Promowanie zbiórki poza internetem: 5 pomysłów na działania offline

Opublikowano 29 marca 2022 przez Natalia


Promowanie zbiórek może odbywać się z sukcesem także poza internetem. Każdy z nas ma koleżanki i kolegów z pracy, ze szkoły, różnych kursów i szkoleń, z siłowni i warsztatów garncarstwa. Możliwości i okazji jest wiele. Codziennie spędzamy czas z bliższymi i dalszymi znajomymi, dlatego spotkania w realu mogą być zaskakująco efektywnym sposobem szerzenia informacji o zbiórce i zbierania na nią środków.

Oto kilka pomysłów, jak możesz promować swoją zbiórkę poza internetem.

1. Po prostu porozmawiaj i poproś o wsparcie zbiórki

Gdy spotkasz się z rodziną lub widzisz z przyjacielem, gdy wychodzisz ze znajomymi z pracy. Po prostu wybierz odpowiedni moment, wyjaśnij krótko sytuację i poproś o wsparcie - wpłatę na zbiórkę lub pomoc w jej promowaniu.

Zaletą rozmowy jest to, że możesz każdego indywidualnie poinformować o zbiórce, odpowiedzieć na pytania, widzieć reakcje na twarzach słuchaczy. Masz szansę pokazać, jak bardzo jesteś zaangażowany. Opowiedz przede wszystkim o samym projekcie lub potrzebie, opisz osoby i sytuacje, które wymagają wsparcia.  

Część osób może Ci odmówić i może to zrobić z przeróżnych powodów. Nie oceniaj ich, nie złość się i nie rozmyślaj, czy w ogóle Cię lubią. Uszanuj ich decyzję. 

2. Zadzwoń i porozmawiaj o zbiórce

Jeśli nie możesz spotkać się z kimś osobiście, a czujesz, że to osoba, która mogłaby Ci pomóc, zadzwoń. Zadzwoń, nie pisz. Rozmowa jest bardziej interaktywna i angażująca, wymaga spontanicznych reakcji i lepiej zapada w pamięć. Opowiedz o zbiórce nie tylko słowami, ale też tonem głosu, energią, jaką posiadasz danego dnia.  

Postaraj się opowiadać interesująco i zwięźle. Nie każdy lubi lub ma czas na długie rozmowy telefoniczne. Używaj prostych komunikatów i jasno wyjaśnij na co zbierasz - na rower, rehabilitację czy żwirek dla kota. Wykorzystaj tę okazję do odnowienia kontaktów. Ta rozmowa nie musi być poświęcona tylko zbiórce. Może na koniec umówicie się na spotkanie?

3. Wyślij SMSa z informacją o zbiórce 

Uniwersalna wiadomość nie istnieje, więc warto się wysilić i stworzyć spersonalizowane treści. To bardzo ważne, aby zwrócić się do każdego osobiście. Mamy różne relacje z różnymi osobami, dlatego nie wystarczy tylko podmienić imię adresata. Inaczej rozmawiasz z dzieckiem, inaczej z mężem, inaczej z matką, a inaczej z szefem. Łatwo wyczuć, że ta sama treść rozsyłana jest automatycznie niemal do wszystkich. Odbiorca powinien poczuć, że zwracasz się specjalnie do niego.

Oprócz tego pamiętaj też o prostych zasadach technicznych. Nie pisz bardzo długiej wiadomości, może ona dotrzeć w pomieszanej kolejności lub niecała. Podaj link do zbiórki i na wszelki wypadek jej nazwę. Na koniec poproś o odpowiedź. Będziesz miał/a pewność, że SMS dotarł. 

4. Rozwieś kilka plakatów w okolicy z linkiem i nazwą zbiórki

Tak właśnie się przekazywało informacje za starych czasów. I tak przekazuje się je dalej ;) Plakaty nadal bardzo dobrze pełnią swoją funkcję. Czytają je osoby przechodzące obok, osoby stojące na przystanku, osoby, które stoją w korku lub na czerwonym świetle w samochodzie. A jeśli to ruchliwa ulica, to będą to niezłe zasięgi. Powieszenie plakatu zajmie tylko chwilę, a będzie on na Ciebie pracował bardzo długo. Pamiętaj też, żeby było napisane na nim wszystko co najważniejsze, cel zbiórki i adres zbiórki.

Pomagam.pl przygotowało dla Ciebie specjalny wzór plakatu. Znajdziesz go na swoim koncie w sekcji promuj zbiórkę po wybraniu opcji ogłoszenie. 

5. Zaproś na wydarzenie

Niech to będzie okazja do spotkania i spędzenia wspólnie czasu. Stwórz wydarzenie, zupełnie jak na Facebooku, tylko z organizacją offline. Zamiast zapraszać grupę przez internet, zadzwoń do każdego z osobna. Dowiedz się, czy wpadnie, co może przynieść. Bądź w stałym kontakcie, odpowiadaj na pytania. Zachęć do wzięcia osoby towarzyszącej, przyjaciół i znajomych. 

Zorganizuj licytację niepotrzebnych Wam rzeczy, wymiankę ciuchową albo piknik, zaskocz niespodzianką, skuś loterią z nagrodami. Umówcie się w jakimś oryginalnym miejscu. Zadbaj o atmosferę i zabawę. Ludzie w dobrych nastrojach chętniej udzielą Ci wsparcia.


Jak widzisz, sytuacji do wykorzystanie jest wiele. Możesz zorganizować specjalne wydarzenie na tę okazję lub porozwieszać plakaty w sąsiedztwie. Jeśli masz mniej czasu, nie zapomnij wspomnieć o swojej zbiórce podczas spotkania z przyjaciółmi. Na pewno chętnie Cię wesprą!


STWÓRZ ZBIÓRKĘ!

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij