W styczniu 2019 roku Stowarzyszenie FRYDHOF odpowiedziało na apel 91-letniej pani Wandy z Konina. Pani Wanda zwróciła się o pomoc w ratowaniu zaniedbanego i zapomnianego grobu, w którym spoczywa jedna z zasłużonych dla Konina, a w szczególności dla dzielnicy Morzysław, osób. 

Klara Podgajecka, właścicielka dóbr Morzysław, niegdyś majątku ziemskiego, urodziła się w Berlinie w 1841 roku, jako córka Jana i Emilii małżonków Ebel. Była dobrodziejką obecnie konińskiej parafii pw. św. Wojciecha (dawniej parafia Morzysław), jak również właścicielką terenów, na których powstała pierwsza odkrywka węgla brunatnego w Koninie. Do dziś wspominana jest przez najstarszych mieszkańców dzielnicy z wdzięcznością, jako zasłużona dla miejscowej społeczności. Jako takiej, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodłegłości, Społeczny Komitet przy Stowarzyszeniu FRYDHOF chciałby oddać cześć wspominając ją i upamiętniając godnym nagrobkiem, którego niestety nie doczekała się, choć grób zachował się na miejscowym cmentarzu.

Pani Wanda zapamiętała dziedziczkę, jak o niej mówi, jako elegancką starszą panią z siwymi włosami zaczesanymi w niewielki kok. W dawnym domu Klary dziś mieści się oddział konińskiego PCK. Co bardziej wrażliwi mogą jeszcze poczuć obecność Klary.

Dziedziczka Klara regularnie przekazywała środki fiansowe na budowę kościoła w Morzysławiu, który stoi tam do dziś. Na terenach niegdyś należących do niej wybudowano wiele budynków mieszczących instytucje publiczne służące nie tylko mieszkańcom Konina do dzisiaj. 

Klara Podgajecka zmarła w wieku 90 lat, 28 maja 1931 roku w Morzysławiu i tam została pochowana. Nieopłacana latami mogiła podlegała likwidacji, stąd prośba pani Wandy o jej ratowanie. Grobem zajmował się ojciec pani Wandy, potem jej matka, a później, póki wiek i zdrowie pozwalały, sama pani Wanda. Dzisiaj z uwagi na wiek kobiety nie jest to już możliwe, a skromna emerytura nie pozwalała na wykupienie grobu. Podczas zorganizowanej przez Stowarzyszenie FRYDHOF fejsbukowej zbiórki w ciągu kilku dni udało się zebrać wymaganą kwotę i zapłacić "abonament" za Klarę na kolejnych 20 lat. 

Następnym krokiem jest postawienie Klarze Podgajeckiej nagrobka, dzięki któremu pamięć o tej postaci zachowana zostanie na długie lata. 

Liczymy na Waszą pomoc! Niech pamięć nie zaginie!

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Komentarze

  • Grażyna Kaźmierczak - awatar

    Grażyna Kaźmierczak

    14.02.19
    14.02.19

    Poszło :)

Wpłaty - 14

Adrianna Dziublewska - awatar
20
Adrianna Dziublewska
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Sebastian W. - awatar
40
Sebastian W.
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Jarek Kozlarek - awatar
20
Jarek Kozlarek
Ania Kolanko - awatar
50
Ania Kolanko
Łucja Pawlicka Nowak - awatar
50
Łucja Pawlicka Nowak
Monika - awatar
50
Monika
Grażyna Kaźmierczak - awatar
20
Grażyna Kaźmierczak

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij