Zbiórka Leczenie biologiczne ZZSK - miniaturka zdjęcia

Leczenie biologiczne ZZSK

Michał Wojtas - awatar

Michał Wojtas

Organizator zbiórki

Mam na imię Michał. W 2012 roku zdiagnozowano u mnie ZZSK, czyli Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa. Najskuteczniejszą metodą spowalniania rozwoju tej postępującej choroby jest kosztowne leczenie biologiczne.

Wszystko zaczęło się o zapalenia tęczówki lewego oka. Będąc na studiach i jednocześnie ucząc się w policealnej szkole fotograficznej, po jednych z zajęć w terenie nagle zacząłem odczuwać światłowstręt i silny ból oka. Trzymiesięczne leczenie nawracającego zapalenia zmusiło mnie do zrezygnowania z nauki fotografii. Szukając przyczyny swoich problemów, zacząłem odwiedzać okulistów i reumatologów. W 2015 roku badania genetyczne i obrazowe ostatecznie potwierdziły diagnozę - Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa.

ZZSK to przewlekła choroba zapalna, o podłożu genetycznym, atakująca kręgosłup. W zaawansowanej postaci, w miejscu elastycznych połączeń kręgów tworzą się zespolenia kostne, powodujące postępujące ograniczenie ruchomości kręgosłupa. Skutkiem jest pochylenie sylwetki ciała do przodu (tzw. kifoza) i ciężka niesprawność. Choroba może również zajmować inne stawy (np. biodro, bark) oraz różne narządy (m.in. oczy, serce i płuca).

Jak ZZSK objawia się u mnie?

 • Przewlekły ból odcinka krzyżowo-lędźwiowego pleców. Czasem o nim zapominam, jednak lubi się nasilać. 
 • Problemy z wysypianiem się. Ból często nasila się w nocy, w stanie spoczynku. Wybudza mnie. 
 • Zmniejszenie elastyczności żeber i ból mostka, które spłycają oddech. 
 • Sztywność karku. 
 • Osłabienie i szybsze męczenie się podczas wysiłku fizycznego. 
 • Nawracające zapalenie tęczówki (obecnie jestem w trakcie 5 epizodu). 
 • Nawracające zapalenie ścięgna Achillesa (3 epizody). 


Życie jest zbyt ciekawe, by skupiać się na zamartwianiu. Wiem jednak, że choroba jest postępująca, dlatego na co dzień staram się dbać o siebie. 

W jaki sposób obecnie walczę z ZZSK?

 • W 2015 roku przeprowadziłem się z Bytomia do Warszawy, zapewniając sobie lepsze zaplecze medyczne i większe możliwości zawodowe. 
 • Stosuję zbilansowaną dietę i starannie wybieram produkty.
 • Regularnie chodzę na masaże kręgosłupa.
 • Korzystam z zabiegów pola magnetycznego i jacuzzi. 
 • Codziennie poświęcam kilkanaście minut na ćwiczenia rozciągające i chodzę na siłownię.
 • Spaceruję, gdy tylko mam na to czas. 


Po latach leczenia sterydami i niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, które nie przynosiło satysfakcjonujących efektów, dostałem się do programu leczenia biologicznego. Certolizumab Pegol nie jest jest w moim przypadku refundowany, więc udział w grupie klinicznej był dla mnie jedyną opcją do wypróbowania leku. 

Certolizumab Pegol okazał się niezwykły. Ból i sztywność zdecydowanie się zmniejszyły, nie miałem problemów z oczami i mogłem wysypiać się bardziej efektywnie. Miałem więcej energii.

Niestety, wszystkie programy lecznicze kiedyś się kończą. Przez ostatni rok mogłem na chwilę zapomnieć o chorobie, jednak w grudniu 2017 roku zakończył się mój udział w badaniu klinicznym, w zamian za które otrzymywałem bezpłatnie drogi i skuteczny lek. 

Miesięczna terapia Certolizumabem Pegol to koszt około 5000 złotych. Niestety nie jestem w stanie sobie pozwolić na taki comiesięczny wydatek. Lek można przyjmować bez przerwy, latami. Wiem, że pomaga.

Wiem też, że na tym portalu jest sporo osób z większymi problemami i bardziej znaczącymi prośbami, jednak zależy mi na walce z chorobą. Chcę spowolnić jej rozwój i zmniejszyć poziom bólu, który towarzyszy mi na co dzień. 

Na co przeznaczę zebrane środki?

 • Zakładana przeze mnie suma gwarantuje mi rok leczenia biologicznego (w pierwszym miesiącu terapii konieczne jest podanie podwójnej dawki nasycającej - koszt około 10 000 złotych, w kolejnych miesiącach dwóch zastrzyków, których koszt to każdorazowo trochę ponad 5000 złotych). 
 • W przypadku zebrania mniejszej sumy, pieniądze przeznaczę na zajęcia rehabilitacyjne i alternatywne metody leczenia. 
 • W przypadku zebrania większej sumy, będę mógł cieszyć się mniejszym bólem przez dłuższy okres. W niektórych krajach zaleca się stosowanie leku nawet do końca życia. 


Kilka słów o mnie :)

Cześć! Mam na imię Michał. Rocznik 1991.  

Odkąd pamiętam, uwielbiałem obserwować. Bliscy byli mi ludzie i natura. Chciałem odkrywać otaczający mnie świat. 

Wybór uczelni nie był przypadkowy. Podjąłem naukę na kierunku Socjologia Reklamy i Komunikacja Społeczna (Uniwersytet Śląski). Studia pozwoliły mi rozwinąć wrażliwość społeczną, wyostrzyć zmysły. 

W 2012 roku, na drugim roku studiów, dowiedziałem się o chorobie. Pamiętam pierwszą wizytę u reumatologa. Lekarka potraktowała moje wyniki jak najgorszy wyrok. Ja jednak wolałem wierzyć, że przy odpowiednich środkach mam szansę na normalne warunki życia i do teraz nie skupiam się na myśleniu o ZZSK. Chcę dbać o siebie i spełniać marzenia. 

Również nie bez powodu postanowiłem się rozwijać fotograficzne na własną rękę. Aparatem mogłem się zasłonić, obserwując ludzi na ulicy. Mogłem tworzyć notatki fotograficzne - zdjęcia codziennych sytuacji, napisów na murach, street artu, znajomych i napotykanych przechodniów. Przez pewien okres zajmowałem się również fotografią koncertową. Część moich zdjęć można zobaczyć na: http://michalwojtas.eu/

Aparat towarzyszy mi do teraz. Jest moją odskocznią. Gdy przeprowadziłem się ponad dwa lata temu do Warszawy, fotografowanie stało się pretekstem do poznawania miasta. Zeszłego lata wyszedłem z inicjatywą organizowania Spacerów fotograficznych. Wspólnie z pasjonatami i przewodnikami po Warszawie odkrywaliśmy nieznane uliczki i historię miasta. 

Zawodowo od kilku lat związany jestem z agencjami reklamowymi. Zajmuję się komunikacją i mediami społecznościowymi. Staram się świadomie kierować swoją karierą, jednak na tę chwilę (i pewnie jeszcze przez jakiś czas) miesięczna kwota leczenia będzie dla mnie zwyczajnie abstrakcyjna. 

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Aktualności

 • Michał Wojtas - awatar

  Michał Wojtas

  11.03.19
  11.03.19

  Zdjęcie z jednego z treningów. Dzięki! :)

  Zdjęcie aktualności 27 774

Michał Wojtas - awatar

Michał Wojtas

Organizator zbiórki

Wpłaty - 77

Anonimowy Darczyńca - awatar
500
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Giraffe - awatar
500
Giraffe
Giraffe - awatar
564
Giraffe
Anna - awatar
20
Anna
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Naz Al-Khouri - awatar
100
Naz Al-Khouri
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
200
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij