Zbiórka Dom Polaka w Mościskach, Ukraina - miniaturka zdjęcia

Dom Polaka w Mościskach, Ukraina

Zbiórka Dom Polaka w Mościskach, Ukraina - zdjęcie główne

Dom Polaka w Mościskach, Ukraina

5 101 zł z 300 000 zł (Cel)
Wpłaciło 51 osób
Wpłać teraz
1 552 udostępnienia

Fundacja imienia Braci Sołuńskich - Cyryla i Metodego występuje w imieniu  Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Oddział w Mościskach.

    Od 30 lat nasza organizacja prowadzi działania jak charytatywne, tak i kulturowo-oświatowe. Dzięki staraniom Towarzystwa w Mościskach powstała szkoła z polskim językiem nauczania. Potężnym wezwaniem naszej działalności było uratowanie i utrzymywanie starego polskiego cmentarza. Skutkiem tej działalności jest powstanie Kwatery Wojskowej żołnierzy z września 1939r. Docelowo na tym cmentarzu w Mościskach ma powstać największy cmentarz Wojska Polskiego na Ukrainie.

    Kolejnym ważnym statutowym założeniem jest kultywowanie naszej mowy, kultury i tradycji. Przez wszystkie te lata Towarzystwo z zaangażowaniem organizowało i przeprowadziło różne imprezy z okazji państwowych i narodowych świąt takich jak: Święto 3 Maja, Dzień Niepodległości Polski i in.W 2018r. hucznie świętowaliśmy 100-lecie Niepodległosci Polski. W przemarszu z tej okazji wzięło udział około 2000 osób. Każdego roku organizujemy też Dzień Dziecka, święto św. Mikołaja, spotkania opłatkowe i in. W okresie przedświątecznym bożonarodzeniowym i wielkanocnym organizujemy szlachetną paczkę dla chorych, ubogich i samotych.

    Dużym zadowoleniem są dla nas spotkania z przedstawicielami różnych organizacji z Polski: samorządów i władz państwowych,zespołów artystycznych, harcerstwa, biegaczy i wiele innych.

    Dotychczasowej działalności przewodniczyło 5 prezesów, którzy wraz  z Zarządem starali się rozwijać naszą mowę, kulture i tradycje. W Mościskach mieszka ponad 3 tys. Polaków, którzy chętnie gromadzą się na różnych uroczystościach,zorganizowanych przez Towarzystwo, utożsamiając się tym samym z polskim narodem.Nasze dzieci też biorą w tym czynny udział, ale brak odpowiednich pomieszczeń uniemożliwia przeprowadzenie prób tańca i śpiewu dziecięcych zespołów oraz rozwijania młodych talentów. Za każdym razem jesteśmy zmuszeni do wynajęcia dużej sali na różne spotkania okolicznościowe, za które ponosimy duże koszty.

    Ogromnym marzeniem i potrzebą polskiej społeczności Mościsk jest posiadanie własnego domu, który spełniałby nasze oczekiwania stosownie dalszego rozwoju i prowadzenia naszej działalności. Mieszkamy na Ukrainie, w państwie, gdzie ludność polska nie jest zamożna i samodzielnie nie jesteśmy w stanie sfinansować takiej  inwestycji.

    Zwracamy się zatem do Rodaków, zamieszkałych w Polsce i za granicą, o pomoc w realizacji naszych marzeń o Domu Polskim w Mościskach.   Dalsze działania będą związane z zakupem nieruchomości w Mościskach oraz jej dostosowaniu do potrzeb społeczności polskiej.                     

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


  • JAN GROŃSKI - awatar

    JAN GROŃSKI

    22.03.19
    22.03.19

    Mój tato - Jan Groński - pochodzi z okolic Mościsk (z Zawady) i bardzo chciałby jeszcze odwiedzić swoje rodzinne strony... Mieszkamy w Przemyślu ale nie mamy tam nikogo, a nie mamy odwagi podróżować samotnie po stronie ukraińskiej... Gdyby ktoś zechciał odebrać nas z granicy w Medyce i zawieść do Mościsk, do Zawady - byłby bardzo szczęśliwy... Ma 86 lat, jest w bardzo dobrej formie ale wiadomo, że nie wiadomo, czy jeszcze zdąży odwiedzić swoje rodzinne strony... Dokłada sie do budowy DOMU POLSKIEGO...

5 101 zł z 300 000 zł (Cel)
Wpłaciło 51 osób
Wpłać teraz
1 552 udostępnienia

Wpłaty: 51

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Jerzy Zajlo - awatar
Jerzy Zajlo
100
Zbigniew Widaj - awatar
Zbigniew Widaj
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Najlepszy przyjaciel z biura - awatar
Najlepszy przyjaciel z biura
20
Narodowe Siły Zbrojne Chicago - awatar
Narodowe Siły Zbrojne Chicago
1 910
Rafal. - awatar
Rafal.
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
25
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij