Zbiórki internetowe a zbiórki publiczne – czym się różnią?

Joanna
20 września 2024
Wpis Zbiórki internetowe a zbiórki publiczne – czym się różnią? - miniaturka zdjęcia

Chcesz skutecznie pozyskać środki na cel charytatywny? Masz do wyboru różne możliwości. Jedną z nich są zbiórki internetowe, takie jak te na portalu Pomagam.pl. Inną opcją jest rozpoczęcie zbiórki publicznej, która rządzi się nieco innymi zasadami. Sprawdź, jak założyć zbiórkę publiczną lub internetową i czym różnią się te formy.

Czy zbiórka internetowa jest zbiórką publiczną?

Zbiórka publiczna – według definicji zawartej w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych – to „zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych” (Dz. U. 2014 poz. 498). Taką zbiórką będzie więc np. kwesta do puszek prowadzona na cmentarzu, w parku czy na ulicy lub zbiórka produktów żywnościowych w sklepie. 

Zbiórka internetowa nie jest więc zbiórką publiczną. W tym przypadku pieniądze przekazywane są bezpośrednio na konto organizatora zbiórki lub zbierane za pośrednictwem serwisu crowdfundingowego typu Pomagam.pl. Akcja ta odbywa się jednak wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, tym samym nie dotyczą jej zasady organizacji zbiórek publicznych.

Kiedy zbiórka jest publiczna?

Jest kilka warunków, które musi spełnić zbiórka, aby miała charakter publiczny. Pierwszym jest otrzymywanie darów w formie materialnej. Może być to więc zbieranie środków w formie gotówki (np. do puszek lub skarbon) albo darów materialnych, takich jak żywność, odzież czy inne przedmioty. Warunkiem jest też przeprowadzanie zbiórki w miejscu publicznym. Określenie to budzi czasem wątpliwości – pojawia się bowiem pytanie, co jest miejscem publicznym, a co nim nie jest. 

W ustawie podana została następująca definicja: „Miejsca publiczne to miejsca ogólnodostępne, a w szczególności ulice, place, parki i cmentarze” (Dz. U. 2014 poz. 498). Nie jest to jednak katalog zamknięty, a w prawie nie ma ściśle określonej definicji miejsca publicznego. Uznaje się jednak, że są to przestrzenie, do których ma dostęp nieograniczona liczba ludzi. Do takich miejsc można więc zaliczyć też sklepy, dworce, urzędy, instytucje kultury, a nawet lokale gastronomiczne. Dlatego zbiórka do puszki prowadzona w kawiarni czy restauracji może być także traktowana jako zbiórka publiczna.

W ustawie są jednak wymienione sytuacje, kiedy zbieranie pieniędzy czy innych darów nie jest zbiórką publiczną. Należą do nich:

  • zbiórki datków na cele religijne i kościelną działalność charytatywną (o ile zbiórka ma miejsce na terenach kościelnych lub w miejscach tradycyjnie przyjętych w danej okolicy);
  • loterie pieniężne lub fantowe;
  • zbiórki prowadzone wśród osób znajomych lub koleżeńskie w miejscu pracy;
  • zbiórki odbywające się w szkole, wśród młodzieży szkolnej.

Kiedy trzeba zgłosić zbiórkę publiczną?

Zastanawiasz się, czy na zbiórkę trzeba mieć pozwolenie? Jeśli chcesz rozpocząć zbiórkę publiczną, musisz zgłosić ją do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Obecnie więc zgłoszenie należy wysłać do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.. Warto pamiętać, że nie każdy może realizować zbiórkę publiczną. 

Kto może prowadzić zbiórkę publiczną?

Zbiórki publiczne mogą prowadzić:

  • organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (np. fundacje, stowarzyszenia zwykłe lub zarejestrowane w KRS);
  • podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 tej ustawy (np. organizacje kościelne, spółdzielnie socjalne, spółki akcyjne czy kluby sportowe);
  • komitety społeczne założone w celu przeprowadzenia zbiórki.

Jeśli nie prowadzisz działalności jako organizacja lub inny podmiot wymieniony w ustawie, możesz zatem powołać komitet społeczny. Powinien on liczyć co najmniej 3 osoby, mające pełną zdolność do czynności prawnych. Komitet musi też złożyć akt założycielski zawierający m.in. określenie celu zbiórki i dane osób członkowskich. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w art. 4 ustawy z  dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Zgłoszenie zbiórki publicznej

Kiedy już upewnisz się, że masz uprawnienia do przeprowadzenia zbiórki publicznej, musisz zgłosić ją na odpowiednim formularzu. Możesz to zrobić w formie elektronicznej lub papierowej. Przesłanie wniosku za pośrednictwem platformy ePUAP  pozwala zaoszczędzić czas – wniosek taki jest rozpatrywany w ciągu 3 dni, podczas gdy pismo w formie papierowej – w ciągu 7 dni. Ponadto formularz elektroniczny zawiera podpowiedzi, które pomagają w jego prawidłowym wypełnieniu. 

Nie jest to formalnie podanie o zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej na cele charytatywne. Nie trzeba więc czekać na oficjalne pismo z ministerstwa potwierdzające możliwość zbierania środków. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku dane trafiają po prostu na portal zbiórek publicznych i od razu można rozpocząć kwestę. Na portalu dostępne są m.in. informacje o tym, kto jest organizatorem zbiórki, gdzie prowadzona jest kwesta, jaki jest jej cel oraz status (czy jest planowana, realizowana czy zakończona).

Zbiórki publiczne trzeba też odpowiednio rozliczyć. Po zakończeniu kwesty trzeba złożyć dwa sprawozdania: z przeprowadzenia zbiórki i z rozdysponowania zebranych ofiar. Więcej informacji na temat zgłaszania lub rozliczania zbiórek znajdziesz na portalu http://www.zbiorki.gov.pl/.

Na czym polega zbiórka pieniędzy online?

Zbieranie pieniędzy poprzez zbiórki w Internecie jest coraz bardziej popularne – to bowiem wygodna i prosta forma pozyskiwania środków. Zbiórka pieniędzy online, w przeciwieństwie do zbiórki publicznej, NIE WYMAGA zgłoszenia do ministerstwa ani żadnego innego urzędu. 

Jeśli chcesz zbierać środki np. na leczenie bliskiej osoby czy potrzeby lokalnego schroniska dla zwierząt, możesz zrobić to poprzez serwis Pomagam.pl. Taką akcję może przeprowadzić każdy i jest to opcja całkowicie darmowa! Wystarczy wejść na stronę Pomagam.pl, kliknąć przycisk “Stwórz zbiórkę - za darmo” i założyć zbiórkę w kilka chwil. 

Dlaczego warto założyć zbiórkę internetową?

Zbiórka charytatywna online ma wiele zalet, które sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na taką formę pozyskiwania środków. Dzięki zbiórce online na portalu Pomagam.pl:

  • Działasz samodzielnie.

Nie musisz należeć do organizacji ani komitetu społecznego. Zbiórki internetowe mogą zakładać też osoby prywatne i zbierać środki dla siebie lub innych potrzebujących.

  • Zbierasz środki na dowolny cel.

Możesz pozyskać pieniądze np. na operację bliskiej osoby, karmę dla kotów ze schroniska, a nawet wyjazd na wolontariat zagraniczny lub projekt artystyczny. Nie dotyczą Cię ograniczenia wynikające z celów pożytku publicznego (jak w przypadku zbiórki publicznej).

  • Nie ponosisz żadnych opłat.

Założenie i prowadzenie zbiórki na Pomagam.pl jest całkowicie darmowe. 100% zebranych środków trafia na wskazane przez Ciebie konto. 

  • Nie tracisz czasu.

Nie musisz wypełniać żadnych formalności ani czekać na przyjęcie zgłoszenia. Zbiórkę założysz dosłownie w kilka minut. Potem pozostaje udostępnić ją wśród rodziny, znajomych lub innych potencjalnych darczyńców. 

Jak założyć zbiórkę charytatywną na Pomagam.pl?

Do założenia zbiórki charytatywnej na Pomagam.pl nie potrzebujesz żadnych dokumentów. Możesz to zrobić  dla siebie lub innej osoby potrzebującej (jeśli masz jej zgodę) lub w imieniu organizacji (wystarczy oświadczenie potwierdzające zgodę).

Zobacz, jak w kilka chwil założyć zbiórkę:

1. Wejdź na stronę Pomagam.pl.

2. Wybierz „Stwórz zbiórkę – za darmo”.

3. Podaj zbieraną kwotę i tytuł zbiórki.

4. Zarejestruj się (jeśli nie masz jeszcze konta na portalu, załóż je).

5. Dodaj zdjęcie główne przedstawiające osobę potrzebującą (zadbaj o dobrą jakość zdjęcia). Możesz też dodać film.

6. Wstaw opis zbiórki – napisz, co się wydarzyło i na co dokładnie zbierasz pieniądze.

7. Opublikuj zbiórkę!

Możesz wybrać, czy chcesz promować zbiórkę samodzielnie, czy skorzystać ze wsparcia serwisu. Pierwsza opcja jest bezpłatna – wszystkie pieniądze wpłacane przez darczyńców trafią więc na konto zbiórki. Jeśli zdecydujesz się na wsparcie, pobierzemy prowizję w wysokości 12% od każdej wpłaty. Dzięki temu Twoja zbiórka będzie widoczna na stronie głównej i w reklamach internetowych oraz otrzymasz praktyczne wskazówki od naszego zespołu.  

Sprawdź, jak szybko założyć zbiórkę charytatywną na Pomagam.pl – obejrzyj ten krótki filmik: https://www.youtube.com/watch?v=9B_jJxto7bk.

Zbiórka internetowa czy zbiórka publiczna – co wybrać?

Zdecydowanie najprostszym i najszybszym sposobem jest założenie zbiórki online, np. na Pomagam.pl. Pamiętaj jednak o tym, że taką zbiórkę trzeba promować – udostępniaj ją więc wśród znajomych, na swoich social mediach czy stronie internetowej. Dodatkowo, dużym plusem zbiórki w Internecie jest jej prostota oraz to, że nie ogranicza Cię lokalizacja i czas. Zbiórka jest dostępna dla wszystkich - nie tylko z Twojej okolicy - całą dobę. 

Zbiórka publiczna też może być dobrym sposobem pozyskania środków, zwłaszcza jeśli prowadzisz ją np. podczas festynu lub prowadzisz kwestę w dużym mieście. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić zarówno zbiórkę internetową, jak i publiczną! Może być to świetny sposób na pozyskanie środków – dzięki temu dotrzesz bowiem do różnych odbiorców i więcej osób dowie się o Twojej zbiórce.

 

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij