Promowanie zbiórki poza internetem: 5 pomysłów na działania offline

Natalia
29 marca 2022
Jak promować zbiórkę poza internetem
Jak promować zbiórkę poza internetem

Promowanie zbiórek może odbywać się z sukcesem także poza internetem. Każdy z nas ma koleżanki i kolegów z pracy, ze szkoły, różnych kursów i szkoleń, z siłowni i warsztatów garncarstwa. Możliwości i okazji jest wiele. Codziennie spędzamy czas z bliższymi i dalszymi znajomymi, dlatego spotkania w realu mogą być zaskakująco efektywnym sposobem szerzenia informacji o zbiórce i zbierania na nią środków.

Oto kilka pomysłów, jak możesz promować swoją zbiórkę poza internetem.

1. Po prostu porozmawiaj i poproś o wsparcie zbiórki

Gdy spotkasz się z rodziną lub widzisz z przyjacielem, gdy wychodzisz ze znajomymi z pracy. Po prostu wybierz odpowiedni moment, wyjaśnij krótko sytuację i poproś o wsparcie - wpłatę na zbiórkę lub pomoc w jej promowaniu.

Zaletą rozmowy jest to, że możesz każdego indywidualnie poinformować o zbiórce, odpowiedzieć na pytania, widzieć reakcje na twarzach słuchaczy. Masz szansę pokazać, jak bardzo jesteś zaangażowany. Opowiedz przede wszystkim o samym projekcie lub potrzebie, opisz osoby i sytuacje, które wymagają wsparcia.  

Część osób może Ci odmówić i może to zrobić z przeróżnych powodów. Nie oceniaj ich, nie złość się i nie rozmyślaj, czy w ogóle Cię lubią. Uszanuj ich decyzję. 

2. Zadzwoń i porozmawiaj o zbiórce

Jeśli nie możesz spotkać się z kimś osobiście, a czujesz, że to osoba, która mogłaby Ci pomóc, zadzwoń. Zadzwoń, nie pisz. Rozmowa jest bardziej interaktywna i angażująca, wymaga spontanicznych reakcji i lepiej zapada w pamięć. Opowiedz o zbiórce nie tylko słowami, ale też tonem głosu, energią, jaką posiadasz danego dnia.  

Postaraj się opowiadać interesująco i zwięźle. Nie każdy lubi lub ma czas na długie rozmowy telefoniczne. Używaj prostych komunikatów i jasno wyjaśnij na co zbierasz - na rower, rehabilitację czy żwirek dla kota. Wykorzystaj tę okazję do odnowienia kontaktów. Ta rozmowa nie musi być poświęcona tylko zbiórce. Może na koniec umówicie się na spotkanie?

3. Wyślij SMSa z informacją o zbiórce 

Uniwersalna wiadomość nie istnieje, więc warto się wysilić i stworzyć spersonalizowane treści. To bardzo ważne, aby zwrócić się do każdego osobiście. Mamy różne relacje z różnymi osobami, dlatego nie wystarczy tylko podmienić imię adresata. Inaczej rozmawiasz z dzieckiem, inaczej z mężem, inaczej z matką, a inaczej z szefem. Łatwo wyczuć, że ta sama treść rozsyłana jest automatycznie niemal do wszystkich. Odbiorca powinien poczuć, że zwracasz się specjalnie do niego.

Oprócz tego pamiętaj też o prostych zasadach technicznych. Nie pisz bardzo długiej wiadomości, może ona dotrzeć w pomieszanej kolejności lub niecała. Podaj link do zbiórki i na wszelki wypadek jej nazwę. Na koniec poproś o odpowiedź. Będziesz miał/a pewność, że SMS dotarł. 

4. Rozwieś kilka plakatów w okolicy z linkiem i nazwą zbiórki

Tak właśnie się przekazywało informacje za starych czasów. I tak przekazuje się je dalej ;) Plakaty nadal bardzo dobrze pełnią swoją funkcję. Czytają je osoby przechodzące obok, osoby stojące na przystanku, osoby, które stoją w korku lub na czerwonym świetle w samochodzie. A jeśli to ruchliwa ulica, to będą to niezłe zasięgi. Powieszenie plakatu zajmie tylko chwilę, a będzie on na Ciebie pracował bardzo długo. Pamiętaj też, żeby było napisane na nim wszystko co najważniejsze, cel zbiórki i adres zbiórki.

Pomagam.pl przygotowało dla Ciebie specjalny wzór plakatu. Znajdziesz go na swoim koncie w sekcji promuj zbiórkę po wybraniu opcji ogłoszenie. 

Żeby ułatwić Ci promocję zbiórki, przygotowaliśmy dla Ciebie przycisk "Udostępnij". Znajdziesz go po prawej stronie, od razu pod przyciskiem "Wpłać teraz". Możliwości jest mnóstwo! Social media, e-mail, plakat z kodem QR... a może widget? Sprawdź krótkie video o możliwościach promowania zbiórki w serwisie Pomagam.pl, klikając w poniższy przycisk:

Jak udostępnić zbiórkę?

5. Zaproś na wydarzenie

Niech to będzie okazja do spotkania i spędzenia wspólnie czasu. Stwórz wydarzenie, zupełnie jak na Facebooku, tylko z organizacją offline. Zamiast zapraszać grupę przez internet, zadzwoń do każdego z osobna. Dowiedz się, czy wpadnie, co może przynieść. Bądź w stałym kontakcie, odpowiadaj na pytania. Zachęć do wzięcia osoby towarzyszącej, przyjaciół i znajomych. 

Zorganizuj licytację niepotrzebnych Wam rzeczy, wymiankę ciuchową albo piknik, zaskocz niespodzianką, skuś loterią z nagrodami. Umówcie się w jakimś oryginalnym miejscu. Zadbaj o atmosferę i zabawę. Ludzie w dobrych nastrojach chętniej udzielą Ci wsparcia.

Jak widzisz, sytuacji do wykorzystanie jest wiele. Możesz zorganizować specjalne wydarzenie na tę okazję lub porozwieszać plakaty w sąsiedztwie. Jeśli masz mniej czasu, nie zapomnij wspomnieć o swojej zbiórce podczas spotkania z przyjaciółmi. Na pewno chętnie Cię wesprą!


STWÓRZ ZBIÓRKĘ!


A jeśli nie masz jeszcze założonej zbiórki w naszym serwisie i nie wiesz jak to zrobić, sprawdź nasz kanał na YouTube, gdzie podpowiadamy, jak to zrobić:

Jak założyć zbiórkę?

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij