie spokoju, roztropności i stoicyzmu... Oprócz więzów krwi łączy ich jednak ciężka i bolesna walka o namiastkę sprawności i samodzielności.

W listopadzie 2012 Tomek przeszedł pierwszy zabieg fibrotomii metodą Ulzibata, polegający na likwidacji przykurczy. Znacznie zwiększyło to jego możliwości w zakresie ruchów. Cztery lata później  w 2016 r. przeszedł kolejny zabieg. Aby jednak nie zaprzepaścić uzyskanych efektów, potrzebna jest systematyczna rehabilitacja, która pozwoli Tomkowi na dalszy rozwój.

Walka o Mateusza jest trudniejsza. Wodogłowie zagrażało jego życiu. Przeszedł szereg operacji, nie obyło się bez ciężkich powikłań. Było wiele łez, strachu, momentów załamania... Przez pierwsze cztery lata życia Mateusz był pod opieką Domowego Hospicjum Dziecięcego.

Co teraz słychać u chłopców?.... W chwili obecnej Mateusz to radosny, pełen energii chłopiec. Tomek jest specem komputerowym, pobijającym rekordy w grach komputerowych. Pójdzie do 3 klasy szkoły podstawowej, do klasy integracyjnej. Tomek jest także nieprzeciętnym gadułą, wiecznie mającym coś ciekawego do przekazania. Mateusz natomiast to, że nie mówi równoważy ruchliwością i zaraźliwym śmiechem. I tak oto bliźniacy, podobni do siebie, a jednak tak różni.....

Każdy rodzic walczy o swoje dziecko, zwłaszcza , gdy jest chore... My walczymy o dwójkę. Płaczemy dwa razy więcej. Musimy też mieć dwa razy więcej siły, dwa razy więcej detrminacji... i dwa razy więcej pieniędzy. Rehabilitacja jednego dziecka to skarbonka bez dna, a dwójki- to niemalże fortuna.... Systematyczna rehabilitacja, wizyty u specjalistów, wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, zakup sprzętu itp. Można tak długo wymieniać....

Koszt jednego dwutygodniowego turnusu rehabilitacyjnego w ośrodku, który zapewni chłopcom intensywną rehabilitację to ok 12 tys zł. Potrzebne są co najmniej 3 turnusy w roku, żeby były jakiekolwiek rezultaty. Do tego dochodzi również systematyczna rehabilitacja w domu miedzy turnusami. Koszt 1 godziny rehabilitacji to 80 zł.Nie mamy takich środków, dlatego prosimy o pomoc dla naszych dzieci. Wiemy, że każda wpłacona złotówka powoduje uśmiech jakiegoś dziecka. W naszym przypadku każde wsparcie przekłada się nie jeden, ale dwa uśmiechy.  


Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna
Piotr Czerwiec - awatar

Piotr Czerwiec

Organizator zbiórki

Wpłaty - 30

Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Patryk - awatar
1
Patryk
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Monika - awatar
10
Monika
Kamil Kusier - awatar
1 200
Kamil Kusier
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Michał - awatar
20
Michał

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij