Stan klęski żywiołowej – jak pomóc osobom dotkniętym żywiołem?

Joanna
10 października 2024
Wpis Stan klęski żywiołowej – jak pomóc osobom dotkniętym żywiołem? - miniaturka zdjęcia

Klęski żywiołowe, takie jak powodzie, silne wichury, pożary niestety mogą dotykać nas coraz częściej ze względu na postępujące zmiany klimatyczne. Zdarzenia te związane są zawsze z tragedią ludzi, zwierząt oraz stratami majątkowymi. Stan klęski żywiołowej oznacza więc bardzo duże potrzeby – konieczne jest wsparcie materialne, organizacyjne, logistyczne. Warto wiedzieć, jak skutecznie można pomóc osobom dotkniętym skutkami klęski żywiołowej.

Klęski żywiołowe w Polsce – co warto wiedzieć?

Długotrwałe susze, powodzie, wichury, ulewne deszcze niestety nie należą już w naszym kraju do rzadkości. Można więc spodziewać się, że stan klęski żywiołowej będzie następować coraz częściej. Świadczą o tym dobitnie wydarzenia z ostatnich lat. Przykładem są orkany, które przeszły przez Polskę w grudniu 2013 roku czy w styczniu 2018 roku. Tego rodzaju nawałnice powodować nie tylko ogromne straty materialne, ale też stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. 

W 2018 roku mieliśmy także do czynienia z poważną suszą, która spowodowała duże straty w rolnictwie. Długotrwałe susze stwarzają też zagrożenie pożarowe. Wtedy w lesie wystarczy iskra, aby ogień rozprzestrzenił się w zastraszającym tempie. Z kolei powódź z września 2024 roku, która dotknęła województwo dolnośląskie, opolskie oraz śląskie porównywana jest do powodzi tysiąclecia z 1997 roku. Straty materialne związane z tą klęską żywiołową liczone są już w kilku miliardach złotych. Warto więc przygotować się na takie zagrożenia i wiedzieć, jak udzielić pomocy osobom dotkniętym żywiołem.

Czym jest stan klęski żywiołowej?

W przypadku kataklizmu o charakterze naturalnym takiego jak gwałtowna wichura, powódź, susza, Rada Ministrów może wprowadzić stan klęski żywiołowej. Stan ten może zostać ogłoszony także w przypadku poważnej awarii technicznej, która powoduje porównywalne skutki. Może to być np. gwałtowne uszkodzenie lub zniszczenie obiektu budowlanego czy urządzenia technicznego. Celem wprowadzenia stanu klęski żywiołowej jest zapobieganie skutkom katastrofy i usuwanie tych skutków. 

W tym czasie mogą obowiązywać inne zasady funkcjonowania niż na co dzień. Możliwe jest np. ograniczenie przemieszczania się i pobytu na terytorium Polski, zawieszenie działalności niektórych podmiotów gospodarczych czy nakaz ewakuacji z określonego obszaru. Może zostać wprowadzony też nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach czy obiektach. Stan klęski żywiołowej co do zasady wprowadza się na 30 dni, jest jednak możliwość jego wydłużenia.

Jak pomóc osobom dotkniętym klęską żywiołową?

Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej oznacza nie tylko nakazy, zakazy i ograniczenia. Świadczy też o tym, jak poważna jest sytuacja – najczęściej jest to związane z zagrożeniem zdrowia i życia osób przebywających na określonym obszarze. W takim przypadku rząd uruchamia różne procedury i programy pomocowe, ale nie zawsze są one wystarczające. Sprawdź więc, jak i Ty możesz pomóc ludziom dotkniętym kataklizmem.

Zbiórki darów rzeczowych podczas stanu klęski żywiołowej

W przypadku stanu klęski żywiołowej następuje często odcięcie ludności od wody pitnej i dostępu do żywności. Brakuje także środków medycznych i higienicznych czy odzieży. Organizacje humanitarne w takiej sytuacji rozpoczynają zwykle akcje zbierania potrzebnych artykułów. W naszym kraju zbiórki darów prowadzą np. Polska Akcja Humanitarna, Caritas czy Polski Czerwony Krzyż. W wielu miejscowościach znajdują się punkty, w których można przekazać odpowiednie dary. Warto więc sprawdzić w mediach lokalnych, gdzie jest najbliższe takie miejsce.

Trzeba też wiedzieć, jakie konkretnie dary przekazywać. Zawsze sprawdź dokładnie, co w danym momencie jest potrzebne w określonym miejscu. Jeśli przynosisz odzież, musi być ona w bardzo dobrym stanie – czysta, bez dziur czy innych uszkodzeń, a najlepiej nowa. Niezbędne są zwykle środki dezynfekcyjne, opatrunki, leki. Potrzebne mogą być też środki czystości, takie jak mydło, płyny do mycia naczyń, pasty do zębów, podpaski i tampony.

Przekazywana żywność musi mieć długi termin przydatności do spożycia. Najlepiej sprawdzają się zupki instant, kawa, herbata, produkty suche – ryże, kasze, makarony, suchary. Potrzebne mogą być też konserwy, kaszki i musy dla dzieci, mleko w proszku, karma dla zwierząt.

Stan klęski żywiołowej – pomoc na miejscu

W wielu przypadkach pożądana jest bezpośrednia pomoc na miejscu zdarzenia. W stanie klęski żywiołowej może być konieczny transport żywności czy pomoc w ewakuacji ludzi i zwierząt. W takich sytuacjach sprawdzą się osoby, które potrafią szybko i adekwatnie reagować, a jednocześnie zachowują spokój w sytuacji kryzysowej. Potrzebni są też doświadczeni kierowcy i pakowne samochody. Może przydać się pomoc wolontariuszy i wolontariuszek w miejscach tymczasowego przebywania osób ewakuowanych z terenów zagrożenia. 

Nie każda osoba jednak jest w stanie efektywnie pomóc w takich sytuacjach. Jeśli masz duże umiejętności organizacyjne, odporność na stres, umiesz udzielać pierwszej pomocy medycznej, to na pewno Twoje wsparcie będzie przydatne. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby sprostać wyzwaniu, lepiej skoncentruj się na innych formach pomocy, które także są bardzo potrzebne.

Zbiórki pieniędzy w stanie klęski żywiołowej

Stan klęski żywiołowej oznacza pełną mobilizację dla wielu organizacji humanitarnych. Na portalach crowdfundingowych, takich jak Pomagam.pl można znaleźć liczne zbiórki na rzecz osób dotkniętych żywiołem. Zbiórki online to najprostszy i najszybszy sposób na pomoc w razie klęski żywiołowej! Jest to też jedna z najskuteczniejszych form wsparcia, gdyż potrzeby w sytuacji kryzysowej dynamicznie się zmieniają. Zbiórka pieniędzy zaś pozwala na elastyczność i efektywne niesienie pomocy w tym obszarze, w którym w danym momencie najbardziej potrzebne jest wsparcie. 

Jak zwykle w takich przypadkach warto jednak zwrócić uwagę na wiarygodność zbiórki. Zanim wpłacisz pieniądze, upewnij się, że znasz dane organizatorów zbiórki i w razie potrzeby możesz się z nimi skontaktować. Korzystaj przede wszystkim ze sprawdzonych platform, takich jak Pomagam.pl. Nie wpłacaj pieniędzy, jeśli nie wiesz nic o organizatorach lub strona nie jest zabezpieczona. Informacje o tym, czy połączenie jest bezpieczne, znajdziesz, klikając w ikonkę po lewej stronie od adresu witryny. Na portalu Pomagam.pl zawsze dbamy o szyfrowanie połączenia i bezpieczeństwo Twoich danych.

Stan klęski żywiołowej w Polsce – załóż własną zbiórkę!

Jeśli znasz osoby, które zostały poszkodowane w wyniku klęski żywiołowej, możesz zaproponować im pomoc poprzez założenie zbiórki. Pamiętaj, że potrzebujesz ich zgody, aby zbierać dla nich środki. Jeśli ją masz, od razu możesz zacząć działać! Na naszym portalu możesz założyć zbiórkę pieniędzy na dowolny cel, w tym:

  • artykuły medyczne;
  • środki czystości;
  • zakup żywności czy odzieży;
  • remont domu, mieszkania, pomieszczenia gospodarczego;
  • leczenie i rehabilitację osób poszkodowanych;
  • pomoc dla lokalnego schroniska dla zwierząt.

W naszym serwisie nie musisz wypełniać żadnych formalności. Zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku stanu klęski żywiołowej to bardzo skuteczna forma pomocy! Jej założenie trwa dosłownie chwilę, jest bezpłatne, a pieniądze możesz wypłacić w dowolnym momencie.

Zobacz, jak łatwo i szybko założyć zbiórkę!

  • Wejdź na stronę Pomagam.pl i kliknij: Stwórz zbiórkę – za darmo;
  • Wpisz kwotę, jaką chcesz uzbierać;
  • Dodaj też tytuł zbiórki;
  • Zaloguj się lub załóż konto na portalu;
  • Dodaj zdjęcie do Twojej zbiórki;
  • Opisz, na co zbierasz pieniądze;
  • Opublikuj zbiórkę.

Bardzo ważna jest też promocja zbiórki. W pierwszej kolejności najlepiej udostępnij ją rodzinie i znajomym, opublikuj na swoich mediach społecznościowych. Postaraj się też zainteresować zbiórkę media lokalne – wyślij informację do portali informacyjnych, prasy, radia czy telewizji. 

Możesz też skorzystać z naszej pomocy – jeśli się na to zdecydujesz, będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę na stronie głównej i w reklamach w Internecie. Za tę pomoc pobieramy prowizję w wysokości 12% od każdej wpłaty. Jest to jednak opcja nieobowiązkowa – możesz pozostać przy bezpłatnej formie i samodzielnie promować zbiórkę. 

Jak założyć zbiórkę internetową - zobacz krótki film poradnikowy: https://www.youtube.com/watch?v=9B_jJxto7bk.

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij