W 2012 opublikowano badanie World Endometriosis Research Foundation o tytule: Ocena kosztów endometriozy (badanie EndoCost): protokół badania kosztów choroby (Endometriosis cost assessment (the EndoCost study): a cost-of-illness study protocol). W badaniu wzięło udział 909 kobiet zdiagnozowanych na endometriozę z 12 ośrodków w 10 krajach świata.
Średni koszt endometriozy ponoszony rocznie przez pacjentkę wyniósł 9,579 €, gdzie 33% tej kwoty to koszty leczenia, a 67% koszty utraty produktywności przez pacjentkę oraz jej bliskich.
Zakładając, że endometrioza występuje u 10% kobiet w wieku reprodukcyjnym, badanie EndoCost oszacowało społeczne koszty endometriozy w krajach biorących udział w badaniu.
Badanie z 2018 roku z USA, obejmujące 113 506 pacjentek z endometriozą, wykazało, że znacznie częściej korzystały one z zasobów opieki zdrowotnej podczas diagnozy i leczenia w porównaniu z grupą kontrolną. Z badania wynika, że średni całkowity koszt leczenia pacjentki w ciągu pierwszych 12 miesięcy po diagnozie wynosił około 16 573 $.
Było to trzykrotnie więcej niż w przypadku osób bez endometriozy.
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5859693/
Australijskie badanie z 2019 roku wykazało, że kobiety cierpiące na endometriozę lub przewlekły ból miednicy mniejszej ponoszą wysokie koszty związane z chorobą — od 16 970 do 20 898 $ na kobietę rocznie. Większość tych kosztów (84%) wynikała z utraty produktywności.
Koszty ponoszone przez pacjentkę były bezpośrednio skorelowane z natężeniem objawów choroby które odczuwała.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6786587/
Inne badanie z 2019 roku, obejmujące 1 450 kobiet z endometriozą potwierdzoną laparoskopowo, oszacowało średni koszt dla społeczeństwa na 16 116 $ na kobietę. Koszty pośrednie związane z utratą produktywności były trzykrotnie wyższe – wyniosły 13 048 $, w porównaniu do 3 066 $ kosztów leczenia.
https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(12)01525-7/fulltext
Oznacza, że pacjentki jasno wskazują na to, że objawy choroby wpływają na życie jej i jej bliskich. W badaniu z 2019 roku, obejmującym 1010 kobiet z Niemiec, Austrii i Szwajcarii (z czego 505 z potwierdzoną diagnozą endometriozy oraz 505 z grupy kontrolnej) wykazano, że:
https://bmjopen.bmj.com/content/9/1/e019570
Od pojawienia się pierwszych objawów endometriozy do diagnozy mija średnio 7-12 lat. Pacjentki z objawami endometriozy latami szukają przyczyny swoich dolegliwości, a sama diagnoza okazuje się być dopiero początkiem ich drogi.
Jak wykazują badania, koszty związane z endometriozą ponosi całe społeczeństwo. Pokazują także, w jaki sposób możemy je zmniejszyć - zapewniając pacjentkom dostęp do skutecznej systemowej opieki.
Potrzebne są 2 komponenty: skuteczne leczenie oparte o najnowszą wiedzę medyczną oraz wczesna diagnostyka, łącząca się z tematem zwiększania świadomości społecznej na temat endometriozy.
Endometrioza dotyczy również Ciebie! Twoja partnerka, mama, córka, siostra, przyjaciółka, koleżanka z pracy, może zmagać się z problemem endometriozy.
Z okazji zakończenia marca, który jest miesiącem świadomości endometriozy, zakładamy zbiórkę! Zysk z niej przeznaczymy w całości na nasze cele statutowe: przygotowywanie materiałów edukacyjnych na temat endometriozy, organizowanie grup wsparcia oraz wydarzeń edukacyjnych na temat choroby.
Wesprzyj nas - razem możemy pokonać endometriozę!
(red. AB, Fundacja Pokonać Endometriozę)