Zbiórka ukraińskie wydawnictwa - zdjęcie główne

ukraińskie wydawnictwa

3 781 zł  z 7 777 zł (Cel)
Wpłaciło 19 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
ariel rose - awatar

ariel rose

Organizator zbiórki

ariel rosé - jestem poetą, eseistą, ilustruję i tłumaczę z różnych języków na polski i z polskiego na angielski. Możecie mnie znać z książek poetyckich: Północ Przypowieści (Znak 2019) oraz morze nocą jest miejscem serca (PIW 2022). Za ilustracje do książki J. Iwaszkiewicza Kocia książka (Oficyna Wydawnicza Wilk & Król 2015) byłem nominowany do nagrody Najpiękniejsza Książka 2015 roku, za ilustracje do książki Magdaleny Tulli Ten i tamten las, (Oficyna Wydawnicza Wilk i Król 2017) otrzymałem Warszawską Nagrodę Literacką i byłem nominowany do Międzynarodowej Nagrody IBBY. Ostatnio przetłumaczyłem i zilustrowałem książkę Laury Ulonati Dans tout le bleu, Actes Sud 2021 (Cały ten błękit, Wydawnictwo Nowe 2022) oraz Ilyi Kaminsky’ego Tańcząc w Odessie, (Dancing in Odessa, Tupelo Press 2004), która ukaże się nakładem wydawnictwa Pogranicze w 2023 roku.

Od eskalacji wojny w Ukrainie jeżdżę po Europie i zbieram świadectwa ukraińskich poetów, napisałem o tym krótki esej, który został opublikowany we Francji w piśmie En Attendant Nadeau. Pracuję nad dłuższą wersją eseju dla szwedzkiego wydawcy Korpen. Od tego czasu bardzo zaprzyjaźniłem się z ukraińskimi poetami. Otworzyła się dla mnie poetycka sfera, której nie znałem dotąd. Byłem zwrócony bardzo na Północ (dziesięć lat w Skandynawii i krajach bałtyckich) oraz na Zachód. Moja ignorancja powoli się zmienia i doceniam głos - różnorodny, bogaty, inspirujący, odważny - ukraińskich poetów i poetek. Zbierając ich świadectwa, chciałem ich odciążyć. Teraz chcę zrobić coś praktycznego, realnego - zebrać pieniądze na dwa wydawnictwa ukraińskie w potrzebie: Wydawnictwo Oleksandr Savchuk i wydawnictwo Kundzuli Natalii Trokhym.

Oleksandr Savchuk ukończył Politechnikę Charkowską na Wydziale Budowy Zbiorników (!!!). W 2010 roku obronił pracę doktorską ze specjalnością Ukrainistyka. Pracował jako asystent profesora Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu im. W. N. Karazina. Wydawnictwo Oleksandr Savchuk powstało w 2010 roku w Charkowie. Misją wydawnictwa jest wydawanie książek o ukraińskiej sztuce, architekturze i etnografii. Wydawnictwo operuje w Charkowie. Charków, jak wiemy, jest nadal pod ostrzałem...

Natalia Trokhym jest poetką, tłumaczką, redaktorką. Oddaję Natalii głos:"w Ukrainie miałam wydawnictwo Jezva i wydawaliśmy głównie poezję, także dziecięcą, oraz tłumaczenia z gruzińskiego, w tym powieść Gagi Nakhutsrishvili "Zimowe morze", ponieważ od dawna kocham Gruzję i uważam, że literatura gruzińska jest warta uwagi. Zawsze chcę, aby coś pięknego i ciekawego, o czym wiem, zaistniało także dla innych. Ostatnia nasza książka, dramat absurdu "Muuu" autorstwa Gagi Nakhutsrishvili i Zury Kikodze, którą trafiła do drukarni w przeddzień wojny, przepadła z powodu bombardowania."
Natalia uciekła przed wojną do Gruzji, gdzie jak mówi: "postanowiłam kontynuować moje ulubione działanie i wraz z Gagą Nakhutsrishvili założyłam wydawnictwo "Kundzuli" - to znaczy "Wyspa". Planujemy odkryć literaturę ukraińską dla gruzińskich czytelników i już rozpoczęliśmy pracę nad tłumaczeniem Kasandry autorstwa Lesyi Ukrainki i "Ja (romantyczność)" autorstwa Mykoly Chwylowego. Opublikujemy również wspomniany dramat "Muu", gdyż jest on już gotowy. Biorąc pod uwagę fakt, że wielu Ukraińców przeniosło się do Gruzji, nasze książki będą ukazywać się w dwóch językach - ukraińskim i gruzińskim. Mam nadzieję, że to pomoże tym, którzy chcą się uczyć języków. Także  bym chciała przełożyć i wydrukować tu powieść "Maranta" Birute Jonuszkajte, wspaniałej litewskiej pisarki. Ale to już na dłuższą metę."
Pragnę pomóc ukraińskim wydawnictwom nad krótką i dłuższą metę. Poeci nie są wróżami, wieszczami, ufam (może romantyczni mieli tę moc... nie będę im po fakcie jej odbierać). Poeci są raczej jak barometry, jak chciał Zbigniew Herbert, pokazują nam, jaką mamy pogodę.

Książki w Ukrainie płoną, wiersze nie płoną, ale potrzebują domu.

Zbigniew Herbert zostawił kiedyś dwanaście nowych wierszy w nowojorskiej taksówce i zdesperowany żalił się W. S. Merwinowi - na co on zapytał zdziwiony, jak to, nie nauczyłeś się na pamięć? 

Nie wszystkich wierszy da radę nauczyć się na pamięć...

- każdy denarek się liczy. Całość przekażę wydawnictwom - w imieniu Natalii i Oleksandra - i swoim, wdzięczny ariel rosé.


 

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    16.05.2023
    16.05.2023

    Ariel, sono Lucia!

3 781 zł  z 7 777 zł (Cel)
Wpłaciło 19 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
ariel rose - awatar

ariel rose

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 19

Ania - awatar
Ania
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1 000
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
750
Margo - awatar
Margo
70
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1 000
Wilk - awatar
Wilk
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij