Adopcja psa – koszty, które warto znać

Joanna
24 sierpnia 2024
Wpis Adopcja psa – koszty, które warto znać - miniaturka zdjęcia

Decyzja o adopcji psa zawsze wiąże się z zobowiązaniami finansowymi. Zanim ją podejmiesz, warto przeanalizować koszty, które mogą pojawić się w twoim życiu nagle wraz z psem. 

Które z nich będą jednorazowe, a które stałe? I jak przygotować się na niespodziewane wydatki? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu. Bo pies to nie tylko miłość – to także rachunki.

Odpowiedzialność finansowa przy adopcji psa

Adoptując zwierzaka przyjmujemy na siebie obowiązek zapewnienia mu jak najlepszych warunków życia. A to siłą rzeczy wiąże się z różnymi wydatkami. 

Niektórzy twierdzą, że pies nie musi kosztować wiele – worek karmy, obroża, smycz i tyle. Inni wydają na swoje psy kosmiczne sumy, kupując dziesiątki gadżetów czy wymyślne jedzenie. Kto ma rację?

Odpowiedzialność finansowa polega przede wszystkim na tym, by mieć świadomość, że należy dbać o psa według jego potrzeb. 

Na to, jakie indywidualne potrzeby będzie mieć dany pies, wpływ będzie mieć wiele czynników, m.in.:

  1. Rodzaj i typ psa
  2. Aktualny wiek i stan zdrowia psa
  3. Ewentualne “problemy” do przepracowania

Wszystko to będzie mieć znaczenie i przełożenie na koszty związane z utrzymaniem psa. I co więcej: może się zmieniać z czasem. 

Pierwsze koszty adopcji: psia wyprawka 

W pierwszych dniach po adopcji łatwo dać się porwać emocjom i ekscytacji towarzyszącym pojawieniu się psa w domu – i na chwilę zapomnieć o finansach. 

Adopcje są zresztą w polskich schroniskach i fundacjach zwyczajowo bezpłatne, a więc już na start konkurencyjne wobec cen psów z hodowli. Adopciaki czasem “wydaje się” nowym opiekunom z podstawową wyprawką, do której należą:

  1. Obroża lub szelki
  2. Smycz i/lub linka spacerowa
  3. Adresówka

Jeśli trzeba, te czy inne akcesoria na start też można zorganizować w miarę tanio. Zamiast drogich zabawek – miękkie pluszaki z drugiej ręki. Zamiast specjalnych misek na jedzenie – te ceramiczne z własnej kuchni. Za legowisko może posłużyć najpierw zwykły kocyk. I tak dalej.

Ale kolejne wydatki na psa zaczną pojawiać się w twoim życiu tak regularnie jak psia sierść na ubraniach, kanapie i w kawie. I to one należą do najwyższych kosztów, bo sumować się będą latami. 

Długofalowe zobowiązanie: stałe koszty utrzymania psa 

Dlaczego odpowiedzialność finansowa za psa jest tak ważna w długofalowej perspektywie? Bo towarzyszy opiekunom zwierząt przez całe ich życie, a nie tylko na start. 

Stałe koszty związane z utrzymaniem psa to m.in.:

  1. Karma – dobrej jakości, dobrana do indywidualnych potrzeb psa i ew. nietolerancji pokarmowych, uzupełniona o gryzaki i przysmaki treningowe.
  2. Opieka weterynaryjna – profilaktyczna, związana ze szczepieniami, badaniami i przeglądami zdrowia, ale i ta w razie chorób oraz leczenia.
  3. Szkolenia, konsultacje, zajęcia, profesjonalna opieka – np. psie przedszkole dla szczeniaka, terapia behawioralna dla psów zmagających się z jakimś problemem, wspólnie trenowane psie sporty lub inne zajęcia hobbystyczne, a może koszty psiego hotelu na czas urlopu. 

Długowieczność psa to chyba marzenie każdego odpowiedzialnego opiekuna. Na szczęście dzięki popularyzowanej wiedzy o potrzebach psa i zaawansowanej medycynie weterynaryjnej współcześnie psy mogą żyć coraz dłużej. A nam pozostaje tylko cieszyć się, że koszty utrzymania psa będziemy ponosić przez wiele lat – w zamian za jego towarzystwo. 

Ale wraz z upływem czasu trzeba będzie wziąć pod uwagę także dodatkowe koszty utrzymania psiego seniora:

  1. Geriatryczna opieka weterynaryjna (stała i dodatkowa, jak np. fizjoterapia czy zabiegi stomatologiczne)
  2. Dodatkowe leki i suplementy 
  3. Specjalna dieta
  4. Wsparcie petsitterów przy dodatkowych spacerach fizjologicznych w ciągu dnia

Koszty ukryte przy psach: na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nawet najbardziej zadbany i ukochany pies może zachorować, potrzebować terapii behawioralnej, czy wymagać specjalnej diety. A to nie koniec niespodzianek. To, na które z nich natrafimy w karierze psiego rodzica, będzie wypadkową kilku rzeczy: indywidualnych potrzeb naszego psa, tego jak o niego dbamy, ale też przypadku czy pecha. 

Jedno jest pewne: to, że nie przewidziało się pewnych sytuacji lub ich skali niestety nie gwarantuje, że się nie wydarzą. A to właśnie nieoczekiwane sytuacje są często największym obciążeniem dla portfela opiekuna psa. 

Możemy np. być przygotowani na ewentualne zniszczenia czy uszkodzenia mebli, zwłaszcza adoptując szczeniaka – choć ich skala może już zaskoczyć. Możemy mieć świadomość, że nauka czystości to proces – ale czasem podłogi lub paneli nie uda się potem odratować. Choć wiemy, że opieka weterynaryjna nie jest darmowa, to cena nocnej albo weekendowej wizyty w razie skaleczenia łapki może dodatkowo zaboleć. Można dalej mnożyć przykłady, ale wszystkich i tak nie przewidzimy. 

Kiedy nieprzewidziane wydatki przerastają: zbiórki na leczenie

Niestety, nawet najlepiej przygotowani na wyzwania opiekunowie mogą znaleźć się w trudnej sytuacji gdy ich pies zachoruje. 

Choroba psa może okazać się ostatecznym testem naszej miłości i odpowiedzialności. Ale co jeśli trafi na moment, w którym będziesz mieć ograniczoną zdolność finansową? Nie zawsze mamy wokół siebie ludzi, którzy będą nas w stanie wtedy wesprzeć.

To szczególnie trudna sytuacja gdy z jednej strony chcemy zapewnić naszemu psu najlepszą możliwą opiekę, a z drugiej strony zmagamy się z kosztami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co zrobić, gdy zwyczajnie nie stać nas na leczenie ukochanego psa?

W takich przypadkach z pomocą przychodzą wirtualne zbiórki na pokrycie kosztów diagnostyki, leczenia oraz zabiegów ratujących zdrowie i życie psa. Dzięki kolektywnemu wsparciu innych – nie tylko najbliższych, ale też ich siatki kontaktów czy anonimowych osób z internetu – można łatwiej przejść przez ten trudny czas.

Sprawdź, jak zbiórki internetowe mogą pomóc sfinansować leczenie psa.

Jeśli zdecydujesz się na zorganizowanie zbiórki, pamiętaj o tym, aby być transparentnym wobec darczyńców i aktualizować zbiórki dokumentując leczenie psa oraz to jak dysponujesz zebranymi pieniędzmi.

Podsumowanie: jak przygotować się finansowo na adopcję psa?

Adopcja psa to wspaniała, ale odpowiedzialna decyzja. 

Zanim ją podejmiesz, rozważ swoje możliwości i przygotuj się na różne scenariusze. Jak? Spróbuj rozsądnie oszacować, czy stać cię na adopcję i późniejsze utrzymanie psa:

  1. Ustal realistyczny budżet: zastanów się czy możesz miesięcznie przeznaczyć stałą sumę na utrzymanie psa. Pamiętaj, że koszty mogą się zmieniać w zależności od typu, wieku i stanu zdrowia psa.
  2. Zbuduj fundusz awaryjny: rozważ czy masz możliwość odkładać regularnie nawet niewielkie kwoty na wypadek nagłych sytuacji.

Przede wszystkim bądź świadomy swoich możliwości. Zanim zdecydujesz się na adopcję, przemyśl, czy jesteś w stanie zapewnić psu wszystko, czego potrzebuje. Nie tylko pod względem materialnym, ale i emocjonalnym. 

Autorka tekstu: Magdalena Kobus, Kynoedukatorka, dyplomowana trenerka i behawiorystka psów, promuje świadomą opiekę nad psami i odpowiedzialne adopcje na blogu fisia.pl  Magda jest także twórczynią Książeczki Zdrowia Psa.  Książeczka zdrowia psa to podstawowy i najważniejszy dokument zdrowia każdego psa. Ale czy wiesz, która będzie najlepsza dla twojego pupila? Przeczytaj więcej na blogu fisia.pl -  https://fisia.pl/ksiazeczka-zdrowia-psa/ 

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij