Przyjaciele,
Nasza fundacja ciągle się rozwija a my nie stoimy w miejscu - to ciągły rozwój pozwala nam docierać do coraz to nowszych grup zwierząt i pomagać im jak tylko możemy - a to wszystko dzięki Wam! W imieniu zwierząt bardzo za to dziękujemy! Poratuj Zwierzaka to nie tylko zwierzęta domowe typu psy i koty, to także nie same zwierzęta dzikie jak łabędzie, lisy, czy sarny - nie chcemy się ograniczać to żadnego gatunku zwierząt - wręcz przeciwnie - chcemy nieść pomoc tym najbardziej potrzebującym i zapomnianym. Jest jedna grupa zwierząt, o której sama myśli przyprawia ludzi często o obrzydzenie, strach czy, w najlepszym razie konsternację. Zwierzęta, na rzecz których działających w polsce fundacji można policzyć na palcach jednej ręki - mało kto chce im pomóc z uwagi na ich specyficzne potrzeby, duże wymagania i problematyczność w obsłudze. W tym wypadku chodzi nam o zwierzęta terrarystyczne czyli bezkręgowce, pająki, płazy, żółwie, jaszczurki, węże i inne gady. Należy jednak pamiętać, że wśród nich występują również te niebezpieczne jak krokodyle czy gatunki jadowite.
SKĄD POMYSŁ?:
Nasz kraj to ostatni bastion Unii Europejskiej, przez co stanowimy idealne miejsce przerzutu nielegalnych transportów zwierząt za wschodnią granicę. Zwierzęta te przewożone są przez przemytników często w skrajnych warunkach - wiele godzin, odwodnione, wygłodzone, wyziębione - te, które przeżyją ten dramat stają się najczęściej kolejnymi okazami w kolekcjach zagranicznych trzymaczy. Do tego należy dołożyć spore grono naszych polskich hodowców, którzy wielokrotnie nabywają zwierzę bez odpowiedniej wiedzy, przez co tu również często dochodzi do skrajnych zaniedbań. Na szczęście część przemytników jest łapanych a nieodpowiedzialnym hodowcom zwierzęta zostają odebrane. Jednak co dalej się z nimi dzieje? Fundacji zajmujących się tą tematyką jest garstka, ogrody zoologiczne nie mogą przyjmować takich zwierząt a schroniska pękają w szwach; na dodatek nie są przygotowane do przyjmowania tego typu gatunków. Dlatego wielokrotnie takie zwierzęta poddawane są eutanazji, zwłaszcza gatunki niebezpieczne.
CO CHCEMY OSIĄGNĄĆ? :
Przy Waszej pomocy chcemy wybudować azyl dla gadów - swojego rodzaju herpetarium. Miejsce, w którym znajdą swoje schronienie zwierzęta z interwencji, odebrane przemytnikom czy nieodpowiedzialnym właścicielom. Zapewnimy tam odpowiednie warunki, wyżywienie, opiekę, a w razie konieczności pomoc specjalistów oraz lekarzy weterynarii. Z czasem chcielibyśmy również wygospodarować miejsce do przeprowadzania różnego rodzaju wykładów i prelekcji o tematyce terrarystycznej.
DLACZEGO MY? :
Od ponad dwudziestu lat zajmujemy się terrarystyką - począwszy od małych żabek przez pająki, agamy, warany, dusiciele aż po krokodyle i węże jadowite. Obsługa haka ofiologicznego nie jest nam obca, posiadamy bardzo szeroką wiedzę w tej tematyce, a jeżeli czegoś nie wiemy, nie wstydzimy się zapytać wielu z naszych zaprzyjaźnionych hodowców, ekspertów lub lekarzy weterynarii.
JAK TO CHCEMY OSIĄGNĄĆ?:
Na terenie naszego ośrodka chcemy, na wcześniej przygotowanym i utwardzonym terenie, ustawić uprzednio zakupione kontenery socjalne wykonane z płyty warstwowej. Następnie wykonać w nich wszelkie przyłącza typu prąd, woda czy kanalizacja. Przystosować wnętrze kontenerów pod wymogi dotyczące gatunków niebezpiecznych - odpowiednie śluzy, zabezpieczenia ect. Zaopatrzyć budynek w terraria dopasowane do różnego rodzaju zwierząt terrarystycznych - uwzględniając ich naturalne potrzeby oraz habitat. Zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt potrzebny do bezpiecznej obsługi zwierząt w tym jadowitych oraz niebezpiecznych. I wreszcie zakupić tak prozaiczne urządzenia jak zamrażarki do przetrzymywania karmy, stoły z blachy kwasowej, zlewy, szafki, systemy wentylacyjne, ogrzewanie oraz oświetlenie zbiorników ze zwierzętami.
KOSZTY:
Jak sami widzicie, koszty takiego przedsięwzięcia są ogromne - sam zakup kontenerów socjalnych to kilkadziesiąt tysięcy złotych; odpowiednie terraria do przetrzymywania zwierząt - lekkie i wykonane z tworzywa łatwego do dezynfekcji, to kolejne kilkadziesiąt tysięcy. Do tego dochodzi specjalistyczny sprzęt, przyłącza, wykończenia - to kolejne tysiące... Jednak czego się nie robi dla ratowania zwierząt!
Wierzymy, że wspólnie jesteśmy w stanie to osiągnąć i zgromadzić chociaż część wymaganej sumy. Jesteście wspaniali - nie raz okazaliście nam już Wasze wsparcie - wierzymy, że i tym razem nie zostawicie nas z tym samych. Dziękujemy Wam za wszelką dotychczasową pomoc <3
I pamiętajcie - razem możemy więcej!
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!
Monika Ż.
Trzymam kciuki 🍀