Polska przygotowuje się na niż genueński Gabriel, który przyniesie w najbliższych dniach intensywne opady deszczu i ryzyko powodzi. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla wielu regionów kraju. Sprawdź, gdzie spodziewane są najbardziej gwałtowne opady, jak przygotować się na potencjalne zagrożenia oraz jak zebrać potrzebne fundusze na naprawę szkód po nawałnicy.
Nad Polską znajduje się specyficzny układ niskiego ciśnienia tak zwany niż genueński Gabriel, który przynosi intensywne i długotrwałe opady deszczu, szczególnie w południowej i centralnej części kraju. Przemieszcza się on znad Morza Śródziemnego.
Szczególnie niebezpieczna będzie doba 9 oraz 10 lipca. Wtedy spodziewana jest kulminacja opadów i największe ryzyko powodzi błyskawicznych, które tworzą się w krótkim czasie po intensywnych opadach deszczu i powodują gwałtowne wezbranie wód. Mogą one trwać zaledwie kilka godzin i powodować poważne zniszczenia, szczególnie na terenach zurbanizowanych i górskich.
Największe ryzyko dotyczy województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, opolskiego i świętokrzyskiego. Alerty obowiązują co najmniej do czwartku 10 lipca.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II i III stopnia dla wybranych regionów, w których może dojść do podtopień na skutek ulewnych deszczy. Najwięcej deszczu spadnie na południu Polski. Tam został ogłoszony III stopień.
IMGW ostrzega, że ekstremalne sumy opadów mogą szybko doprowadzić do przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych, co zwiększa ryzyko podtopień i powodzi. Szczególnie zagrożone są województwa na południu i w centrum kraju.
Na stronie Instytutu znajdziesz nie tylko prognozę pogody, ale również:
🌧️ aktualne ostrzeżenia metereologiczne,
🌧️ aktualne ostrzeżenia hydrologiczne,
🌧️ mapę opadów,
🌧️ radary opadów.
Obserwuj stronę IMGW, który monitoruje sytuację w czasie rzeczywistym dla całego kraju: https://imgw.pl/ oraz oficjalny profil na Facebooku: https://www.facebook.com/Meteoimgw.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) wydało alert, apelując o ostrożność i gotowość na ewakuację. Strażacy i straż pożarna są w stanie gotowości.
Alert RCB obecnie obowiązuje w dniach 8-10 lipca. W tym czasie śledź alerty RCB. By być na bieżąco, obserwuj oficjalną stronę: https://www.gov.pl/web/rcb/alert-rcb---intensywne-opady-deszczu-08-1007 lub profil Rządowego Centrum Bezpieczeństwa na Facebooku: https://www.facebook.com/rzadowecentrumbezpieczenstwa
W związku z prognozowanymi gwałtownymi opadami deszczu, wydano ostrzeżenia dla kilku województw. Realne jest zagrożenie podtopieniami i powodziami, szczególnie w obszarach w pobliżu rzek.
- woj. łódzkiego,
- woj. małopolskiego,
- woj. mazowieckiego,
- woj. śląskiego,
- woj. świętokrzyskiego,
- woj. podkarpackiego,
- woj. lubelskiego (powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łukowski, opolski, puławski, radzyński, rycki, powiat bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, krasnostawski, łęczyński, parczewski, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski i Zamość);
- woj. opolskiego (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole, opolski);
- woj. podkarpackiego
- woj. podlaskiego (powiaty: kolneński, Łomża, łomżyński, zambrowski, bielski, siemiatycki i wysokomazowiecki);
- woj. warmińsko-mazurskiego (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński).
Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa:
✅ słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
✅ przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
✅ zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
✅ pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca,
✅ zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.
Więcej informacji znajdziesz na: https://www.gov.pl/web/rcb/alert-rcb---intensywne-opady-deszczu-08-1007
W środę 9 lipca w siedzibie MSWiA odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska związanego z sytuacją pogodową w Polsce. Aktualnie są już prowadzone prewencyjne działania takie jak układanie worków z piaskiem czy ewakuacja obozów wakacyjnych z udziałem dzieci i młodzieży. Premier apeluje: "musimy być gotowi na każdy scenariusz".
W najbliższych dniach sztab będzie spotykać się regularnie w celu koordynowania działań. Bądź na bieżąco - obserwuj media oraz oficjalne profile rządowe.
W nocy z wtorku na środę straż pożarna odnotowała wzmożoną aktywność w związku z burzami, silnym wiatrem i ulewami. Najwięcej interwencji odbyło się w miastach: Rzeszów, Katowice, Kraków, Lublin oraz w województwach w południowo-wschodniej części Polski: podkarpackim, śląskim, małopolskim i lubelskim.
Strażacy są gotowi i mają możliwość wzmocnienia działań ratowniczych wszędzie tam, gdzie jest potrzeba. Uruchomiono również siły i środki w ramach Centralnego Obwodu Operacyjnego oraz podwyższono stany osobowe. To znaczy, że liczba strażaków i obsad została zwiększona, by natychmiast reagować tam, gdzie będzie potrzeba.
Więcej informacji na profilu PSP: https://www.facebook.com/panstwowastraz.pozarna
Niż genueński rozpoczął się we wtorek 7 lipca. Alert RCB utrzyma się co najmniej do czwartku 10 lipca. Obecnie w większości kraju obowiązują żółte, pomarańczowe i czerwone alarmy IMGW.
Opady utrzymają się. W centrum i na południu Polski prognozowane są umiarkowane i silne opady deszczu, a na wschodzie możliwe burze z gradem. Suma opadów sięgnie lokalnie 50 mm, a temperatura maksymalna wyniesie 23°C. Wiatr może być porywisty, szczególnie w górach – do 85 km/h. W nocy opady utrzymają się głównie we wschodniej części kraju (do 40 mm).
W czwartek opady obejmą niemal cały kraj. Na wschodzie i w centrum możliwe intensywne opady deszczu (do 40 mm) oraz burze z gradem. Temperatura 12°C - 25°C. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h.
W nocy z czwartku na piątek opady utrzymają się głównie na wschodzie, północnym-wschodzie i w centrum, miejscami o umiarkowanym natężeniu (do25 mm). Na południu możliwe przelotne opady. Wiatr umiarkowany.
Więcej informacji znajdziesz ja w komunikacie IMGW: https://imgw.pl/komunikat-instytutu-meteorologii-i-gospodarki-wodnej-pib-o-aktualnej-i-prognozowanej-sytuacji-meteorologicznej-i-hydrologicznej-w-kraju/
Do Warszawy nadciągają ekstremalne opady deszczu i możliwe są gwałtowne podtopienia. Prezydent Rafał Trzaskowski ostrzegł mieszkańców, że w ciągu jednej godziny może spaść tyle deszczu, ile normalnie przez całe lato.
Wszystkie służby miejskie są postawione w stan gotowości, trwa monitoring miejsc zagrożonych i sprawdzanie przepustowości systemów odwodnienia. Możliwe zalania tras, m.in. S8 na wysokości ul. Mickiewicza – planowane są objazdy. Mieszkańcy otrzymali alerty RCB i powinni uważnie śledzić komunikaty pogodowe.
Czerwone alarmy zostały wydane w województwie mazowieckim w następujących powiatach: gostynińskim, płockim, Płock, sochaczewskim, grodziskim, żyrardowskim, grójeckim, białobrzeskim, przysuskim, kozienickim, szydłowieckim, radomskim, Radom, lipskim, zwoleńskim, garwolińskim, otwockim, mińskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, warszawskim zachodnim, Warszawa, legionowskim, wołomińskim, nowodworskim, płońskim, ciechanowskim, pułtuskim, przasnyskim, makowskim, ostrołęckim, ostrowskim, sokołowskim, węgrowskim, wyszkowskim.
Małopolskę czekają intensywne opady deszczu, burze i możliwe lokalne podtopienia – IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne II i III stopnia. W wielu powiatach przewidywane są gwałtowne wezbrania rzek, z przekroczeniem stanów alarmowych, zwłaszcza w terenach górskich i podgórskich.
Zbiorniki retencyjne są przygotowane do przyjęcia nadmiaru wody, jednak służby pozostają w pełnej mobilizacji. Wojewoda apeluje o ostrożność i odwoływanie wycieczek górskich oraz obozów – ewakuowano już wybrane harcerskie obozy. Mieszkańcy Małopolski otrzymali alert RCB i powinni śledzić komunikaty pogodowe oraz unikać przebywania w pobliżu wezbranych rzek.
W województwie dolnośląskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne – spodziewane są intensywne opady deszczu (40–70 mm) oraz wezbrania rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Alerty drugiego stopnia dotyczą m.in. zlewni Widawy, Ślęzy, Oławy i Nysy Kłodzkiej, a także powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego i ząbkowickiego.
Zbiorniki przeciwpowodziowe są w pełnej gotowości, a służby wojewody prowadzą stały monitoring sytuacji. Mieszkańcy otrzymali alerty RCB i proszeni są o ostrożność oraz unikanie terenów w pobliżu wezbranych rzek.
Silne opady deszczu stanowią zagrożenie, gdy suma opadów w ciągu doby przekracza 30 mm. Po przekroczeniu IMGW ostrzega poprzez trzy stopnie zagrożeń według poniższych kryteriów:
🟨 Stopień zagrożenia 1 (żółty): Suma opadów przekracza 30 mm w czasie do 12 godzin lub 40 mm w czasie do 24 godzin.
🟧 Stopień zagrożenia 2 (pomarańczowy): Opady przekraczają 60 mm w ciągu 24 godzin.
🟥 Stopień zagrożenia 3 (czerwony): Opady przekraczają 90 mm w czasie 24h.
🔴 podtopienia i zalania terenów miejskich i wiejskich
🔴 zniszczenia budynków, dróg i infrastruktury
🔴 problemy z komunikacją i transportem
🔴 zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi
W czasie zagrożenia śledź komunikaty pogodowe - w szczególności ostrzeżeń IMGW oraz alertów RCB. Słuchaj poleceń służb takich jak straż pożarna, wojsko czy WOPR oraz bądź na bieżąco z informacjami nadawanymi przez lokalne władze samorządowe. Kogo warto jeszcze obserwować? Sprawdź poniższą listę:
Śledź aktualne oficjalne komunikaty sprofilowane dla Twojego województwa i regionu. Oprócz mediów lokalnych obserwuj również stronę oraz profile w mediach społecznościowych władz samorządowych. Najlepiej wojewody, który zarządza sytuacjami kryzysowymi i zapewnia sprawny system koordynacji na terenie województwa, a jego działania wspiera Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Państwowa Straż Pożarna na bieżąco informuje o sytuacji w kraju oraz informuje o możliwych zagrożeniach np. zalaniach i podtopieniach. Aktualizuje również informacje na temat interwencji np. z nocy z 8 na 9 lipca straż zajmowała się:
- usuwaniem powalonych drzew,
- zabezpieczaniem zerwanych dachów,
- wypompowywaniem wody z zalanych miejsc,
- zabezpieczaniem uszkodzonych budynków,
- ewakuacją i ostrzeganiem mieszkańców.
Więcej informacji znajdziesz na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/kgpsp/ oraz Facebooku: https://www.facebook.com/panstwowastraz.pozarna
W zarządzanie kryzysowe zaangażowane są również inne podmioty, takie jak starostowie na poziomie powiatu oraz wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast na poziomie gminy. Jeśli Twoja okolica jest objęta zagrożeniem, bądź na bieżąco z komunikatami swojej gminy lub miasta. Najlepiej poprzez stronę internetową lub oficjalne profile na Facebooku urzędów oraz przedstawicieli władz.
Stan ostrzegawczy rzeki to sygnał, że poziom wody się podnosi i może dojść do powodzi, dlatego służby rozpoczynają wzmożone pomiary i działania informacyjne.
W takiej sytuacji mieszkańcy zagrożonych terenów są ostrzegani, a lokalne władze mogą ogłosić pogotowie przeciwpowodziowe. Stan ostrzegawczy mobilizuje służby do działań prewencyjnych, które mają zminimalizować skutki ewentualnego zalania.
Każda rzeka ma indywidualnie ustalone progi ostrzegawcze i alarmowe, zależnie od jej charakterystyki. Przekroczenie stanu alarmowego oznacza już realne ryzyko powodzi i możliwość konieczności ewakuacji.
Coraz częstsze burze, wichury i gradobicia powodują poważne szkody – od zerwanych dachów po zalane piwnice i zniszczone auta. Po nawałnicy najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo, dokumentacja strat (zdjęcia, filmy, opisy) i jak najszybsze zgłoszenie szkód do ubezpieczyciela lub lokalnych władz.
Jeśli masz wykupione ubezpieczenie, zgłoś się niezwłocznie. Możesz również uzyskać wsparcie z GOPS/MOPS, od organizacji pozarządowych lub założyć darmową zbiórkę online na Pomagam.pl. Dzięki niej łatwo i bez opłat zbierzesz pieniądze na naprawę mienia z pomocą sąsiadów, znajomych i darczyńców z całej Polski.
Dowiedz się więcej z artykułu Pomagam.pl, co robić i jak naprawić szkody nawałnicy, burzy, wichury, ulewy czy gradu: https://pomagam.pl/blog/szkody-po-nawalnicy-burzy-wichurze-gradzie-ulewie-co-robic
Zbiórkę pieniędzy na Pomagam.pl może założyć każdy na dowolny cel. Możesz prowdzić akcję zarówno dla siebie, jak i kogoś bliskiego - członka rodziny, przyjaciela, sąsiada czy znajomego z pracy.
W kategorii powódź najczęściej powstają zbiórki na usunięcie szkód w wyniku zalania, odbudowę lub remont domu, osuszanie budynku oraz nowy start po przejściu żywiołu - artykuły pierwszej potrzeby, leki i sprzęt medyczny oraz zapewnienie godnych warunków życia np. wynajem nowego lokum, zakup ubrań, podręczników dla dzieci, mebli i innych potrzebnych rzeczy.
✅ za darmo - bez opłat czy ukrytych kosztów
✅ prosto - wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie
✅ szybko - założenie zbiórki trwa kilka chwil
✅ wygodnie - wszystkie formy płatności m.in. Blik, Apple Pay, płatność kartą
✅ bezpiecznie - jesteśmy liderem, któremu zaufały już tysiące Polaków
Sprawdź istniejące zbiórki w kategorii powódź i stwórz swoja już dziś: https://pomagam.pl/tag/powodz
Obejrzyj krótki poradnik, który przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces tworzenia zbiórki:
We wrześniu 2024 r. południe Polski dotknęła ogromna powódź, na skutek której ucierpiał cały region. Serwis Pomagam.pl oraz Fundacja Pomagam.pl działały od pierwszych godzin, by nieść skuteczne wsparcie - zarówno dla organizacji pozarządowych, samorządu, jak i wszystkich mieszkańców, którzy stracili dobytek życia na skutek zalania.
Fundacja Pomagam.pl prowadziła oficjalną zbiórkę SOS Powódź dla regionu, w ramach której zebrała prawie 3 mln zł: https://pomagam.pl/sospowodz. Natomiast w ramach zbiórki SOS Zwierzęta zebrała pół miliona: https://pomagam.pl/soszwierzeta. 100% zebranych środków przekazano na najpilniejsze potrzeby oraz odbudowę południa Polski.
Darmowy serwis do zakładania zbiórek Pomagam.pl zorganizował również akcję pomocową dla mieszkańców i wszystkich poszkodowanych. Założone zbiórki możesz sprawdź tutaj:
- Zbiórki Powódź 2024: https://pomagam.pl/ts/powodz2024
- Zbiórki Powódź 2024. Pomoc dla zwierząt: https://pomagam.pl/ts/powodz2024zwierzeta
W sumie razem zebraliśmy ponad 12 mln zł. Jeśli ucierpiałeś w wyniku zalania na skutek ulewy lub powodzi lub jeśli znasz osobę poszkodowaną, stwórz darmową zbiórkę na Pomagam.pl.
A jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami mailowo [email protected] lub telefonicznie: +48 22 602 27 37. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14 i 16-20.
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!