Zbiórka Covid-19 dusi dżunglę - miniaturka zdjęcia

Covid-19 dusi dżunglę

Zbiórka Covid-19 dusi dżunglę - zdjęcie główne

Covid-19 dusi dżunglę

145 020 zł  z 680 000 zł (Cel)
Wpłaciło 960 osób
Wpłać teraz
 
Barbara Szkatula - awatar

Barbara Szkatula

Organizator zbiórki

"Nie możemy zrobić wszystkiego co potrzebuje świat, 

ale świat potrzebuje wszystkiego, co możemy zrobić".

MISJONARKI Z PERU APELUJĄ: COVID-19 ODBIERA ODDECH RDZENNYM MIESZKAŃCOM AMAZONII, NIE ZWLEKAJ, PODARUJ IM TLEN!!!

To prawdziwy paradoks – w Amazonii „płucach światach” brakuje tlenu dla mieszkańców walczących z koronawirusem.

Na pewno słyszeliście o bardzo trudnej sytuacji w jakiej znajduje się kilka krajów Ameryki Południowej spowodowanej rozprzestrzeniającym się wirusem Covid-19. Wśród tych krajów, zaraz po Brazylii, znajduje się Peru, ze szczególnie wysokimi statystykami zarażonych i zmarłych w regionie Loreto, w którym także usytuowany jest nasz Wikariat San Jose del Amazonas. Trzy szpitale w Iquitos, które przyjmowały do niedawna pacjentów zakażonych wirusem, nie są dzisiaj w stanie obsłużyć nikogo więcej, ponieważ nie ma już miejsc, zmarło kilkunastu lekarzy i pielęgniarek, wielu z nich jest zarażonych,inni ryzykują zdrowiem a nawet życiem bo nie mają wystarczających profesjonalnych strojów ochronnych, potrzebnego sprzętu medycznego i lekarstw.

Brakuje butli z tlenem, jeśli nawet by były to nie ma gdzie ich napełnić, a gdy już tlen jest w sprzedaży to kolejki są nieprawdopodobnie długie; ty w nich stoisz, ale zanim podejdziesz do sprzedawcy, Twój bliski czy znajomy już przestał oddychać. Tak stało się w poprzednią niedzielę, kiedy zmarła nasza znajoma Indianka z grupy etnicznej kichwa, mająca zaledwie 35 lat, bo zabrakło dla niej tlenu. Robiliśmy wszystko co w naszej mocy, ale nie udało się. Strasznie to smutne, kiedy jesteśmy bezsilni. 

Chorych ciągle przybywa, tak z miasta jak i z okolicznych wiosek, które nie mają absolutnie żadnych środków pomocy na ten moment tam głęboko w dżungli. Wirus obnażył fatalną sytuację i doprowadził do zapaści naszego systemu opieki zdrowotnej.

Z aktualnych informacji (na dzień 13 maja) wynika, że z powodu koronawirusa umarło jedynie w naszym Regionie Loreto już ponad 800 osób. 

Sytuacja jest tym bardziej trudna bowiem rdzenni Indianie stoją w obliczu potencjalnego niebezpieczeństwa wyginięcia, bo jakkolwiek nieznane jest zachowanie się tego wirusa, lecz historia nam przypomina, że w przeszłości zetnięcie się z chorobami przyniesionymi z zewnątrz doprowadzało do zdziesiątkowania ich ludności lub wręcz zaniknięcia niektórych grup etnicznych.

W związku z tym, liczymy na każdą pomoc. Jesteście jedną z wielu osób do których się zwracamy o pomoc. Przeżywamy prawdziwą walkę o życie ludzkie: nie ma wystarczającego dostępu do tlenu, sprzętu profesjonalnego, brakuje podstawowych leków takich jak paracetamol, panadol, brakuje środków ochronnych dla służby zdrowia a także dla ludności (kombinezony, maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji, mydło, WSZYSTKIEGO, itd.). Można je zdobyć w Limie i przetransportować do Iquitos samolotami wojskowymi, które kursują regularnie co dwa dni. Koszt niektórych, najbardziej poszukiwanych leków czy instrumentów medycznych, z dnia na dzień wzrasta, może się zdarzyć, że wzrośnie nawet 10 razy. A warto zauważyć, że niezależnie od pandemii Loreto to obszar, który jest oficjalnie uznany jako region skrajnej biedy.

Jak najszybciej potrzebujemy zdobyć:

 • urządzenia do napełniania butli z tlenem

 • Butle z tlenem z akcesoriami o pojemności 10 m3 i o pojemności 6m3, 

 • Wózki ułatwiające transport ciężkich butli (transport jest bardzo skomplikowany i kosztowny, gdyż trzeba dostarczyć butle samolotem z Limy do Iquitos (do Iquitos nie ma drogi, a transport rzeczny w normalnych warunkach trwa min. 5-6 dni), następnie z lotniska do portu na rzece, załadować przy użyciu kilku tragarzy na łódki lub statek itd.).

 • Przenośne koncentratory tlenu (elektryczne)

 • Pulsoksymetry do mierzenia tlenu w organizmie,

 • Środki ochronne i środki czystości dla personelu medycznego w Ośrodkach Zdrowia w Stacjach Misyjnych (jest ich 16), gdzie pracujemy jako misjonarze: kombinezony, rękawiczki, maseczki, środki do dezynfekcji, termometry, mydło, itd.)

 • Podstawowe lekarstwa (Paracetamol, Panadol, Hidroxicloroquina, Azitromicina,Dexametazona, Omeprazol).

Jesteśmy świadkami bardzo trudnych czasów dla wszystkich, ale może zechcielibyście się podzielić z tymi, którzy od dawna są dotknięci rożnymi formami cierpienia i dziś jeszcze dodatkowo z powodu koronawirusa, a niedługo pewnie także z powodu głodu. Razem możemy zapobiec wielu tragediom ludzkim. Razem możemy mieć w tym bardzo szlachetny udział. Niech Bóg Wam błogosławi i wynagrodzi.

Z całego serca dziękujemy,

Barbara Dominika Szkatuła z Krakowa, misjonarka świecka, koordynatorka duszpasterstwa Indian w Angoteros nad rzeką Napo.

Beata Prusinowska z Rząśnika (woj. mazowieckie), odpowiedzialna za projekt formacji liderów lokalnych na przygranicznej rzece Putumayo,

Anna Borkowska z Żyrardowa, ekonom Wikariatu,w Centrum Misyjnym w Iquitos.

Gabriela Filonowicz z Bielska Białej, kierownik szpitala i sieci ośrodków zdrowia w Santa Clotilde nad rzeką Napo.


Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o tym jak pracujemy to polecamy:

Lekcje z Amazonii w: Miesięcznik Znak nr 1/2020: https://www.miesiecznik.znak.com.pl/indianie-lekcje-z-amazonii/

Szaleńcy Pana Boga, Kazimierz Sowa, 2015: https://www.swiatksiazki.pl/szalency-pana-boga-5890167-e-book.html

Misyjne zbliżenia, Świat oczami misjonarzy, red. J. Przypolska, A. Sobiech 2015: https://sklep.misyjne.pl/produkt/misyjne-zblizenia-swiat-oczami-misjonarzy

Drogi misyjne: https://misyjne.pl/misja/2004-polskich-misjonarzy-w-99-krajach-swiata-raport-o-misjach/

https://missio.org.pl/pontyfikat/763-amazonia  

http://kosciol.wiara.pl/doc/2584260.Bylam-proboszczem-w-dzungli  

Strona wikariatu: http://www.sanjosedelamazonas.org


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  01.06.20
  01.06.20

  Pamiętamy w modlitwie!

 • Wojciech, Michał, Grażyna, Antoni Ostrowscy - awatar

  Wojciech, Michał, Grażyna, Antoni Ostrowscy

  31.05.20
  31.05.20

  Z Panem Bogiem można wszystko.

 • Polak z Chile - awatar

  Polak z Chile

  31.05.20
  31.05.20

  Pozdrawiam braci z Peru.Z Panem Bogiem.

 • Andrzej Kolczynski - awatar

  Andrzej Kolczynski

  31.05.20
  31.05.20

  Warto pomagać!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  31.05.20
  31.05.20

  Życzę Wszystkim Pomagającym Darów Ducha Świętego

145 020 zł  z 680 000 zł (Cel)
Wpłaciło 960 osób
Wpłać teraz
 
Barbara Szkatula - awatar

Barbara Szkatula

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 960

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Krzysztof Bęben - awatar
Krzysztof Bęben
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Michał Ślusarek - awatar
Michał Ślusarek
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 15 czerwca zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij