Zbiórka Jagoda walczy o każdy oddech - miniaturka zdjęcia

Jagoda walczy o każdy oddech

Emilka Bakalarz - awatar

Emilka Bakalarz

Organizator zbiórki

Jagódka choruje na mukowiscydozę, ciężka, nadal nieuleczalną i śmiertelną chorobę genetyczną.

Już w okresie prenatalnym lekarz wspomniał nam o mukowiscydozie. W usg połówkowym widoczne były zmiany w jelitkach Jagody. Szukaliśmy innych przyczyn takiego obrazu na usg, gdyż mukowiscydoza jest przecież chorobą dziedziczną, a nikt w naszej rodzinie nie choruje na tę chorobę. Było kilka innych opcji i tych opcji się trzymaliśmy. W końcu Jagódka przyszła na świat. Wszyscy się cieszyli. Niestety mała wychładzała się i musiała przez noc być pod naprominnikiem. Rano już była z nami, jednak radość nie trwała zbyt długo. Jagoda nie miała apetytu, to co zjadła zwrociła, a jej brzuszek był jak balon. Musiała być w trybie natychmiastowym przewieziona do innego szpitala i operowana. Jagódka podczas operacji miała wycięty fragment jeitka cienkiego oraz wyłonioną stomię. Bez operacji by nie było jej teraz z nami. 

Kolejne diagnozy nie były zbyt optymistyczne, ale najgorsze co usłyszeliśmy to było podejrzenie mukowiscydozy. Wtedy zaczęliśmy się dowiadywać co to za wtrętna choroba. Nie było jeszcze potwierdzenia badaniami genetycznymi. Na intensywnej terapii spędziła prawie miesiąc. Na dokładną diagnozę zostaliśmy wysłani do Krakowa, tam po 6 dniach badań mieliśmy wyniki, przyszły również wyniki DNA... Byliśmy załamani, bo jak się nie załamać, gdy dowiadujesz się, że Twoje dziecko jest chore na nieuleczalną i śmiertelną chorobę? Jednak szybko się postanowiliśmy pozbierać, mamy też przecież synka Leona. Musimy być silni dla Jagódki, ale rownież dla niego. Obecnie czekamy aż malutka będzie mogła przejść drugą operację zamknięcia stomii, co pomoże jej lepiej przybierać na wadzę oraz rozwijać się ruchowo. Dzisiejsza medycyna daje duże nadzieje dla ludzi chorych na mukowiscydozę. Liczymy na to, że Jagoda będzie kiedyś "zdrowa". 

Mukowiscydoza uderza głównie w układ oddechowy i pokarmowy, które produkują bardzo gęstą wydzielinę. Przyczyną jest zaburzona produkcja białka w ogranizmie. By zapewnić Jagódce jak najdłuższe życie, niezbędna jest codzienna, intensywna rehabilitacja-inhalacje kilka razy dziennie plus drenaż i ćwiczenia oddechowe. Najważniejsze to utrzymać płuca w jak najlepszej kondycji.

Okres jesienno-zimowy jest dla nas szczególnie ciężki. Brak odporności to kolejna z cech mukowiscydozy. Starszy brat Jagódki jest w wieku przedszkolnym. Mała narażona jest na każdą infekcję i zazwyczaj to na co choruje Leon, choruje także Jagoda... niestety u niej zwykły katar czesto kończy się szpitalem i antybiotykiem.

Mowi się, że każda infekcja w mukowiscydozie skraca życie...

Codzienne podawanie olbrzymiej ilosci leków pozwala Jagódce przyswajać pokarm gdyż jej trzustka jest praktycznie niewydolna. 

Jagoda ma dwie ciężkie mutacje mukowiscydozy (g542x i f508del). Od początku jej życia choroba szybko postępuje. Bardzo częste wyjazdy do szpitala w innym mieście i długie leczenia antybiotykami. To życie które póki co Jagódka zna najlepiej. W płuckach Jagody juz tworzą sie zmiany, które najprawdopodobniej są nieodwracalne. Niekiedy ratunkiem dla chorego na mukowiscydoze jest przeszczep płuc, który nie sprawia, że ktoś bedzie zdrowy tylko dostanie kilka lat życia więcej, my mamy jednak nadzieję, że Jagódka doczeka leku. 

Aktualnie średni wiek życia w Polsce z mukowiscydozą to ok 30 lat... Jedni żyją dłużej, inni krócej, w zależności od przebiegu choroby, rodzaju mutacji.

By zapewnić jej jak najdłuższe i jak najlepsze życie potrzebne są pieniądze... które podobno szczęścia nie dają, ale mogą dać zdrowie naszej córeczce. Szacuje się, że miesięczny koszt leczenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby to 1000-5000 zł. Niestety w Polsce wiele leków stosowanych w chorobie Jagody nie jest refundowanych.

Mukowiscydozy nie widać, ale robi wielkie spustoszenie w organizmie tej małej istotki... Dlatego jeśli ktoś zechciałby wesprzeć Jagódkę w tej nierównej walce, prosimy o wpłatę nawet symbolicznej złotówki. 

Więcej informacji:   

www.facebook.com/jagodaCF/

DZIĘKUJEMY! 💜

Aktualności

 • Emilka Bakalarz - awatar

  Emilka Bakalarz

  11.01.18
  11.01.18

  Dziękujemy za dotychczasowe wpłaty :) zbiórka nadal trwa! Pieniążki chcielibyśmy wykorzystać na zakup kamizelki oscylacyjnej. Byłaby to dodatkowa forma drenażu dla Jagódki. Jednak jej cena jest dość wysoka... 32 000 zł Zachęcamy do przekazywania Jagodzie 1% podatku!

  Zdjęcie aktualności 10 932

Komentarze

 • Ania - awatar

  Ania

  29.12.17
  29.12.17

  Rośnij zdrowo Jagódko 😘

 • Jo83 - awatar

  Jo83

  05.12.17
  05.12.17

  Zdrowka dla Jagodki :*

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  01.12.17
  01.12.17

  Wiele nie mogłam ale koleżanki z forum bb powinny się wspierać.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  30.11.17
  30.11.17

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  30.11.17
  30.11.17

  Wszystko bedzie dobrze ;)

Emilka Bakalarz - awatar

Emilka Bakalarz

Organizator zbiórki

Wpłaty - 76

Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Magdalena Wielgus - awatar
50
Magdalena Wielgus
Anonimowy Darczyńca - awatar
8
Anonimowy Darczyńca
Krystian - awatar
100
Krystian
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Karolina - awatar
100
Karolina
Milena Badcock - awatar
50
Milena Badcock
Anonimowy Darczyńca - awatar
15
Anonimowy Darczyńca
Ania - awatar
50
Ania
Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij