Jak wybrać zdjęcie zbiórki?

Natalia
22 marca 2022
Zdjęcia do zbiórki internetowej: jak wybrać odpowiednie?
Zdjęcia do zbiórki internetowej: jak wybrać odpowiednie?

Decyzje darczyńców o wsparciu danej zbiórki często podejmowane są pod wpływem chwili. W dużej mierze to właśnie zdjęcia sprawiają, że osoby przeglądające portal zatrzymają się na Twojej zbiórce. Wyraźne i pasujące do tematu zbiórki zdjęcia mogą zdziałać więcej niż strona zapisana słowami. Fotografie szybko przykuwają naszą uwagę i na długo zapadają w pamięć.

Jakość zdjęć wybranych do zbiórki

Użyj dobrze oświetlonych i wyraźnych zdjęć w wysokiej rozdzielczości (1920x1080 pikseli). Zbiórki z dobrej jakości zdjęciami są częściej wspierane i udostępniane w mediach społecznościowych. Oprócz tego algorytm, który automatycznie typuje zbiórki promowane na naszym portalu, chętniej wybiera te z fotografiami dobrej jakości.

Co powinno się znaleźć na zdjęciach do zbiórki?

Użyj fotografii do opowiedzenia swojej historii i postaraj się, by były spójne z resztą opisu. Zdjęcia przedstawiające osobę, dla której zbierane są środki dodają zbiórce wiarygodności i zwiększają empatię darczyńców. 

Pamiętaj, by fotografie były odpowiednie dla osób we wszystkich grupach wiekowych. Unikaj nagości i przede wszystkim zbyt drastycznych obrazów (np. otwartych i ropiejących ran, martwych zwierząt). Twoją zbiórkę odwiedzą bardzo różne osoby, każda z nich ma inną wrażliwość. Ponadto drastyczne zdjęcia mogą uniemożliwić publikację w mediach społecznościowych. 

Zdjęcie główne zbiórki

Jest ono szczególnie istotne, ponieważ to właśnie tutaj zatrzyma się uwaga osób odwiedzających Twoją zbiórkę. Masz dosłownie kilka sekund, żeby przekonać ich do swojej historii. Najważniejsze kryteria to jakość zdjęcia (wyraźne, w wysokiej rozdzielczości  i dobrze oświetlone) oraz jego treść: najlepiej, gdy fotografia przedstawia osobę albo potrzebę, na którą zbierane są pieniądze. Unikaj grafik, kolaży lub zdjęć z napisami. 

Jakie zdjęcia wybrać? Jeśli osoba potrzebująca jest chora, to zamieść jej zdjęcie ze szpitala lub rehabilitacji. Nie pokazuj ran lub innych drastycznych szczegółów, nie są potrzebne. Fotografie nie muszą być “smutne”. Postaraj się, by odbiorca poczuł sympatię do osoby ze zbiórki.

W opisie zbiórek na zwierzęta pokaż swojego pupila lub schronisko, dla którego zbierasz środki. Zamieść zdjęcie przedstawiające Ciebie razem ze swoim ukochanym kotem lub psem. Niech darczyńcy widzą łączącą Was więź.

Gdy celem zbiórki jest remont lub odbudowa domu, to postaraj się o zdjęcie obecnego stanu szkód lub uszkodzeń. 

Zdjęcia dodatkowe zbiórki

Darczyńcy chętniej wpłacają na zbiórki z więcej niż jednym zdjęciem. Galeria powinna być zróżnicowana, dlatego unikaj publikowania tego samego zdjęcia wiele razy. Przedstaw siebie lub osobę potrzebującą w różnych sytuacjach (w szpitalu, domu, z przyjaciółmi). Możesz zamieścić zdjęcia sprzed choroby. Niech galeria zdjęć będzie miejscem, w którym się przedstawiasz i opowiadasz swoją historię. 

Zdjęcia w aktualizacjach do zbiórki

Na bieżąco dodawaj do zbiórki aktualizacje, te fotograficzne również. Niech osoby pomagające wiedzą, że ich wpłaty realnie pomagają. W ten sposób także pokazujesz, jak bardzo jesteś zaangażowany w osiągnięcie swojego celu. Darczyńcy wszystko to zapamiętają i możliwe, że po pewnym czasie wrócą na Twoją zbiórkę. 

Darczyńcy, którzy wyrazili zgodę, dostają powiadomienie o aktualizacji wspartej przez nich zbiórki. Jest zatem duża szansa, że wpłacą jeszcze raz lub udostępnią zbiórkę znajomym. To bardzo istotna kwestia, zwłaszcza w zbiórkach na duże kwoty, gdzie potrzeba czasu na osiągnięcie celu. 

Źródło zdjęć

Nigdy nie korzystaj z cudzych zdjęć. Jeśli fotografie nie należą do Ciebie, przed ich publikacją uzyskaj pozwolenie. 

Unikaj zamieszczania zdjęć pochodzących z gotowych baz dostępnych w internecie. Stockowe zdjęcia sprawiają, że zbiórka wzbudzają mniej zaufania. Jednocześnie odbierają jej osobisty, spersonalizowany charakter.

Wiesz już jakie zdjęcia najlepiej przykuwają uwagę Twoich potencjalnych darczyńców, teraz możesz samodzielnie przećwiczyć wybór zdjęć. Pamiętaj, żeby były przede wszystkim dobrej jakości i na temat. Kliknij poniżej i załóż swoją zbiórkę! 

STWÓRZ ZBIÓRKĘ!


A jeśli nie masz jeszcze założonej zbiórki w naszym serwisie i nie wiesz jak to zrobić, sprawdź nasz kanał na YouTube, gdzie podpowiadamy, jak to zrobić:

Jak założyć zbiórkę?

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij