Czy to wstyd założyć zbiórkę internetową?

Natalia
07 kwietnia 2022
Czy to wstyd założyć zbiórkę internetową? Czy to wstyd prosić o pomoc?
Czy to wstyd założyć zbiórkę internetową? Czy to wstyd prosić o pomoc?

Niezależnie od celu zbiórki głównym powodem jej założenia są zawsze braki finansowe. Mogą one mieć różną skalę i wynikać z bardzo różnych życiowych powodów. Niezmienny jest jednak fakt, że większość ludzi wstydzi lub boi się prosić o pomoc. Czy to wstyd założyć zbiórkę pieniędzy?

Dla wielu decyzja o rozpoczęciu zbiórki jest bardzo trudna i emocjonalna. Wstydzimy się sytuacji, w której się znaleźliśmy, spotykających nas kryzysów i tego, że nie potrafimy sobie z nimi radzić. Wstyd rodzi się wtedy, gdy oceniamy się bardzo surowo, z przekonania o tym, że inni poradziliby sobie lepiej, że zawiedliśmy siebie i bliskich. 

Odczuwanie pełnego spektrum ludzkich emocji jest dobre i naturalne, nawet jeśli przychodzi nam zmierzyć się ze smutkiem, żalem czy rozczarowaniem. Problem ze wstydem polega jednak na tym, że jest jedyną emocją, która niczego nie wnosi w nasze życie! Tak, wstyd jest niepotrzebny i szkodliwy, a do tego bardzo obciążający psychicznie. Sprawia, że chcemy zapaść się pod ziemię, izoluje nas i próbuje przekonać o tym, że na nic nie mamy wpływu.

A przecież właśnie zakładasz zbiórkę - wykazujesz aktywną postawę, mającą przybliżyć Cię do upragnionego celu. Odwaga potrzebna do założenia zbiórki i poproszenia o pomoc, opowiedzenie o dręczącym Cię problemie są dowodami na to, że nadal jesteś w grze i najprawdopodobniej jest w Tobie więcej siły niż Ci się wydawało. 

Niech wstyd Cię nie powstrzyma. Motywacje do pomagania, dzielenia się czy udzielania wsparcia są bardzo złożone. Prosząc o pomoc, pozwalasz wykazać się innym. Przeczytaj, jak to działa.

Nie wstydź się prosić o pomoc – skorzystaj z niej

Prawda wygląda tak, że większość osób nawet jeśli sama nie doświadczyła trudności, z którymi się zmagasz, będzie potrafiła odnieść się do nich ze zrozumieniem. Istnieje również duża szansa, że Twój darczyńca doskonale wie, przez co przechodzisz. Pozwól mu okazać empatię. Sprawczość daje siłę! Tobie - poprzez założenie zbiórki, a darczyńcy - poprzez możliwość okazania Ci wsparcia. 

W świecie pełnym wyzwań i niepewności, takie momenty połączenia się z innymi, wzajemnego wsparcia i okazywania empatii są bezcenne. Utrwalają w nas przekonanie, że mimo wszystko jesteśmy w stanie stawić czoła trudnościom, razem z innymi. I że nasza indywidualna sprawczość, połączona z empatią i wsparciem społeczności, ma ogromną moc.

Jak stworzyć opis zbiórki, by jak najlepiej wyrazić swoje potrzeby?

Ludzie nie potrafią czytać w myślach i sami z siebie z reguły nie zgadną, że możesz potrzebować pomocy. Najłatwiej jest uzyskać wsparcie, po prostu jasno to komunikując. Ty będziesz najlepiej wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz. Mogą być w Twoim otoczeniu osoby, które bardzo chcą Ci pomóc, ale nie do końca wiedzą, jak to zrobić.

Często ludzie wahają się, by pytać o konkretne potrzeby czy problemy z obawy, że przekroczą granice prywatności czy że zostaną odebrani jako wścibscy. Dlatego jasna i otwarta komunikacja z Twojej strony może być dla nich sygnałem, że mogą działać i pomagać.

W opisie swojej zbiórki podziel się swoją historią, problemem, z którym się zmagasz oraz potrzebami. Może to być trudne, ale w ten sposób darczyńcy będą mogli lepiej zrozumieć Twoją sytuację i pomóc Ci najlepiej jak potrafią.

Nie oceniaj – postaw się w roli darczyńcy

Nie wiesz, kim jest darczyńca i co dokładnie motywuje go do okazania Ci wsparcia, dlatego przestań oceniać sytuację tylko swoimi oczami. Czasami ludzie martwią się, że będą oceniani przez innych, kiedy założą zbiórkę na swoje potrzeby. Jeśli się tego obawiasz, zastanów się, jak Ty reagujesz, kiedy widzisz zbiórki innych osób i kiedy to Ty pomagasz innym! Prawdopodobnie pomagasz z chęcią i nie oceniasz. Zazwyczaj zastanawiamy się tylko nad tym, czy chcemy zbiórkę wesprzeć, czy nie, ale nie poświęcamy już czasu na ocenianie organizatorów.

Każdy z nas ma prawo do poszukiwania wsparcia, zwłaszcza w trudnych momentach życia. Ważne jest, by pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy swoje potrzeby. Współczucie, empatia i chęć pomocy to cechy, które w wielu ludziach są głęboko zakorzenione. Zamiast skupiać się na lękach i obawach, warto skoncentrować się na pozytywach, jakie niesie ze sobą wsparcie społeczności oraz możliwość budowania więzi opartych na wzajemnym zrozumieniu i pomocy.

Każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej

Nie zastanawiaj się, czy zasługujesz na pomoc. Każdy z nas może znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebować wsparcia innych – niezależnie od wieku, płci, miejsca zamieszkania czy grubości portfela. To nie jest Twoja wina, że potrzebujesz wsparcia. Po prostu czasami los doświadcza jednych bardziej niż innych.

Sięgając po wsparcie, możesz sprawić, że świat będzie trochę bardziej sprawiedliwy, a osoby, które mają czym się dzielić, będą mogły to zrobić. Pamiętaj, że pomoc nie jest jedynie transakcją czy wymianą. To wyraz ludzkiej solidarności i empatii. Gdy ktoś pomaga, nie tylko przekazuje środki czy zasoby, ale także przekazuje część siebie – swoje serce, troskę, nadzieję. Dla wielu darczyńców to akt, który dodaje sensu ich życiu, pozwala poczuć się częścią czegoś większego i sprawić, by świat stał się lepszym miejscem.

Pomaganie przynosi radość i łączy ludzi

Pamiętaj o tym, że wspieranie innych sprawia nam radość! Relacja między darczyńcą i osobą obdarowaną jest partnerska. Obie strony na tym zyskują. Ludzie w gruncie rzeczy są dobrzy i lubią pomagać. Zakładając zbiórkę, dajesz innym szansę na zrobienie czegoś dobrego dla drugiej osoby - Ciebie. 

Nie tylko osoby w trudnej sytuacji zyskują na wsparciu. Darczyńcy także odnoszą korzyści - poczucie spełnienia, satysfakcję z pomocy i przekonanie, że mogą robić realną różnicę w życiu innych. Wielu z nich czerpie radość z tego, że mogą dzielić się tym, co mają, z tymi, którzy tego potrzebują.

W opisach często pojawiają się zapewnienie, że jak tylko staniemy na nogi i uporządkujemy nieco swoje sprawy, na pewno się odwdzięczymy. To dowód na to, że dobro wraca! Pozwól tej spirali kręcić się w nieskończoność :)

Wdzięczność - nowa definicja szczęścia

Religie, systemy moralne, nauczyciele duchowi i ogólnie mądrzy ludzie zalecają uważność na potrzeby tych, którym powodzi się gorzej. Dzielenie się swoimi zasobami, w tym wypadku zasilenie Twojej zbiórki, pozwala darczyńcy czuć wdzięczność za to co ma - materialnie, rodzinnie czy zdrowotnie. W świecie mówiącym nam nieustająco, że powinniśmy mieć więcej, pochylenie się nad tym, co już mamy, zauważenie tego, jak ważnym darem jest np. zdrowie, sprawia, że bardziej doceniamy chwilę obecną i to, co osiągnęliśmy.

Zbiórka jest Twoim miejscem w internecie, przeznaczonym na Twoją opowieść, na kontakt z innymi ludźmi, możliwość wejścia z nimi w interakcję, odwdzięczenia się i w pewien sposób również podarowania czegoś od siebie. 

Uwierz proszę, że nie ma się czego wstydzić! Załóż zbiórkę i pozwól sobie pomóc.

Stwórz zbiórkę – za darmo

Jak założyć zbiórkę?

Jeśli nigdy dotąd nie zakładałeś zbiórki w naszym serwisie, sprawdź nasz film, w którym wyjaśniamy, jak to zrobić krok po kroku. Wystarczy kliknąć w poniższy przycisk:

A jeśli nie masz jeszcze nie jesteś zarejestrowany w Pomagam.pl, doradzimy jak to zrobić:

Potrzebujesz funduszy na ważny cel? Załóż zbiórkę pieniędzy na Pomagam.pl

Stwórz zbiórkę – za darmo

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij