Zbiórka Na apelację wolontariuszki Asi - miniaturka zdjęcia

Na apelację wolontariuszki Asi

Jolanta Walder - awatar

Jolanta Walder

Organizator zbiórki

Czy w naszym kraju wolno mieć własne zdanie na temat działania przychodni weterynaryjnej? Czy wolno wyrażać je publicznie?

Czy doświadczonemu wolontariuszowi wolno oceniać sposób leczenia zwierzęcia, oddanego pod opiekę lekarza weterynarii? Przecież to oczywiste, powiecie pewnie. Każdy opiekun zwierzęcia chce dla niego jak najlepiej, a widząc, że coś jest nie tak, będzie się starał ostrzec innych. Jak się okazuje, to nie takie proste. 

Jest wrzesień 2013 roku. Moja córka, Joanna, która od wielu lat działa na rzecz trójmiejskich kotów wolno bytujących, wraca do domu wstrząśnięta. Powodem jest historia kota znajomych, która wydarzyła się w jednej z trójmiejskich przychodni weterynaryjnych. Dowiaduję się, że zwierzę, według Asi niewłaściwie leczone, umierało w męczarniach kilka dobrych godzin za długo.

- Ten kot mógł już nie cierpieć od kilku godzin – mówi córka. – Mógł zostać dawno poddany humanitarnej eutanazji. Jego płacz był przeraźliwy. Nie zapomnę go do końca życia.

Tego samego wieczoru Asia zamieszcza pełen goryczy post na prywatnym profilu na Facebooku. Bez wymieniania nazwisk ani nazwy lecznicy, rozżalona historią zwierzęcia, które nie dostało właściwej pomocy, wyraża swoją opinię na temat zdarzenia w lecznicy.

Dwa miesiące później dostaje pismo przedprocesowe, wzywające do usunięcia postu, zamieszczenia przeprosin i wpłaty 5 tys.zł zadośćuczynieniana na rzecz TOZ. Pismo ignoruje. W lutym 2016 roku przychodzi wezwanie do sądu. Mimo przedawnienia – sprawy o zniesławienie przedawniają się po dwóch latach – córka zostaje oskarżona o prowadzenie „oszczerczej kampanii”. Do właścicieli bowiem dotarła informacja, że Joanna w prywatnej rozmowie znów wyraziła swoje zdanie na temat ich działalności. 

Na przełomie marca i kwietnia 2016 roku rozpoczyna się proces. Właściciele lecznicy powołują świadków „oszczerstw”. Córka ma własnych.Żadna z jej opinii nie została wyssana z palca. Są osoby, które potwierdzają jej spostrzeżenia na temat stanu kotów odbieranych z lecznicy świadkowie ci zeznają w sądzie.

Asia pojawia się na pierwszych posiedzeniach, niedługo potem dowiaduje się, że jest w ciąży. Stres jaki przechodzi w związku ze sprawą, może zaszkodzić dziecku. Nie bierze udziału w większości postępowania, nie może więc ustosunkować się do zeznań świadków drugiej strony. 

Oskarżenie znów żąda 5 tys. zł zadośćuczynienia. Sędzia uznaje jednak, że to za mało. Zasądza po 3 tys. zł zwrotu kosztów na rzecz każdego z właścicieli kliniki, tysiąc złotych na rzecz gdyńskiego schroniska oraz 2 tys. zł grzywny. W sumie 12 tys. złotych! 

Nie można tego tak zostawić. Pomijając nawet fakt, że Joanna, jako młoda, samotna matka z mikroskopijnym dochodem nie jest w stanie spłacić takiej kwoty. Chodzi o sprawiedliwość, o prawo do wypowiadania opinii, do ostrzegania ludzi. Nie może być tak, że osoba wyrażająca własne zdanie na temat tak ważny jak dobrostan zwierząt, jest za to karana wysokimi grzywnami, które mają zamknąć jej usta. 

Na szczęście wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Córka zamierza się odwołać do Sądu Okręgowego. Żeby wnieść apelację i opłacić dalszą pomoc prawną, potrzebuje ok. 3000 zł. Właśnie na to jest ta zbiórka. Ta sprawa nie może się tak skończyć. 

O Joannie i jej działalności na rzecz trójmiejskich kotów możecie posłuchać tutaj: 

https://radiogdansk.pl/audycje-rg/fabryka-reportazu/item/66893-dobrowolnie-pomaga-bezdomnym-i-chorym-kotom-joasi-koci-swiat

Więcej o podopiecznych córki przeczytacie tutaj:

https://www.facebook.com/kociczas/

Wszystkim którzy zechcą wspomóc datkiem zbiórkę, z góry serdecznie dziękuję, w imieniu swoim i córki 

Wybierz kwotę

Aktualności

 • Jolanta Walder - awatar

  Jolanta Walder

  24.05.18
  24.05.18

  Już wszystko wiadomo, wyrok z pierwszej instancji został całkowicie zniesiony! Co wiąże się z tym że koszta 12.000 tyś zł. również! Wyrok prawomocny sądu apelacyjnego w Gdańsku brzmi "umorzenie na okres próby 2 lat z doborem kuratora" Koszty jakie zostały zarządzone to 3x840 zł za ustanowienie (czy jakoś tak) mecenasa oskarżycieli. Czyli kwota jaką Asia ma do zapłaty to 2520 zł. Wszystkie pieniążki wpłacone przez Was poszły na reprezentowanie córki przez adwokatów przed sądem a przede wszystkim na sporządzenie apelacji. Niestet kolejne 2500 tyś to nadal dla Asi dużo, zbiórka została podwyższona,Może ktoś z Was zechce jeszcze ja wspomóc. Oczywiście,tyle ile tylko będzie w stanie sama uzbierać i zapłacić to zapłaci... Jednak obawiamy się że sprawa szybko trafi do komornika i dojdą kolejne koszta. Wszystkim Wam bardzo dziękuję za całe Wasze wsparcie! Bardzo wiele ono dla nas znaczyło!

Komentarze

 • Wojtek Sz. - awatar

  Wojtek Sz.

  13.03.18
  13.03.18

  Trzymam kciuki żeby się udało:)

  • Jolanta Walder - awatar

   Jolanta Walder - Organizator zbiórki

   15.03.18
   15.03.18

   Dziękuję bardzo Wojtek :-)

 • Karol Komosiński - awatar

  Karol Komosiński

  12.03.18
  12.03.18

  Powodzenia

  • Jolanta Walder - awatar

   Jolanta Walder - Organizator zbiórki

   12.03.18
   12.03.18

   Karol,bardzo,bardzo dziękuję w imieniu swoim i Asi! Asi odebrało mowę :-) Dziękujemy!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  05.03.18
  05.03.18

  Trzymam kciuki z całego serca za Ciebie Asiu! Bądź dzielna i nie poddawaj się! Jesteś wspaniałą osobą, która pomaga tym najbardziej potrzebującym pomimo przeciwności losu, które Cie spotkały! Głowa do góry! Jesteśmy z Tobą!

  • Jolanta Walder - awatar

   Jolanta Walder - Organizator zbiórki

   05.03.18
   05.03.18

   Bardzo,bardzo dziękuję a imieniu swoim i Asi :-)

 • Magda O - awatar

  Magda O

  04.03.18
  04.03.18

  Damy radę Asiu :)

  • Jolanta Walder - awatar

   Jolanta Walder - Organizator zbiórki

   04.03.18
   04.03.18

   Trzeba dać :-) Dziękuję :-)

 • Inez - awatar

  Inez

  02.03.18
  02.03.18

  Powodzenia

  • Jolanta Walder - awatar

   Jolanta Walder - Organizator zbiórki

   02.03.18
   02.03.18

   Dziękuję bardzo. Buziaki dla pięknej Inez :-*

Jolanta Walder - awatar

Jolanta Walder

Organizator zbiórki

Wpłaty - 73

Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca
Wiola - awatar
20
Wiola
Anna Stefanowska - awatar
200
Anna Stefanowska
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Dorota G. - awatar
10
Dorota G.
Ania I. - awatar
20
Ania I.
Agnieszka - awatar
50
Agnieszka
Niedoszła bratowa - awatar
10
Niedoszła bratowa
Marlena - awatar
20
Marlena

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Pomagam.pl korzysta z plików cookie na zasadach opisanych w polityce prywatności, która uległa zmianie. Dowiedz się więcej.