W wielu częściach Polski sytuacja zmienia się z godziny na godzinę. W zeszłym tygodniu męczyły nas upały i groziła długotrwała susza. W tym niż genueński przyniesie burze i ulewy, które spowodują wezbrania rzek i powodzie. Mieszkańcy mierzą się z podtopieniami i lokalnymi powodziami błyskawicznymi, uszkodzonymi dachami i koniecznością ewakuacji. Porywy wiatru zrywają dachy i łamią gałęzie. Strażacy działają bez przerwy, ale nie wszędzie zdążają dotrzeć na czas. Sprawdź, gdzie niż genueński namiesza najbardziej - kulminacja nawalnych opadów może być już 10 lipca.
– Zjawiska takie jak powodzie błyskawiczne będą się nasilać. Musimy więc nie tylko poprawiać infrastrukturę, ale i wspierać ludzi, którzy z dnia na dzień tracą wszystko. W Pomagam.pl każdego dnia widzimy, jak wiele może zmienić szybka mobilizacja lokalnej społeczności. Gdy zalewa domy, szkoły i dobytek całego życia, liczy się każda godzina – a założenie zbiórki to dziś najszybszy sposób, by uzyskać konkretne wsparcie. Dzięki naszej platformie, osoby poszkodowane mogą w kilka minut dotrzeć do ludzi, którzy naprawdę chcą pomóc. To nie jest czas na wahanie – to czas na solidarność.
Dlatego apeluję: jeśli znasz kogoś, kogo dotknęła powódź – pomóż mu założyć zbiórkę. Bo pomoc zaczyna się od prostego pytania: Czego Ci potrzeba – i jak mogę pomóc?
– mówi Dobrosława Gogłoza, dyrektorka zarządzająca serwisem Pomagam.pl.
W ostatnich dniach najtrudniejsza sytuacja hydrologiczna wystąpiła w województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim. Gwałtowne burze uderzyły w wiele miejscowości, takich jak Radom, Bielsko-Biała, Kielce, Opoczno, Skierniewice czy Czechowice-Dziedzice, odnotowało opady przekraczające 100 do nawet 200 mm deszczu – co odpowiada zawartości ponad czterech wiader wody na metr kwadratowy.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o tysiącach interwencji: usuwanie powalonych drzew, wypompowywanie wody z piwnic, zabezpieczanie dachów, a także ewakuacje dzieci z obozów harcerskich. W samym woj. śląskim w nocy z 8 lipca na 9 lipca ewakuowano cztery takie obozowiska – łącznie ponad 2000 osób.
W powiecie radomskim i opoczyńskim odnotowano gwałtowne wezbrania rzek. IMGW prognozuje, że lokalnie mogą zostać przekroczone stany alarmowe, dalej spodziewane są nawałnice. W okolicach Przysuchy, Mogielnicy i Nowego Miasta nad Pilicą należy liczyć się z możliwością dalszych podtopień.
W stolicy ulewa występuje z przerwami od poniedziałku, a poziom wód w kanałach melioracyjnych osiąga stany ostrzegawcze. Wrocław przypomina sobie powódź w Polsce z 1997, a Kraków walczy z intensywnymi opadami i zalaniem ulic. W niektórych miejscach doszło do przerw w dostawie prądu i utrudnień w komunikacji.
Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi porcjami wilgotnego mas powietrza znad Morza Śródziemnego. To typowe dla tzw. niży genueńskich, które potrafią namieszać w pogodzie i przynieść gwałtowne nawałnice uderzające w centrum i na wschodzie kraju. W wielu miejscach mogą spaść nawet 150 mm deszczu.
– W niektórych rejonach suma opadów może przekroczyć normy miesięczne – podaje IMGW. – Prognozy wskazują, że w najbliższych dniach grozi nam powódź.
Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami to nie tylko komunikat – to realne ryzyko. Najbardziej intensywne opady występują zwykle po południu i wieczorem. Burze i ryzyko podtopień mogą wystąpić z dnia na dzień, śledź, czy Twoje tereny nie są zagrożone. Prognozy wskazują, że w wielu miejscach może dojść do lokalnych powodzi błyskawicznych. W przypadku wystąpienia gwałtownych burz z silnym wiatrem i opadami nawet do 100 mm, należy liczyć się z możliwością podtopień, uszkodzeń dachów i przerw w dostawie prądu. Mieszkańcy zagrożonych obszarów powinni zachować szczególną ostrożność.
RCB i IMGW zalecają:
W obliczu zniszczeń spowodowanych przez sumy opadów warto zobaczyć, że nie musisz być sam. Jeśli dom lub dobytek Twój bądź Twoich znajomych zostały zniszczone przez podtopienia i powodzie błyskawiczne – możesz założyć bezpłatną zbiórkę na Pomagam.pl. Niezależnie od tego, czy przez ulewne deszcze zniszczeniu uległ Twój samochód, szklarnia, altana, czy gospodarstwo - to szybki i skuteczny sposób na uzyskanie wsparcia. Ogromne ulewy w Polsce pojawiają się coraz częściej. Zbiórkę może założyć każdy i trwa to kilka chwil. Serwis Pomagam.pl nie pobiera prowizji, a zebrane środki pomogą Ci naprawić szkody szybko i skutecznie - czy powstały wskutek burzy, nawałnicy, gradu, czy trąby powietrznej. Społeczność Pomagam.pl już wielokrotnie udowodniła, że w chwilach kryzysu potrafi działać razem i błyskawicznie reagować na ludzkie potrzeby.
Załóż darmową zbiórkę na Pomagam.pl:
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!