Zbiórka Covid-19 dusi dżunglę - miniaturka zdjęcia

Covid-19 dusi dżunglę

Zbiórka Covid-19 dusi dżunglę - zdjęcie główne

Covid-19 dusi dżunglę

237 262 zł z 680 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 441 osób
Wpłać teraz
 
Barbara Szkatula - awatar

Barbara Szkatula

Organizator zbiórki

"Nie możemy zrobić wszystkiego co potrzebuje świat, 

ale świat potrzebuje wszystkiego, co możemy zrobić".

MISJONARKI Z PERU APELUJĄ: COVID-19 ODBIERA ODDECH RDZENNYM MIESZKAŃCOM AMAZONII, NIE ZWLEKAJ, PODARUJ IM TLEN!!!

To prawdziwy paradoks – w Amazonii „płucach światach” brakuje tlenu dla mieszkańców walczących z koronawirusem.


Na pewno słyszeliście o bardzo trudnej sytuacji w jakiej znajduje się kilka krajów Ameryki Południowej spowodowanej rozprzestrzeniającym się wirusem Covid-19. Wśród tych krajów, zaraz po Brazylii, znajduje się Peru, ze szczególnie wysokimi statystykami zarażonych i zmarłych w regionie Loreto, w którym także usytuowany jest nasz Wikariat San Jose del Amazonas. Trzy szpitale w Iquitos, które przyjmowały do niedawna pacjentów zakażonych wirusem, nie są dzisiaj w stanie obsłużyć nikogo więcej, ponieważ nie ma już miejsc, zmarło kilkunastu lekarzy i pielęgniarek, wielu z nich jest zarażonych,inni ryzykują zdrowiem a nawet życiem bo nie mają wystarczających profesjonalnych strojów ochronnych, potrzebnego sprzętu medycznego i lekarstw.

Brakuje butli z tlenem, jeśli nawet by były to nie ma gdzie ich napełnić, a gdy już tlen jest w sprzedaży to kolejki są nieprawdopodobnie długie; ty w nich stoisz, ale zanim podejdziesz do sprzedawcy, Twój bliski czy znajomy już przestał oddychać. Tak stało się w poprzednią niedzielę, kiedy zmarła nasza znajoma Indianka z grupy etnicznej kichwa, mająca zaledwie 35 lat, bo zabrakło dla niej tlenu. Robiliśmy wszystko co w naszej mocy, ale nie udało się. Strasznie to smutne, kiedy jesteśmy bezsilni. 

Chorych ciągle przybywa, tak z miasta jak i z okolicznych wiosek, które nie mają absolutnie żadnych środków pomocy na ten moment tam głęboko w dżungli. Wirus obnażył fatalną sytuację i doprowadził do zapaści naszego systemu opieki zdrowotnej.

Z aktualnych informacji (na dzień 13 maja) wynika, że z powodu koronawirusa umarło jedynie w naszym Regionie Loreto już ponad 800 osób. 

Sytuacja jest tym bardziej trudna bowiem rdzenni Indianie stoją w obliczu potencjalnego niebezpieczeństwa wyginięcia, bo jakkolwiek nieznane jest zachowanie się tego wirusa, lecz historia nam przypomina, że w przeszłości zetnięcie się z chorobami przyniesionymi z zewnątrz doprowadzało do zdziesiątkowania ich ludności lub wręcz zaniknięcia niektórych grup etnicznych.

W związku z tym, liczymy na każdą pomoc. Jesteście jedną z wielu osób do których się zwracamy o pomoc. Przeżywamy prawdziwą walkę o życie ludzkie: nie ma wystarczającego dostępu do tlenu, sprzętu profesjonalnego, brakuje podstawowych leków takich jak paracetamol, panadol, brakuje środków ochronnych dla służby zdrowia a także dla ludności (kombinezony, maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji, mydło, WSZYSTKIEGO, itd.). Można je zdobyć w Limie i przetransportować do Iquitos samolotami wojskowymi, które kursują regularnie co dwa dni. Koszt niektórych, najbardziej poszukiwanych leków czy instrumentów medycznych, z dnia na dzień wzrasta, może się zdarzyć, że wzrośnie nawet 10 razy. A warto zauważyć, że niezależnie od pandemii Loreto to obszar, który jest oficjalnie uznany jako region skrajnej biedy.

Jak najszybciej potrzebujemy zdobyć:

 • urządzenia do napełniania butli z tlenem

 • Butle z tlenem z akcesoriami o pojemności 10 m3 i o pojemności 6m3, 

 • Wózki ułatwiające transport ciężkich butli (transport jest bardzo skomplikowany i kosztowny, gdyż trzeba dostarczyć butle samolotem z Limy do Iquitos (do Iquitos nie ma drogi, a transport rzeczny w normalnych warunkach trwa min. 5-6 dni), następnie z lotniska do portu na rzece, załadować przy użyciu kilku tragarzy na łódki lub statek itd.).

 • Przenośne koncentratory tlenu (elektryczne)

 • Pulsoksymetry do mierzenia tlenu w organizmie,

 • Środki ochronne i środki czystości dla personelu medycznego w Ośrodkach Zdrowia w Stacjach Misyjnych (jest ich 16), gdzie pracujemy jako misjonarze: kombinezony, rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji, termometry, mydło, itd.)

 • Podstawowe lekarstwa (Paracetamol, Panadol, Hidroxicloroquina, Azitromicina,Dexametazona, Omeprazol).

Jesteśmy świadkami bardzo trudnych czasów dla wszystkich, ale może zechcielibyście się podzielić z tymi, którzy od dawna są dotknięci rożnymi formami cierpienia i dziś jeszcze dodatkowo z powodu koronawirusa, a niedługo pewnie także z powodu głodu. Razem możemy zapobiec wielu tragediom ludzkim. Razem możemy mieć w tym bardzo szlachetny udział. Niech Bóg Wam błogosławi i wynagrodzi.

Z całego serca dziękujemy,

Barbara Dominika Szkatuła z Krakowa, misjonarka świecka, koordynatorka duszpasterstwa Indian w Angoteros nad rzeką Napo.

Beata Prusinowska z Rząśnika (woj. mazowieckie), odpowiedzialna za projekt formacji liderów lokalnych na przygranicznej rzece Putumayo,

Anna Borkowska z Żyrardowa, ekonom Wikariatu,w Centrum Misyjnym w Iquitos.

Gabriela Filonowicz z Bielska Białej, kierownik szpitala i sieci ośrodków zdrowia w Santa Clotilde nad rzeką Napo.


Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tym jak pracujemy to polecamy:

Lekcje z Amazonii w: Miesięcznik Znak nr 1/2020: https://www.miesiecznik.znak.com.pl/indianie-lekcje-z-amazonii/

Szaleńcy Pana Boga, Kazimierz Sowa, 2015: https://www.swiatksiazki.pl/szalency-pana-boga-5890167-e-book.html

Misyjne zbliżenia, Świat oczami misjonarzy, red. J. Przypolska, A. Sobiech 2015: https://sklep.misyjne.pl/produkt/misyjne-zblizenia-swiat-oczami-misjonarzy

Drogi misyjne: https://misyjne.pl/misja/2004-polskich-misjonarzy-w-99-krajach-swiata-raport-o-misjach/

https://missio.org.pl/pontyfikat/763-amazonia  

http://kosciol.wiara.pl/doc/2584260.Bylam-proboszczem-w-dzungli  

Strona wikariatu: http://www.sanjosedelamazonas.org


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Barbara Szkatula - awatar

  Barbara Szkatula

  07.06.20
  07.06.20

  Kochani, owoce naszej wspólnej akcji są widocznie w terenie! Dzięki części środków, zakupione zostały już leki i koncentratory tlenu, część z nich dotarła do naszych placówek misyjnych, które z kolei przekazują je lokalnym ośrodkom zdrowia. Materiały docierają do niektórych miejsc statkiem, do innych awionetką. Cieszymy się, że dzięki pomocy Was wszystkich możemy przygotować amazońskie wioski by stawiły czoło pandemii. DZIĘKUJEMY!!!!

  Zdjęcie aktualizacji 50 823

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  20.09.20
  20.09.20

  Niech Bóg błogosławi

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  19.07.20
  19.07.20

  Parafianka św Jadwiga Krowodrza

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  04.07.20
  04.07.20

  Dobro i pokój. Z Panem Bogiem.

 • Ewa Łukasik - awatar

  Ewa Łukasik

  04.07.20
  04.07.20

  Życzę zdrowia Basiu pomagaj dalej 🙋🙋

 • Ala Maj - awatar

  Ala Maj

  17.06.20
  17.06.20

  pozdrawiam i trzymam kciuki

237 262 zł z 680 000 zł (Cel)
Wpłaciło 1 441 osób
Wpłać teraz
 
Barbara Szkatula - awatar

Barbara Szkatula

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 1 441

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Tomasz Szkatuła - awatar
Tomasz Szkatuła
100
Matylda Łyszcz - awatar
Matylda Łyszcz
20
Monika - awatar
Monika
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
900
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
40
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij