Zbiórka Alarm dla koni i osłów z Egiptu - zdjęcie główne

Alarm dla koni i osłów z Egiptu

0 zł  z 100 000 zł (Cel)

UWAGA! Materiały mogą zawierać treści nieodpowiednie dla osób wrażliwych.

Egipt, tam gdzie teraz bombardują, gdzie chwile temu największe biura podróży reklamowały bajeczne kurorty, to 1.7 mln koni pracujących. Nie to, że lekko pracujących. To żadna rekreacja. To praca na śmieć i życie. Konie, zarówno na obszarach wiejskich jak i miejskich mają ogromną wartość dla zubożałych społeczności. Stanowią cenne źródło mocy trakcyjnej i stanowią ekonomiczny środek transportu.

Pomimo nieocenionego wkładu, jaki wnoszą, w Egipcie konie są niestety najbardziej zaniedbanymi zwierzętami i mają niski status społeczny, zwłaszcza te pracujące. Konie zajmujące się ciągnięciem wozów wykonują żmudną pracę, często pracując nieprzerwanie przez 6 do 7 godzin dziennie, ciągnąc ciężki ładunek lub od 3 do 4 osób (o wadze od 195 do 260 kg) podczas jednej podróży. Aby zarobić, właściciele przepracowują swoje zwierzęta cierpiące przez to na niezliczone dolegliwości fizyczne i psychiczne. Setki obolałych, zmęczonych koni i osłów jest brutalnie poganiana batem lub kijem, aby szybciej, aby więcej, aby dalej...

Konie bije się w każdą część ciała, ale przede wszystkim w genitalia. Tylko tak można je zmusić do większego wysiłku. Nie dziwne. Często już ledwo stawiają kopyto za kopytem.

Sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna w rejonach dużego natężenia turystycznego, o czym doskonale wiedzą działacze i wolontariusze lokalnych organizacji, które wspieramy. Ta nam najbliższa ma swoją placówkę tuż obok Wielkiej Piramidy Cheopsa, najpopularniejszej atrakcji turystycznej świecie. Tam, gdzie dla jednych atrakcja, dla innych istne piekło. Dla większości turystów przejażdżka konna wokół piramid to marzenie. Marzenie, które można spełnić za grosze. Marzenie to jednak kosztuje konie, osły i wielbłądy ich zdrowie, a często życie.

Obrzęki, rozcięcia skóry, potężne pęcherze ropne, złamania, potłuczenia, niedożywienie, anemia. To cena jaką zwierzęta płacą za spełnianie ludzkich marzeń. Jedynie garstkę właścicieli rusza sumienie i przychodzą z koniem do tych organizacji po pomoc. Reszta swoją biernością doprowadza swoje zwierzęta do życia w długiej i bolesnej agonii. Wielką rolę odgrywają też wierzenia i przekonania. Wokół piramid w dalszym ciągu wierzy się, że zdjęcia rentgenowskie są szkodliwe w związku z tym liczne złamania oraz inne zmiany nie są w ogóle albo źle diagnozowane. Wciąż istnieje przekonanie, że antybiotyki nie pomagają, a kolka u koni „leczona” jest za pomocą przeciągania nici seaton albo sznurów pod skórą konia aby naciągnąć jelita. Większość właścicieli koni nigdy nawet nie słyszało o odrobaczaniu. Doprowadza to do nadmiernej ilości nicieni i tasiemców, które powodują u koni śmiertelne kolki a leczenie często bardziej szkodzi niż pomaga, gdyż tabletki są podawane są nagle i w dużych ilościach, co doprowadza do nagłej śmierci wszystkich pasożytów, których z kolei koń nie jest w stanie od razu wszystkich wydalić. Doprowadza to do zatrucia organizmu, sepsy i śmierci.

„Wybrałem się konno na nocną przejażdżkę wokół piramid, Pustynia była usłana ciałami martwych koni i osłów. Żałuje, że musiałem to oglądać”
To jedna z wielu opowieści o spotkaniach ze śmiercią jakie codziennie można usłyszeć w Kairze bo śmierć czuje się w tutaj jak u siebie w domu, swobodnie przemyka wąskimi uliczkami, placami, bazarami, aby raz po raz udać się na gorące piaski pustyni wokół Wielkich Piramid, aby i tam zebrać swoje regularne żniwo.

Śmierć dociera również do kliniki, którą chcemy wesprzeć, jednak pracujący tam wolontariusze, medycy i weterynarze robią wszystko, aby ją przegonić. Choć nie jest łatwo. Turyści nie wspierają tej działalności. Nie Ci, którzy z tych konnych i oślich przejażdżek korzystają. Największy problem to rażąca ignorancja właścicieli na potrzeby podopiecznych oraz brak podstawowej wiedzy na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami. Kolejny problem to powszechna bieda. Większości osób nie stać na leczenie zwierząt, które zapracowuje się na śmierć oby jak najdłużej, gdyż od tego zależy czy nakarmią swoje dzieci. Dużym wyzwaniem jest również brak dobrze wyszkolonych weterynarzy.

Działacze organizacji, z którą współpracujemy, oferują swoją pomoc za darmo oraz kładą szczególny nacisk na edukacje właścicieli koni jak i na szkolenia weterynarzy. Ich misja jest bardzo ważna i potrzebna jednak wymagająca ogromnych nakładów finansowych na pokrycie leków, szkoleń i egzystencji weterynarzy aby coraz więcej zwierząt pociągowych pracujących wokół piramid z godnością wykonywały swoją pracę.

Nim zapytasz - nie, nie ściągniemy 1.7 miliona koni spod egipskich piramid. Nie uratujemy ich wszystkich przed ich losem, losem tak okrutnym. Nie będę kłamać. To nie jest realne. Ale możemy być ich światłem w tunelu, możemy być ich wsparciem i nieść ulgę w ich cierpieniu. A może nadejdzie taki dzień, gdy egipskie konie znowu uniosą głowy wysoko, a okoliczne pustynie przestaną być ich cichym cmentarzem.

Zbieramy tu na wsparcie dla nich, na wsparcie organizacji, która udostępniła nam mnóstwo zdjęć, które odebrały nam mowę, odebrały kilka nieprzespanych nocy. Organizacji, która robi tam dobrą robotę, ale bez pomocy ludzi z zewnątrz - nie są w stanie działać. Twoje 5 czy 10 zł może zrobić w Egipcie rewolucję, prawdziwą różnicę dla tych, które pod piramidami oddają życie w imię wielkiego biznesu.

I jeszcze jedno.
Gdybyś jeździł palcem po mapie, proszę - omiń Egipt. Wykreśl go na zawsze z listy swoich destynacji. Odradzaj znajomym. Dajmy Egiptowi bana za traktowanie zwierząt. Bo choć tych prawie 2 mln koni dziś nie uratujemy w pełni, to może oszczędzimy kolejnym milionom tego okrutnego los, i równie okrutnej śmierci.

Bądź dla Egiptu.
Tylko właśnie bądź gdzie indziej.
Inaczej to się nigdy nie skończy.

Zobacz codziennie życie i przygody naszych zwierząt, naszą walkę, sukcesy i te mniej piękne chwile - codzienne publikacje na Instagramie: https://www.instagram.com/f_centaurus/

---------------------------------------------
Fundacja Centaurus działa w imieniu zwierząt od 2006 roku. Jest organizacją non profit. Centaurus to prawie 3000 ocalonych koni, w tym ponad 200 osiołków, parę tysięcy psów i kotów, liczne zwierzęta gospodarskie. One wszystkie żyją dzięki takim osobom jak Ty. Bez tego wsparcia, ratowanie nie byłoby możliwe.

Z całego serca dziękujemy Ci za pomoc.

0 zł  z 100 000 zł (Cel)

Wpłaty: 0

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij