Śmierć psa – jak poradzić sobie ze smutkiem po stracie?

Joanna
10 października 2024
Wpis Śmierć psa – jak poradzić sobie ze smutkiem po stracie? - miniaturka zdjęcia

Utrata bliskiej osoby jest zwykle jednym z najbardziej traumatycznych wydarzeń w życiu. Podobnie można przeżyć śmierć psa, który był przecież pełnoprawnym członkiem rodziny. Uczucia smutku czy złości w związku z tą sytuacją są więc w pełni naturalne. Warto wiedzieć wtedy, jak poradzić sobie z tymi emocjami i zadbać o siebie.

Śmierć psa a reakcje otoczenia 

Ból po stracie ukochanego czworonoga może być równie dotkliwy, jak ten po odejściu bliskiego człowieka, a czasem nawet bardziej. Co więcej, osoby pogrążone w żałobie po śmierci psa, spotykają się często z niezrozumieniem ze strony społeczeństwa. Nadal bowiem pokutuje przekonanie, że ze zwierzęciem nie można związać się tak blisko, jak z człowiekiem, a więc jego śmierć nie jest tak dotkliwa. To niezmiernie bolesne i przykre dla tych, którzy ze swoim psem mieli szczególną relację.

Jeśli doświadczasz trudnych emocji po śmierci psa, pamiętaj, że nie jesteś sam/a. Bardzo wiele osób przeżywa żałobę po stracie zwierzęcia i jest to całkowicie normalne. Dobrze jest opowiedzieć bliskim o swoich emocjach i zasygnalizować, że potrzebujesz wsparcia. Warto też poszukać w mediach społecznościowych grup, które skupiają osoby w podobnej sytuacji. Możesz również wziąć udział w kręgu żałoby po zwierzętach – wydarzenia te organizowane są w formie online przez Instytut Dobrej Śmierci. Podczas takich rozmów zapewne spotkasz się ze zrozumieniem i uzyskasz potrzebne Ci wsparcie. 

Jak poradzić sobie emocjonalnie ze stratą psa? 

Warto w tym trudnym okresie szczególnie przyjrzeć się swoim emocjom i zadbać o siebie. Żałoba jest naturalnym procesem i dobrze jest przez nią przejść świadomie, nie spychając swoich odczuć na margines. Jednocześnie nie ma nic złego w tym, jeśli szukasz czasem odskoczni od przytłaczających myśli. Kieruj się przede wszystkim własnymi potrzebami. 

  1. Zadbaj o siebie

Doświadczenie żałoby po śmierci psa u każdej osoby może wyglądać inaczej. Nie rób więc sobie wyrzutów, że zbyt dużo lub zbyt mało czasu poświęcasz na przeżywanie emocji związanych ze stratą. Jeśli masz taką możliwość, weź kilka dni urlopu. Znajdź odskocznię, która pomoże Ci poczuć się lepiej. Dobrym pomysłem mogą być spotkania z przyjaciółmi, spacery, praktykowanie jogi lub inne formy aktywności, które lubisz.

Warto też zadbać o rutynę – w miarę możliwości wstawać i kłaść się spać o stałych porach i jeść regularne posiłki. Ważne jest też spędzanie czasu z bliskimi czy oddanie się swoim zainteresowaniom. Jeśli masz w domu jeszcze inne zwierzęta, postaraj się poświęcić im  szczególnie dużo uwagi. Pamiętaj, że one też przeżywają stratę – ważne w tym czasie jest utrzymanie codziennej rutyny (np. odbywanie spacerów, posiłków o tych samych porach co zwykle). Dzięki temu zwierzęta nie doznają dodatkowego stresu. 

  1. Upamiętnij wspólne chwile

Przypomnij sobie te wszystkie radosne momenty ze swoim psem. Kojące może być uświadomienie sobie, że ich zwierzak miał szczęśliwe życie, nawet jeśli pod koniec było ciężko. Warto jednak wspominać te pozytywne chwile, które były Wam dane. Możesz wybrać kilka zdjęć swojego pupila i oprawić je w ramkę. Dobrym pomysłem może być też spisanie miłych wspomnień np. ze wspólnych spacerów czy zabaw. 

Niektóre osoby znajdują też pocieszenie w tworzeniu krótkich filmików ze zdjęć czy nagrań swoich psiaków i publikowaniu ich w mediach społecznościowych. Może to być nie tylko wartościowe dla Ciebie, ale też dla innych osób. Pokażesz bowiem, jak cudowne mogą być chwile spędzone z ukochanym psem, co może zachęcić do adopcji bezdomnych zwierzaków. 

  1. Poszukaj profesjonalnego wsparcia

Jeśli nadal nie znajdujesz sposobu, jak poradzić sobie ze śmiercią psa, rozważ wizytę u specjalisty lub specjalistki od zdrowia psychicznego. Nie ma nic wstydliwego w szukaniu pomocy – wręcz przeciwnie – to świadczy o tym, że stawiasz czoła trudnościom, a nie uciekasz przed nimi. Takie wsparcie wsparcie po stracie psa wskazane jest zwłaszcza w sytuacji, gdy pies odszedł, a ty nie możesz się z tym pogodzić. Mimo upływu kilku miesięcy od śmierci zwierzęcia nadal emocje z tym związane są bardzo intensywne i nie możesz sobie z nimi poradzić. 

Mogą pojawić się też objawy depresji: smutek, apatia, spadek energii, brak motywacji do działania czy nawet do życia. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z psychiatrą. W niektórych sytuacjach potrzebna okazuje się farmakoterapia. Dobrze dobrane leki, przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarskimi, mogą pomóc Ci skutecznie przejść przez najcięższy okres. Zalecane jest też podjęcie psychoterapii, aby wypracować efektywne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami. 

Jak pogodzić się ze śmiercią psa? Pozytywne aspekty żałoby

Żałoba po psie i strata ukochanego pupila jest niewątpliwie bardzo ciężkim przeżyciem. Badania wskazują jednak, że może mieć też pozytywny wpływ na życie osób, które jej doświadczyły. U wielu z nich można zaobserwować tzw. rozwój (wzrost) potraumatyczny, który przejawia się np. pogłębieniem więzi z bliskimi, wzrostem empatii i poczucia siły w obliczu życiowych trudności. W efekcie następuje poprawa funkcjonowania danej osoby – nawet w porównaniu z okresem przed doświadczeniem traumatycznym.

Badania przeprowadzone na grupie właścicieli zwierząt, którzy doświadczyli śmierci swojego zwierzęcia (psa lub kota) wykazały, że w przypadku około połowy z nich można mówić o rozwoju potraumatycznym. Osoby te wskazywały najczęściej na poprawę relacji z najbliższą rodziną i wzrost współczucia w stosunku do innych ludzi. Stwierdzały też, że znalazły w sobie siłę, o którą kiedyś się nie podejrzewały. Mimo że ból po stracie zwierzęcia wydawał się dla nich momentami niemożliwy do wytrzymania, to jednak udało im się przez niego przejść. Wiele osób stwierdziło ponadto, że zmieniło swoje priorytety życiowe i nauczyło się doceniać czas spędzany z bliskimi.

Pojawiał się także temat zmian w sferze duchowej (np. poczuciu więzi z Bogiem czy ze wszechświatem). Kolejna pozytywna przemiana dotyczyła otwarcia się na nowe możliwości. Część osób stwierdziła, że chce lepiej opiekować się innymi swoimi zwierzętami, adoptować kolejne czworonogi lub inaczej zaangażować się w ich ratowanie. 

Odejście psa a adopcja kolejnego zwierzęcia

Po śmierci ukochanego psa może wydawać Ci się, że już nigdy nie będziesz w stanie nawiązać podobnej więzi. W obliczu śmierci psa trudne chwile to naturalna kolej rzeczy. Daj sobie czas na przepracowanie trudnych emocji związanych z ogromną pustką po stracie pupila i tęsknotą. A być może już czujesz, że jesteś gotowy na przygarnięcie kolejnego zwierzaka. To również może być bardzo dobry pomysł, aby pogodzić się ze stratą i otworzyć się na nowe doświadczenia. Czas żałoby po stracie ukochanego zwierzaka każdy przeżywa inaczej. To sprawa indywidualna. 

Żadne zwierzę oczywiście nie zastąpi Twojego zmarłego towarzysza, ponieważ każde z nich jest wyjątkowe. Może być jednak równie wspaniałym przyjacielem. Jest wiele czworonogów, które potrzebują naszej pomocy. Teraz, w okresie jesiennym, jest tak naprawdę najlepszy moment na podjęcie decyzji o adopcji. Jesień i zima to najtrudniejsze okresy dla psów i kotów w schroniskach. Jeśli więc zdecydujesz się na adopcję, nie zwlekaj – dzięki Tobie choć jeden zwierzak nie będzie musiał już marznąć w zimnym boksie. 

Oczywiście, decyzja o adopcji powinna być dobrze przemyślana – psiak lub kot spędzi z Tobą w końcu nawet kilkanaście lat życia. Zastanów się więc nad tym, czy dysponujesz wystarczającą ilością czasu, energii i środków finansowych. Jeśli obawiasz się niespodziewanych wydatków (np. drogiego leczenia), pamiętaj, że możesz uzyskać wsparcie, np. zakładając zbiórkę na portalu Pomagam.pl. Bardzo wiele osób jest w stanie uzbierać dzięki temu znaczące sumy pieniędzy na leczenie swoich pupili.

Koszty związane z adopcją – jak założyć zbiórkę?

Dobrze jest przygotować się na wszelkie możliwe scenariusze. Sprawdź więc, jak założyć zbiórkę na ewentualne leczenie psa.

Na portalu Pomagam.pl założysz bezpłatnie zbiórkę w kilku prostych krokach:

  1. Na stronie Pomagam.pl kliknij: „Stwórz zbiórkę – za darmo".

  2. Podaj tytuł i kwotę zbiórki.

  3. Zaloguj się lub utwórz konto (wystarczy podać: imię, nazwisko, adres e-mail, hasło i zaakceptować regulamin serwisu).

  4. Dodaj zdjęcie i opis swojej zbiórki.

  5. Udostępnij ją w swoich social mediach lub wysyłając maile do rodziny i znajomych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia zbiórek, wejdź na stronę: https://pomagam.pl/pytania lub obejrzyj ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=9B_jJxto7bk.

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij