Daniel Weiss - awatar

Daniel Weiss

Organizator zbiórki


Cześć nazywam się Daniel W. Weiss (zdjęcie powyżej) i jestem fotografem oraz autorem projektu Płeć Nie Znaczy nad, którym prace rozpocząłem w lutym 2018 roku. Na realizacje przeznaczyłem większość swojego czasu oraz środków, zmieniając również tryb edukacji dla kompletnego poświęcenia się. 


Zacząłem szukać ludzi na instagramie, oraz innych portalach, jeździć po Polsce tworząc sesje zdjęciowe. W sierpniu 2018 roku, zacząłem publikację zdjęć na instagramie oraz doszło do mojej debiutanckiej wystawy w Inkubatorze Kultury Pireus.

OPIS PROJEKTU

Tematem moich zainteresowań poznawczych jest tworzenie obrazu indywidualnej tożsamości w sferze cielesności, płci oraz wizerunku, a celem artystycznych poszukiwań – poruszenie tematu „męskości” i „kobiecości”  oraz odchodzenia od powielanych przez społeczeństwo stereotypów dotyczących płci biologicznej. Tworzę pewnego rodzaju fuzję pojęć płci, którą nazywam feminimęskością.
Sama idea zrobienia fotograficznego projektu pojawiła się w mojej głowie w czasie refleksji nad tym, co spotykało zarówno mnie, jak i inne osoby w szkole, czyli ostracyzm społeczny. W przypadku chłopców było to spowodowane niższym wzrostem czy  brakiem zainteresowania piłką nożną , a w przypadku dziewczyn – „skąpym” ubiorem lub wczesnym dojrzewaniem płciowym. Później zainteresowałem się kwestią osób transseksualnych, dla których brak znaczenia płci w społeczeństwie podnosi ich komfort życia. Kolejnym z czynników było zjawisko makijażu wśród chłopców oraz ruchy ciałopozytywności. Pierwsze zdjęcia pochodzą z 2017 roku, ale intensywniejszą pracę zacząłem wiosną 2018 roku.

Symbolika kolorów kulturowo przypisanych do płci, czyli różowego i niebieskiego traci znaczenie. Nie chodzi o to, żeby nagle zacząć ubierać dziewczynki na niebiesko, a chłopców na różowo, ponieważ to by nic nie zmieniło.  Zależy mi zaprzestaniu identyfikowania czegoś tak podstawowego jak kolory z płcią. To zamknięte koło – dziewczynki są od najmłodszych lat otaczane różowymi ubraniami, zabawkami i często też przez presję społeczną wybierają właśnie ten kolor, a chłopcy za to są wyśmiewani, kiedy lubią rzeczy „zarezerwowane” dla dziewczyn.

Pojęcie – feminimęskość – które kiedyś przyszło mi do głowy, jest esencją mojego projektu. Chciałem pokazać, że choć kulturowo próbuje się nas wepchnąć w jakieś ramy, nie musimy za wszelką cenę udowadniać sobie i innym, że jesteśmy mężczyznami przez duże „m” lub kobietami przez duże „k”. Czynnikiem kreowania indywidualnej tożsamości nie musi być płeć.


Środki uzyskane ze zbiórki przeznaczę na rozwój projektu, wyjazdy do innych miast Polski niż Poznań, czas wolny od etatowej pracy, wydruki, sprzęt, oraz promocję itp.

Osiągnięcia:
-wystawa w Inkubatorze Kultury Pireus (sierpień 2018)
-zaprojektowanie albumu fotograficznego przez Karolinę Kaczkmarek

SOCIAL MEDIA

www.instagram.com/plecnieznaczy
www.facebook.com/plecnieznaczy

www.instagram.com/daniel_wweiss

Wybierz kwotę

Komentarze

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    07.01.19
    07.01.19

    Jejuuuu świetna akcja!!!! Pozdrawiam, również fotograf 👌 M.S

Daniel Weiss - awatar

Daniel Weiss

Organizator zbiórki

Wpłaty - 7

Mikołaj Szufa - awatar
11
Mikołaj Szufa
Anonimowy Darczyńca - awatar
8
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Daria Naroc - awatar
5
Daria Naroc
Szymon Leśniewski - awatar
5
Szymon Leśniewski
Julek Sumisu - awatar
1
Julek Sumisu
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij