Ciężka choroba przychodzi zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli masz ubezpieczenie w ramach NFZ, możesz teoretycznie liczyć na bezpłatną opiekę zdrowotną. W praktyce jednak sytuacja często wygląda nieco inaczej – nie wszystkie leki podlegają refundacji, a kolejki sprawiają, że wiele osób decyduje się skorzystać z usług prywatnych. To sprawia, że leczenie może okazać się bardzo drogie i nie wszystkich na nie stać. Przeczytaj, jak zdobyć pieniądze na leczenie.
Niestety, system publicznej opieki zdrowotnej w Polsce często nie zapewnia szybkiego dostępu do specjalistów. Czas oczekiwania na wizytę w niektórych poradniach wynosi nawet ponad 150 dni. Szczególnie długo czeka się do neurochirurga czy ortopedy – średnio to ok. 10 miesięcy. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wizytę w gabinecie prywatnym.
Koszty prywatnej opieki zdrowotnej mogą być jednak bardzo wysokie. Przykładowo, za konsultację kardiologiczną w stolicy zapłacisz od 250 do nawet 500 zł, podobnie będzie w przypadku wizyty u neurochirurga czy onkologa. Do kosztów należy jeszcze dodać opłacenie leków, dodatkowych badań czy zabiegów. Niestety, nie można ubiegać się o zwrot kosztów za leczenie prywatne do NFZ.
Leczenie niektórych schorzeń może być bardzo kosztowne, nawet jeśli jest prowadzone w ramach świadczeń publicznych. Dotyczy to w szczególności chorób nowotworowych, w których leczeniu stosuje się chemioterapię. Mimo że jej koszt jest pokrywany przez NFZ, pacjenci samodzielnie muszą wykupić leki osłonowe (np. przeciwwymiotne czy przeciwkrwotoczne) oraz specjalne preparaty odżywcze.
Koszty związane z leczeniem mogą być też mniej oczywiste. Długa choroba często wiąże się z utratą lub znacznym zmniejszeniem zarobków, a co za tym idzie – zaczyna brakować pieniędzy na utrzymanie. Dla niektórych osób wyzwaniem są także dojazdy do specjalistów, którzy przyjmują daleko od miejsca zamieszkania pacjentów.
Jednym ze sposobów na zmniejszenie kosztów leczenia jest stosowanie tańszych zamienników leków przepisywanych przez specjalistów. Zamienniki leków mają w składzie tę samą substancję czynną, co leki oryginalne, ich działanie jest więc identyczne. Ewentualne różnice w reakcjach organizmu mogą wynikać tylko z substancji pomocniczych. Różnica w cenie jest zaś znacząca – to często nawet kilkadziesiąt złotych. Warto więc zapytać w aptece o tańszy zamiennik. Jeśli nie masz alergii czy nietolerancji na zawarte w nim substancje pomocnicze, możesz spokojnie go stosować.
Nie zawsze jednak da się znaleźć tańsze zamienniki leków, a koszty niektórych specyfików mogą być ogromne. Dotyczy to zwłaszcza innowacyjnych leków, stosowanych u osób, u których zawiodły inne metody terapii. W takim przypadku często jest możliwość zakwalifikowania danej osoby do programu lekowego. W Polsce takimi programami objętych jest ponad 130 schorzeń, w tym choroby nowotworowe, wirusowe zapalenie wątroby typu B czy hemofilia. Dokładną listę wraz z zasadami kwalifikacji do programów można znaleźć w aktualnym obwieszczeniu ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków wykazu refundowanych leków.
Jeśli zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na pokrycie kosztów leczenia możesz założyć zbiórkę crowdfundingową. Jest to jeden z najczęstszych celów pozyskiwania środków, który ponadto spotyka się zwykle z dużym poparciem społecznym. W Polsce działa kilka portali crowdfundingowych, spośród których najpopularniejszy i najskuteczniejszy jest nasz serwis. Zakładając zbiórkę charytatywną na kosztowne leczenie na Pomagam.pl, możesz pozyskać nawet 3 razy więcej środków niż na innych portalach. Zbiórki internetowe są skuteczną formą proszenia o pomoc i pozwalają zebrać pieniądze na leczenie od darczyńców w krótkim czasie.
Co ważne, nie musisz być podopiecznymj fundacji, ani wypełniać żadnych formalności, aby utworzyć internetową zbiórkę pieniędzy. Na portalu Pomagam.pl założysz zbiórkę na leczenie dosłownie w kilka minut i to całkowicie bezpłatnie. Zrzutkę możesz założyć w imieniu swoim lub innej osoby – pamiętaj jednak, aby uzyskać jej zgodę!
Tylko kilka kroków dzieli Cię od uruchomienia Twojej zbiórki, dzięki której będziesz zbierać pieniądze na leczenie:
Nie musisz uzbierać całości – środki możesz wypłacić w dowolnym momencie.
Tytuł powinien być konkretny i łatwy do zapamiętania.
Aby założyć konto, musisz podać tylko: imię i nazwisko, e-mail, utworzyć hasło i zaakceptować regulamin.
Zdjęcie powinno być dobrej jakości i przedstawiać osobę, na której leczenie zbierasz środki.
Wyjaśnij, dlaczego Ty lub bliska osoba potrzebujecie tych pieniędzy, na co dokładnie zostaną przeznaczone. Podkreśl, jak ważne jest zebranie podanej przez Ciebie kwoty (może od leczenia zależy czyjeś życie lub normalne funkcjonowanie). Opisz też trudności, z jakimi osoba zmaga się na co dzień w związku ze swoją chorobą.
I gotowe – już możesz opublikować zbiórkę! Nie zapomnij jednak o jej udostępnieniu – zamieść informację o nich w swoich mediach społecznościowych, wyślij link rodzinie i przyjaciołom. Możesz też zainteresować tematem media lokalne z twojej okolicy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o zrzutce. Warto skutecznie promować zbiórkę, aby udało się zebrać potrzebne środki na leczenie lub rehabilitację albo na pokrycie dodatkowych kosztów zakupu sprzętu.
Założenie zbiórki jest bezpłatne, możesz jednak otrzymać od nas dodatkowo pomoc w jej promowaniu. W takim przypadku pobierzemy prowizję w wysokości 12% od każdej wpłaty, a Twoja zbiórka będzie wyświetlać się na stronie głównej portalu i w reklamach internetowych. Dzięki temu znacząco zwiększysz szanse na uzbieranie potrzebnej kwoty. Nie jest to obowiązkowe – zbiórkę na każdym etapie możesz prowadzić całkowicie za darmo.
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie prowadzenia zbiórki, możesz liczyć na naszą pomoc. Możesz skontaktować się z nami telefonicznie: +48 22 602 27 37 (od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 14:00 i 16:00 - 20:00) lub zgłosić się do nas mailowo, pisząc na adres: [email protected].
Więcej informacji znajdziesz w tym krótkim poradniku, w którym pokazujemy krok po kroku, jak założyć zbiórkę.