Jak działa i czym w ogóle jest crowdfunding - finansowanie społecznościowe?

Adela
16 listopada 2021
Wpis Jak działa i czym w ogóle jest crowdfunding - finansowanie społecznościowe? - miniaturka zdjęcia


Czym jest crowdfunding

Crowdfunding, zwany też finansowaniem społecznościowym, jest sposobem na pozyskiwanie pieniędzy, w którym poprzez dużą liczbę drobnych wpłat  można sfinansować wielkie projekty, albo nawet uratować czyjeś życie i zdrowie.

Crowdfunding działa dzięki sile społeczności i jest wspaniałym pokazem tego, co społeczności są w stanie wspólnie zdziałać.

Jak działa crowdfunding

Żeby stworzyć zbiórkę pieniędzy trzeba wybrać jedną z platform crowdfundingowych np. Pomagam.pl, który ułatwi nam internetowe zbieranie pieniędzy. 

Żeby założyć zbiórkę, wystarczy zdecydować się na kwotę, którą chcemy zebrać, stworzyć przekonujący opis, dodać zdjęcia i dzielić się stworzoną w ten sposób zbiórką z rodziną i znajomymi na mediach społecznościowych. W przypadku Pomagam.pl  każdym momencie można wypłacić zebrane środki. 

Przeczytaj, czym różnią się internetowe zbiórki pieniędzy od zbiórek publicznych: https://pomagam.pl/blog/czym-rozni-sie-zbiorka-publiczna-od-internetowej/ 

Jakie są zalety crowdfundingu

Crowdfunding w Polsce to ogólnodostępne na rynku rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością  umożliwiając pozyskiwanie środków na różne cele. Po to rozwiązanie sięgają przedsiębiorcy chcąc zrealizować projekt biznesowy, np. wprowadzenie na rynek nowego produktu, ludzie, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej lub zdrowotnej, oraz całe społeczności planujące wspólnie złożyć się na dane przedsięwzięcie.  

Dobrze przeprowadzona akcja crowdfundingowa pozwala zdobyć środki szybciej niż poprzez długotrwałe i formalne starania o granty. Daje też szansę na pozyskanie pieniędzy na potrzeby i projekty, na które nie ma przewidzianego żadnego dofinansowania. Portale crowdfundingowe ułatwiają też proszenie o wsparcie finansowe - wystarczy stworzyć zrzutkę i dzielić się linkiem do zbiórki w mediach społecznościowych.

Jakie są typy crowdfundingu

Rynek crowdfundingu jest podzielony. Obecnie najpopularniejsze są trzy typy crowdfundingu:

  • Crowdfunding charytatywny lub dotacyjny, który działa na zasadzie przekazywania darowizn. W takim modelu osoby wpłacające wspierają ludzi lub projekty, którym chcą pomóc, nie oczekując niczego w zamian. Jest to obecnie najbardziej popularna forma crowdfundingu i w takim modelu działa właśnie Pomagam.pl
  • Crowdfunding oparty o system nagród. W tego rodzaju zbiórkach wspierający z reguły przekazują pieniądze na jakiś projekt, a w zamian otrzymują opisane w zbiórce bonusy. Ten rodzaj crowdfundingu jest często wykorzystywany przy wydawaniu książek, płyt czy gier i pozwala nie tylko zdobyć środki na realizację projektu. 
  • Crowdfunding udziałowy (inaczej nazywany inwestycyjnym), który jest rozwiązaniem dla wielu początkujących lub rozwijających się firm. W takich zbiórkach crowdfundingowych zbierający nie oferują nagród, ale emitują akcje własnej spółki. Ten rodzaj crowdfundingu podlega najbardziej regulacjom prawnym, ale stale się rozwija, przyciąga różne rodzaje finansowanych projektów i daje szansę startu wielu ciekawym startupom dzięki pozyskaniu inwestowania od szerokiego grona dawców kapitału.


Czy crowdfunding to rozwiązanie dla mnie?

Crowdfunding działa przede wszystkim tam, gdzie istnieje jakaś społeczność - im więcej osób dowie się o zbiórce dzięki udostępnieniom na mediach społecznościowych, mailom, smsom, albo kontaktom z lokalnymi mediami, tym większe są szanse na udaną zbiórkę. Jeżeli masz wątpliwości, obejrzyj zbiórki na naszym portalu, zobacz na co zbierają inni i zainspiruj się. 


Stwórz zbiórkę, wybierz cel i daj się ponieść wielkiej sile ludzkich serc!

Stwórz zbiórkę

Nie wiesz jak założyć zbiórkę? Kliknij w link poniżej, gdzie w krótkim filmiku wyjaśniamy Ci jak to zrobić:

Jak założyć zbiórkę?

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij