Gdy dotyk człowieka sprawia ból

owner

Jacek Barczak

Organizator zbiórki

Zbiórka

Ardo

Ardo jest dla mnie psem szczególnym. Psem, z którym polski system opieki nad bezdomnymi zwierzętami nie jest w stanie sobie poradzić. To pies trudny, ale nie agresywny. Nie ma w nim chęci zabijania wszystkiego co żywe. Jest prośba o spokój, o zrozumienie. O czas i o odpowiednie warunki. W naszym systemie takie psy "do naprawienia" mają nieciekawie. W prostym wypadku gdy wystarczy zaufać nie jest to większy problem. W przypadku gdy to zaufanie, jego odbudowa lub budowa od nowa jest potrzebna - jest mur, który bardzo trudno obejść. Taki pies, nie ma racji bytu w polskim systemie.
Udowadnia to tylko słabość owego systemu. Nie każdy pies ma takie same szanse, nie każdy pies ma szansę na coś więcej. Ile jest takich Ardków w polskim systemie, gdzieś tam w odludnych, niedostępnych miejscach, siedzących samotnie bez szans na cokolwiek.

Taki pies to nie rzecz na pilota, włączyć - wyłączyć. To wieloelementowe puzzle zachowań i emocji, potrzeb i oczekiwań. Ktoś musi je ułożyć, ktoś naprawdę dobry bo nie jest to prosta układanka.

PhotoPhoto

Skąd się wziął?

Ardo jak większość psów został odłowiony i dostarczony do schroniska jako bezpański. Chociaż o jego domności świadczyła metalowa kolczatka, którą miał na szyi. Z początku nic się nie działo. Ot normalny pies. A może po prostu nikt nie zauważył?
Po kilkunastu tygodniach miał już na koncie kilka pogryzień i opinię psa nieadopcyjnego. Małego psa, którego każdy się bał.

Photo

Różnie bywało

Gdy już ktoś odważył się z nim wyjść bywało różnie. Czasami miał "lepszy" dzień, czasami "gorszy". W końcu zabrakło chętnych. Problemem był nie tylko człowiek, ale i inne zwierzęta.

 

Photo

Szansa

Nadzieją jest dla niego praca pod okiem specjalisty od psich zachowań. Ardo dostał taką, ale to długotrwałe i kosztowne. Sprawcie by została wykorzystana i by udowodniło to, że każdy ma szansę.
 

Photo

Cerber

Cerber jest grupą Fundacji Hospicjum dla Kotów Bezdomnych z Torunia. Grupą która zajmuje się psami. Psami skrzywdzonymi, porzuconymi, chorymi i często takimi, których opiekunowie nie chcą. Mamy pod opieką psy starsze, psy trudne, psy chore i nieadopcyjne, które potrzebują czasu by móc być gotowymi do adopcji. Kładziemy nacisk na sterylizację i odpowiedni dobór psa do opiekunów by uniknąć sytuacji gdy zwierzę do nas wraca.

Dziękuję za czas, który poświęcili Państwo na poznanie Blanki.
Jacek Barczak

Grupa Cerber
https://www.facebook.com/cajusjacek/


Fundacja Hospicjum dla Kotów Bezdomnych
https://www.facebook.com/FundacjaHospicjumDlaKotowBezdomnych/

PhotoPhoto

Komentarze

 • Bogusława Zaklikowska

  15.10.16
  15.10.16

  Na Ardo :)

owner

Jacek Barczak

Organizator zbiórki

Wpłaty - 4

 • Avatar Anna Golebieski
  60
  Anna Golebieski
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  10
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Anonimowy Darczyńca
  50
  Anonimowy Darczyńca
 • Avatar Bogusława Zaklikowska
  20
  Bogusława Zaklikowska

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe !

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Obróć, aby zobaczyć stronę