Wypadek za granicą – co robić i jak uzyskać środki na leczenie?

Joanna
11 września 2024
Wpis Wypadek za granicą – co robić i jak uzyskać środki na leczenie? - miniaturka zdjęcia

Wakacje powinny być czasem relaksu i odpoczynku od trosk dnia codziennego. Niestety, życie pisze różne scenariusze i zdarza się, że wypoczynek zostaje zakłócony przez dramatyczne zdarzenie. Zastanawiasz się, co robić, jeśli przydarzy Ci się wypadek na wakacjach za granicą? Podpowiemy Ci, jakie kroki podjąć i jak zdobyć środki potrzebne na leczenie czy transport do Polski.

Wakacje za granicą – przygotuj się na wypadek nagłych zdarzeń

W wakacje zapewne nie chcesz martwić się o nic – w końcu nadszedł wymarzony urlop, na którym możesz odpocząć. Warto jednak przygotować się na niespodziewane zdarzenia, w tym wypadki, zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz za granicę. Wiele osób z Polski lubi spędzać urlopy w innych krajach Unii Europejskiej, takich jak Grecja, Włochy, Hiszpania czy Chorwacja. Dużą popularnością cieszą się też bardziej odległe miejsca, takie jak Turcja, Egipt, Tajlandia, Tunezja czy USA. Niestety, często słyszy się także o wypadkach Polaków za granicą. 

Jeśli więc planujesz wyjazd do innego kraju, upewnij się, że w razie potrzeby uzyskasz niezbędną pomoc medyczną. W większości państw europejskich podstawową ochronę w razie wypadku na wakacjach zapewni Ci  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).   Gwarantuje ona dostęp do tych samych świadczeń, do których masz prawo jako osoba ubezpieczona w Polsce (z wyjątkiem leczenia planowanego).

Pamiętaj jednak, że EKUZ nie działa w państwach pozaeuropejskich, a także w niektórych krajach Europy (np. w Watykanie, Monaco czy San Marino). Ponadto, jeśli korzystasz z tej karty, obowiązują Cię zasady danego kraju, które są nieraz odmienne od naszych. Może się więc okazać, że musisz zapłacić za pewne usługi, które w Polsce są darmowe. Sprawdź zatem przed wyjazdem, co dokładnie obejmie EKUZ w miejscu, do którego się wybierasz. 

Wypadek za granicą bez karty EKUZ

Czy brak karty EKUZ oznacza automatycznie ponoszenie wszelkich kosztów, gdy przydarzy Ci się wypadek za granicą? Jeśli masz wyrobioną kartę EKUZ, ale została ona w Polsce, możesz otrzymać certyfikat zastępujący EKUZ. W takim przypadku wystarczy złożyć wniosek elektroniczny (np. poprzez aplikację mojeIKP) i podpisać go profilem zaufanym

Certyfikat ten daje takie same uprawnienia jak karta EKUZ.

Jeśli natomiast nie udało Ci się wyrobić karty EKUZ przed wyjazdem, musisz wyłożyć pieniądze na leczenie. NFZ może jednak zwrócić Ci koszty, jakie spowodował wypadek za granicą. W tym celu musisz przedstawić kompletną dokumentację związaną z leczeniem, przede wszystkim rachunki lub faktury, potwierdzenia zapłaty i recepty.

Ubezpieczenie od wypadku za granicą 

Oprócz karty EKUZ, dobrze jest wykupić dodatkowo ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). Ubezpieczenie turystyczne od wypadku jest niezbędne, zwłaszcza gdy wybierasz się na wakacje do krajów pozaeuropejskich. Dzięki temu nie wydasz majątku na leczenie w razie nagłego zdarzenia. Wiele oczywiście zależy od tego, co dokładnie będzie obejmować Twoja polisa. 

Wypadek za granicą może generować duże koszty leczenia. Polisa powinna więc obejmować przede wszystkim ratownictwo medyczne, hospitalizację i zabiegi. Kwoty za usługi medyczne są czasem olbrzymie – np. jeśli zdarzy Ci się wypadek na wakacjach w USA, doba w szpitalu może Cię kosztować nawet 700 dolarów. Ubezpieczenie na wypadek leczenia za granicą jest więc koniecznością. Warto wykupić też polisę obejmującą transport do kraju czy ubezpieczenie na wypadek śmierci za granicą.

Upewnij się, że wiesz dokładnie, w jakich sytuacjach możesz liczyć na ochronę. Od ubezpieczenia turystycznego są bowiem pewne odstępstwa. Może ono nie obowiązywać np. w przypadku rażącego niedbalstwa osoby ubezpieczonej lub leczenia schorzeń przewlekłych. Jeśli wiesz, że będziesz uprawiać jakieś sporty, sprawdź, czy polisa je obejmuje. Może to być potrzebne, aby np. uzyskać odszkodowanie za wypadek na nartach za granicą.

Wypadek za granicą bez ubezpieczenia – co wtedy?

Warto wiedzieć, co może oznaczać brak ubezpieczenia, gdy wydarzy się wypadek za granicą. Niestety, musisz wtedy ponieść wydatki samodzielnie. W wielu przypadkach nawet karta EKUZ okazuje się niewystarczająca. Nie obejmuje bowiem leczenia w prywatnych placówkach, akcji ratunkowych czy powrotu do kraju. Dlatego najlepiej jest wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty, jeśli zdarzy się wypadek za granicą. 

Wypadek za granicą – co robić?

Jeśli na wakacjach zdarzy się wypadek, w którym są osoby poszkodowane, pierwszym krokiem jest wezwanie pomocy. W całej Unii Europejskiej obowiązuje numer alarmowy 112  – jest on bezpłatny i dostępny z każdego telefonu. Na numer ten możesz także zadzwonić, kiedy przebywasz w Turcji. Poza tym w każdym kraju obowiązują inne numery alarmowe – warto zapoznać się z nimi przed wyjazdem.

Postępowanie w razie wypadku za granicą określają przepisy obowiązujące w danym kraju. Od tego zależy np. konieczność wezwania policji na miejsce zdarzenia. W przypadku drobnej kolizji zwykle wystarczy spisanie oświadczenia, ale w niektórych państwach policję należy wezwać nawet przy niewielkiej stłuczce. Pamiętaj, że na policję trzeba zadzwonić zawsze, jeśli w wypadku są osoby ranne. Wypadek komunikacyjny za granicą rodzi też konieczność zgłoszenia sprawy do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Ubezpieczenie OC a wypadek za granicą

Kiedy wyjeżdżasz za granicę, na wszelki wypadek sprawdź ważność swojego OC. Jeśli za granicą przydarzy Ci się wypadek samochodowy nie z Twojej winy, należy Ci się odszkodowanie. W tym przypadku, podobnie jak w Polsce, sprawca musi przekazać osobie poszkodowanej wszystkie informacje niezbędne do zgłoszenia szkody do jej firmy ubezpieczeniowej. Są to przede wszystkim: dane właściciela i osoby kierującej pojazdem, numer rejestracyjny, marka auta, nazwa zakładu ubezpieczeniowego i numer polisy OC. Należy też spisać oświadczenie o kolizji w dwóch językach – polskim i angielskim. 

Wypadek za granicą a odszkodowanie w Polsce

W celu uzyskania odszkodowania za wypadek drogowy za granicą trzeba ustalić, kto w Polsce reprezentuje ubezpieczyciela sprawcy i do tej firmy zgłosić sprawę. Procedura likwidacji szkody jest zbliżona do tej, która obowiązuje w naszym kraju. Warto jednak wiedzieć, że wysokość odszkodowania za wypadek za granicą zależy od prawa właściwego dla danego państwa.

Wypadek na wakacjach – jak pokryć koszty leczenia i transportu?

Niestety, nie każdą sytuację da się przewidzieć i zabezpieczyć się przed jej skutkami. Czasem okazuje się, że polisa nie obejmuje pewnych usług medycznych lub nie obowiązuje w danej sytuacji. Co więc zrobić, jeśli stoisz przed koniecznością opłaty ogromnych rachunków za leczenie lub transport do Polski? 

Jedną z możliwości pokrycia kosztów zabiegów czy transportu medycznego, jest zaciągnięcie kredytu. Banki oferują wtedy zwykły kredyt gotówkowy, który można wykorzystać na dowolne wydatki. Zdecydowanym minusem tego rozwiązania jest fakt, że uzyskaną kwotę należy oddać wraz z odsetkami. Średnie oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi natomiast ok. 10-11% (stan na sierpień 2024). Jeśli mamy do czynienia z naprawdę dużą kwotą (np. kilkaset tysięcy złotych), jest to ogromne obciążenie dla domowego budżetu. 

Dlatego lepszym rozwiązaniem może okazać się założenie darmowej zbiórki pieniędzy online – pozwala to na opłacenie leczenia po wypadku na wakacjach ze wsparciem społeczności – bez zadłużania się i odsetek. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na taki krok zamiast zaciągania kredytu.

STWÓRZ ZBIÓRKĘ ZA DARMO!


Wypadek za granicą a koszty leczenia – czy warto założyć zbiórkę?

Jeśli nie chcesz obciążać się dużą kwotą kredytu, a pilnie potrzebujesz pieniędzy, rozsądnym wyborem będzie zbieranie środków online. W serwisie Pomagam.pl możesz założyć bezpłatnie zbiórkę, aby opłacić kosztowne leczenie, transport po wypadku za granicą czy kontynuację leczenia w Polsce. Nasz serwis jest najskuteczniejszą platformą charytatywną w Polsce – setki tysięcy osób zebrały dzięki nam potrzebne środki na dowolny cel! 

Wiele zbiórek na Pomagam.pl ukierunkowanych jest na pokrycie kosztów leczenia, również w związku z wypadkami na wakacjach za granicą. Łączna kwota darowizn przekazanych na taki cel może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Zbiórka pomoże Ci pokryć koszty związane z leczeniem za granicą, transportem medycznym do Polski czy kontynuowaniem terapii w kraju. 

Założenie zbiórki na Pomagam.pl jest bardzo proste – wystarczy kilka minut, aby wprowadzić niezbędne dane i zacząć zbierać środki. Warto też zadbać o dokładny opis – wyjaśnij, dlaczego prosisz o wsparcie i na co dokładnie przeznaczysz darowizny. Do treści koniecznie dodaj zdjęcie (najlepiej przedstawiające osobę, na rzecz której zbierasz środki). Możesz także wstawić film, który z pewnością przyciągnie uwagę osób odwiedzających stronę zbiórki.

Co ważne, na Pomagam.pl założysz zbiórkę za darmo – bez opłat czy prowizji, a cała zebrana kwota trafi do Ciebie! Darczyńcy natomiast mogą wesprzeć Cię 3 kliknięciami. Wystarczy wejść na stronę zbiórki, kliknąć “Wpłać teraz” i wpłacić wybraną kwotę. Środki można przekazać m.in. blikiem, Apple Pay, Google Pay, kartą czy przelewem tradycyjnym.  Pamiętaj, nie musisz zebrać 100% potrzebnej kwoty. Środki wypłacasz kiedy chcesz, na wskazane przez Ciebie konto bankowe. Wystarczy wykonać przelew weryfikacyjny o wysokości 1 zł. 

Możesz też uzyskać od nas dodatkowe wsparcie w promowaniu zbiórki. Pobierzemy wówczas 12% od każdej dokonanej wpłaty (nie musisz niczego opłacać dodatkowo). Pamiętaj, że jest to opcja nieobowiązkowa, może jednak pomóc Ci w zebraniu potrzebnej sumy pieniędzy. Opcję tę wybierasz samodzielnie podczas zakładania zbiórki. Tam znajdziesz również więcej informacji. 

Jak założyć zbiórkę na leczenie po wypadku za granicą?

Zbiórkę na Pomagam.pl założysz:

  • samodzielnie
  • za darmo
  • na dowolny cel
  • w kilka chwil

Możesz to zrobić jako osoba potrzebująca lub możesz założyć zbiórkę dla swoich najbliższych - rodziny czy przyjaciół. Pamiętaj wówczas, by zapytać o zgodę osobę potrzebującą leczenia. 

Do założenia zbiórki potrzebujesz:

  • wskazać cel, czyli kwotę jaką potrzebujesz
  • wstawić zdjęcie główne – dobrej jakości, pokazujące potrzebującego 
  • podać tytuł zbiórki
  • napisać opis zbiórki – opowiadający, co się wydarzyło i na co przeznaczysz zebrane środki


Jak założyć darmową zbiórkę na Pomagam.pl – krok po kroku?

  1. Wejdź na stronę Pomagam.pl

  2. Kliknij przycisk “Stwórz zbiórkę – za darmo”

  3. Podaj cel zbiórki 

  4. Uzupełnij tytuł zbiórki 

  5. Zarejestruj się (wystarczy podać imię, nazwisko, adres email, hasło i zaakceptować regulamin serwisu) 

  6. Wstaw zdjęcie główne zbiórki 

  7. Napisz opis zbiórki 

  8. Wybierz, w jakiej opcji chcesz promować zbiórkę:

    1. samodzielnie – całkowicie za darmo (0% prowizji)

    2. ze wsparciem serwisu – prowizja w wysokości 12% 

Obejrzyj krótki poradnik, w którym krok po kroku zakładamy darmową zbiórkę na Pomagam.pl: https://www.youtube.com/watch?v=9B_jJxto7bk 

Gotowe! Twoja zbiórka już opublikowana – teraz czas na jej promocję. Polega ona na regularnym udostępnianiu zbiórki w różnych miejscach i proszeniu innych o wpłaty. Im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na zebranie potrzebnej kwoty w szybkim czasie. 

Od czego zacząć? Sprawdź 3 wskazówki od Pomagam.pl:

1. Udostępnij zbiórkę: Podziel się nią na Facebooku, Instagramie, Twitterze – niech świat o niej usłyszy.

2. Zachęć bliskich: Poproś 3 osoby o wsparcie i udostępnienie. Każde udostępnienie zwiększa szansę na sukces.

3. Przejrzyj panel zbiórki: Odkryj wszystkie możliwości promocji dostępne w Twoim panelu zbiórki.

Przeczytaj więcej o tym, jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl i zacznij działać!


STWÓRZ ZBIÓRKĘ ZA DARMO!


Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij