Czy to wstyd założyć zbiórkę internetową?

Opublikowano 07 kwietnia 2022 przez Natalia

Niezależnie od celu zbiórki głównym powodem jej założenia są zawsze braki finansowe. Mogą one mieć różną skalę i wynikać z bardzo różnych życiowych powodów. Niezmienny jest jednak fakt, że większość ludzi czuje związany z tym wstyd.

Dla wielu decyzja o rozpoczęciu zbiórki jest bardzo trudna i emocjonalna. Wstydzimy się sytuacji, w której się znaleźliśmy, spotykających nas kryzysów i tego, że nie potrafimy sobie z nimi radzić. Wstyd rodzi się wtedy, gdy oceniamy się bardzo surowo, z przekonania o tym, że inni poradziliby sobie lepiej, że zawiedliśmy siebie i bliskich. 

Odczuwanie pełnego spektrum ludzkich emocji jest dobre i naturalne, nawet jeśli przychodzi nam zmierzyć się ze smutkiem, żalem czy rozczarowaniem. Problem ze wstydem polega jednak na tym, że jest jedyną emocją, która niczego nie wnosi w nasze życie! Tak, wstyd jest niepotrzebny i szkodliwy, a do tego bardzo obciążający psychicznie. Sprawia, że chcemy zapaść się pod ziemię, izoluje nas i próbuje przekonać o tym, że na nic nie mamy wpływu.

A przecież właśnie zakładasz zbiórkę - wykazujesz aktywną postawę, mającą przybliżyć Cię do upragnionego celu. Odwaga potrzebna do założenia zbiórki i poproszenia o pomoc, opowiedzenie o dręczącym Cię problemie są dowodami na to, że nadal jesteś w grze i najprawdopodobniej jest w Tobie więcej siły niż Ci się wydawało. 

Niech wstyd Cię nie powstrzyma. Motywacje do pomagania, dzielenia się czy udzielania wsparcia są bardzo złożone. Prosząc o pomoc, pozwalasz wykazać się innym. Przeczytaj, jak to działa.

Pozwól sobie pomóc 

Prawda wygląda tak, że większość osób nawet jeśli sama nie doświadczyła trudności, z którymi się zmagasz, będzie potrafiła odnieść się do nich ze zrozumieniem. Istnieje również duża szansa, że Twój darczyńca doskonale wie, przez co przechodzisz. Pozwól mu okazać empatię. Sprawczość daje siłę! Tobie - poprzez założenie zbiórki, a darczyńcy - poprzez możliwość okazania Ci wsparcia. 

W opisie zbiórki wyraź swoje potrzeby

Ludzie nie potrafią czytać w myślach i sami z siebie z reguły nie zgadną, że możesz potrzebować pomocy. Najłatwiej jest uzyskać wsparcie, po prostu jasno to komunikując. Ty będziesz najlepiej wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz. Mogą być w Twoim otoczeniu osoby, które bardzo chcą Ci pomóc, ale nie do końca wiedzą, jak to zrobić. Może być im również trochę głupio dopytywać się i “wtrącać”.

Nie oceniaj 

Nie wiesz, kim jest darczyńca i co dokładnie motywuje go do okazania Ci wsparcia, dlatego przestań oceniać sytuację tylko swoimi oczami. Czasami ludzie obawiają się, że będą oceniani przez innych, kiedy założą zbiórkę na swoje potrzeby. Jeśli tego się obawiasz, to zastanów się, jak reagujesz, kiedy widzisz zbiórki innych osób. Zazwyczaj zastanawiamy się tylko nad tym, czy chcemy zbiórkę wesprzeć, czy nie, ale nie poświęcamy już czasu na ocenianie organizatorów.

Każdy zasługuje na pomoc

Nie zastanawiaj się, czy zasługujesz na pomoc. Każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebować wsparcia innych. To nie jest Twoja wina, po prostu czasami los doświadcza jednych bardziej niż innych.

Sięgając po wsparcie, możesz sprawić, że świat będzie trochę bardziej sprawiedliwy, a osoby, które mają czym się dzielić, będą mogły to zrobić.

Pomaganie przynosi radość i łączy ludzi

Pamiętaj o tym, że wspieranie innych sprawia nam radość! Relacja między darczyńcą i osobą obdarowaną jest partnerska. Obie strony na tym zyskują. Ludzie w gruncie rzeczy są dobrzy i lubią pomagać. Zakładając zbiórkę, dajesz innym szansę na zrobienie czegoś dobrego dla drugiej osoby - Ciebie. 

W opisach często pojawiają się zapewnienie, że jak tylko staniemy na nogi i uporządkujemy nieco swoje sprawy, na pewno się odwdzięczymy. To dowód na to, że dobro wraca! Pozwól tej spirali kręcić się w nieskończoność :)

Wdzięczność - nowa definicja szczęścia

Religie, systemy moralne, nauczyciele duchowi i ogólnie mądrzy ludzie zalecają uważność na potrzeby tych, którym powodzi się gorzej. Dzielenie się swoimi zasobami, w tym wypadku zasilenie Twojej zbiórki, pozwala darczyńcy czuć wdzięczność za to co ma - materialnie, rodzinnie czy zdrowotnie. W świecie mówiącym nam nieustająco, że powinniśmy mieć więcej, pochylenie się nad tym, co już mamy, zauważenie tego, jak ważnym darem jest np. zdrowie, sprawia, że bardziej doceniamy chwilę obecną i to, co osiągnęliśmy.

Zbiórka jest Twoim miejscem w internecie, przeznaczonym na Twoją opowieść, na kontakt z innymi ludźmi, możliwość wejścia z nimi w interakcję, odwdzięczenia się i w pewien sposób również podarowania czegoś od siebie. 

Uwierz proszę, że nie ma się czego wstydzić! Załóż zbiórkę i pozwól sobie pomóc.

ZAŁÓŻ ZBIÓRKĘ!


Jeśli nigdy dotąd nie zakładałeś zbiórki w naszym serwisie, sprawdź nasz film, w którym wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku. Wystarczy kliknąć w poniższy przycisk:

SPRAWDŹ FILM!


A jeśli nie masz jeszcze nie jesteś zarejestrowany w Pomagam.pl, doradzimy jak to zrobić:

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij