Zbiórka Film o Nathanie Mośkiewiczu - miniaturka zdjęcia

Film o Nathanie Mośkiewiczu

Film o Nathanie Mośkiewiczu

1 250 zł z 3 000 zł (Cel)
Wpłaciło 20 osób
Wpłać teraz
 

Wyprodukuj razem z nami film o ostatnim żydowskim mieszkańcu Koźmina Wielkopolskiego. 

/for English scroll down/

Nathan Mośkiewicz i jego syn Hugo jako jedyni żydowscy mieszkańcy Koźmina Wielkopolskiego przeżyli wojnę. Po wyzwoleniu Hugo wyemigrował, zaś Nathan postanowił wrócić do miasteczka, do swojego rodzinnego domu. Zmarł w 1969 roku i zgodnie ze swoją wolą został pochowany na tutejszym cmentarzu żydowskim. Jaki był Nathan? Czym się zajmował? Zależy nam, by pokazać Mośkiewicza takiego, jakim był - jego charakter, jego codzienne życie w mieście. 

Dlatego wyruszyliśmy z kamerą, by rozmawiać z mieszkańcami Koźmina Wielkopolskiego. Zbieramy ich osobiste wspomnienia, odkrywamy pamiątki po ich żydowskim sąsiedzie. Odnaleźliśmy w Ameryce żyjących krewnych jego syna, którzy posiadają pamiątki rodzinne. Prowadzimy również poszukiwania w archiwach, by móc opowiedzieć życie Nathana na nowo.

Projekt filmowy otrzymał wsparcie Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Zakres pracy, w szczególności związanej z archiwaliami, jest większy od zakładanego. Dlatego, by móc dokończyć film, potrzebujemy Twojej pomocy. Wpłać dowolną kwotę - dzięki temu nie tylko wesprzesz powstanie filmu dokumentalnego, ale też ocalisz od zapomnienia historię ostatniego koźmińskiego Żyda. Premierę planujemy na styczeń 2021 roku.

Projekt realizuje Stowarzyszenie Krotochwile, organizator Simchat Chajim Festival - Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Na zdjęciu po lewej stronie syn Nathana - Hugon wraz z żoną, po prawej stronie obecny stan pomnika Nathana Mośkiewicza.

Produce a film with us about the last Jewish inhabitant of Koźmin Wielkopolski.

Nathan Mośkiewicz and his son, Hugo, were the only jewish people from Koźmin Wielkpolski to survive World War II. After the war had ended and Poland was freed, Hugo moved away from the country, but Nathan decided to come back to his home city. He died in 1969 and, in accordance with his will, was buried in a local Jewish cemetery. What was Nathan like? What was he doing after the war? We aim to show him as he was – his personality and everyday life in the city.

That is why we took our camera and went to talk with the residents of Koźmin Wielkpolski. We have collected their personal memories and discovered mementoes of their Jewish neighbor. We have also found Hugo’s relatives, living in the US and keeping family heirlooms. We are also searching through the archives – all of this to be able to tell a story about Nathan’s life.

The film project was supported by the Association of the Jewish Historical Institute of Poland. The scope of work, in particular related to archives, is greater than we first assumed. Therefore, to be able to finish the film, we need your help. Donate any amount - thanks to this, you will not only support the creation of a documentary, but also save the history of the last Jewish person from Koźmin county. We are planning to release the film in January 2021.

The project is carried out by the Krotochwile Association, the organizer of the Simchat Chajim Festival - the Jewish Culture Festival.

In the photo, on the left, Nathan's son - Hugo with his wife. On the right, the present state of the tomb of Nathan Mośkiewicz.

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Stowarzyszenie Krotochwile - awatar

  Stowarzyszenie Krotochwile

  18.11.20
  18.11.20

  Dzień dobry! Prace nad filmem cały czas trwają. Dziękujemy tym, którzy wsparli nas do tej pory. Przystępując do pracy, nie sądziliśmy, że uda nam się odnaleźć tyle informacji i odkryć tak wiele spraw związanych z Nathanem Mośkiewiczem! Do tej pory: odnaleźliśmy za granicą krewnych Mośkiewicza, pozyskaliśmy nigdy nie publikowane i nieznane w Polsce zdjęcia tej rodziny, ustaliliśmy losy najbliższych krewnych naszego bohatera, plan filmowy przeniósł się również poza Koźmin Wielkopolski (w sumie do tej pory pokonaliśmy 932 km do miejsc realizacji filmu), dotarliśmy do 67 stron dokumentów w 4 archiwach, rozmawialiśmy z 7 osobami pamiętającymi Mośkiewicza. Nie możemy się doczekać premiery filmu. Ale nim to nastąpi, czeka nas jeszcze sporo pracy. Także Ty możesz ją wesprzeć, wpłacając tutaj dowolną kwotę. Dziękujemy!

Komentarze


 • Aleksandra Wilczura - awatar

  Aleksandra Wilczura

  10.09.20
  10.09.20

  Świetna inicjatywa! ❤️

 • Jacek Zawielak - awatar

  Jacek Zawielak

  20.08.20
  20.08.20

  Powodzenia 🙂

1 250 zł z 3 000 zł (Cel)
Wpłaciło 20 osób
Wpłać teraz
 

Wpłaty: 20

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Arnold S Chamove - awatar
Arnold S Chamove
260
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Agata Urbańska-Krasowska - awatar
Agata Urbańska-Krasowska
20
Ewa Maciejewska - awatar
Ewa Maciejewska
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Witek Zalewski - awatar
Witek Zalewski
100
Heidi Beryt - awatar
Heidi Beryt
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij