Cześć, nazywam się Wiktoria i mam 24 lata. Na codzień pracuje jako pielęgniarka operacyjna w szpitalu dziecięcym i to ja pomagam innym, a teraz role się odwróciły. Bardzo głupio jest mi robić te zbiórkę, ale czuję, że nie mam wyjścia. Zdiagnozowano u mnie endometriozę, której leczenie nie jest refundowane na NFZ.
Najpierw przedstawię wam czym jest endometrioza.
Endometrioza jest chorobą narządów płciowych kobiety charakteryzującą się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy (komórki ektopowe). Komórki te (i ich podścielisko) przypominają budową komórki znajdujące się wewnątrz jamy (endometrium) i wykazują aktywność wydzielniczą. Reagują one na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu miesiączkowym, czego następstwem jest przewlekła reakcja zapalna. W procesie tym dochodzi do wewnętrznych krwawień, rozwoju bolesnych guzków, zapalenia, tworzenia się blizn i zrostów oraz zmiany stosunków anatomicznych narządów w miednicy mniejszej.
Endometrioza jest „tajemniczą” chorobą i dotychczas nie ustalono dokładnie jej przyczyny.Wśród czynników etiologicznych wymienia się czynniki wrodzone, środowiskowe, epigenetyczne, autoimmunologiczne i alergiczne. Sądzi się, że podstawowym mechanizmem powstawania ognisk endometriozy jest wsteczne miesiączkowanie, tzn. przedostawanie się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnowej i wszczepianie się złuszczonych komórek endometrium.
Endometrioza jest u wielu kobiet przyczyną niepłodności, przewlekłych dolegliwości bólowych i pogorszenia w związku z tym jakości życia. Stanowi również znaczne obciążenie finansowe dla systemów opieki zdrowotnej, np. w Austrii całkowity roczny koszt leczenia kobiet z powodu endometriozy sięga 300 milionów euro i jest porównywalny z kosztami opieki nad chorymi z chorobą Parkinsona.
Komórki endometrium mogą wędrować do jelit, płuc, oczu czy nawet mózgu. Endometrioza to codzienny ból, który zaburza normalne funkcjonowanie. Staram się zdrowo odżywiać, uprawiać sport aby jakkolwiek sobie pomóc, jednak jest bardzo ciężko. W ostatnich dniach zderzyłam się z tą diagnozą, po wizycie u ginekologa i zrobieniu rezonansu miednicy mniejszej rozpoznano u mnie wiele ognisk adenomiozy, czyli rodzaju endometriozy. Mam zrośnięty jajnik z macicą, a macica wraz z nim przyrośnięte są już do jelit. Jeśli tego nie zatrzymam będzie tylko gorzej. Ognisk endometriozy mam również dużo w całej miednicy mniejszej (załączam dokumentację). Później ogniska te mogą penetrować jelita co grozi resekcją odcinków jelit lub wyłonienia stomii.
Dostałam 3 opcje leczenia
Endometrioza jest nieuleczalna i zostaje do końca życia, leki i operacja powodują zahamowanie rozwoju. Niestety żadna z tych metod nie daje gwarancji, że choroba dalej nie będzie postępować.
Razem z lekarzem zadecydowaliśmy, że aktualnie zaczynam leczenie lekiem Ryeqo. Jego największą wadą jest cena. 28 tabletek to koszt ok 380zl. Lek trzeba brać regularnie, co miesiąc.
W ciągu ostatnich tygodni wydalam już kilka tysięcy złotych na sama diagnostykę tej choroby. Teraz co miesiąc czekają mnie wizyty u ginekologa, które kosztują średnio 400zl a także leki wyżej wymienione. Operacja mnie nie ominie i jest konieczna, jednak aktualnie nie jestem w stanie pozwolić sobie na nią finansowo stąd moja zbiórka. Niestety leczenie endometriozy w Polsce leży i koszta dla pacjentek są ogromne. Badania, leki, hospitalizacje to ogromne kwoty.
Jestem wdzięczna za każdą przelaną złotówkę, która jest w stanie mi pomóc w leczeniu i z góry bardzo mocno dziękuję z całego serca. Oczywiście będę wszystkim przedstawiać faktury na co idą przelane kwoty.
Byłam już na kilku konsultacjach, operacja odbędzie sie w Instytucie Leczenia Endometriozy we Wrocławiu. Będzie mnie operował dr Karmowski. Koszt całego pobytu z operacją to 50 000 zł
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Kamil Palonek
Dużo zdrowia życzę
Maja
Przechodziłam przez to samo co Ty. Też musiałam zbierać. Udało się. Tobie też się uda, trzymam kciuki!
Burdki
Trzyma się będzie dobrze. Pozdrawiamy
Jadzia
Nie jesteś sama, trzymaj się ciepło Kochana!