Dwoje niepełnosprawnych dzieci wraz z rodziną mieszka w domu, który wymaga remontu. Remont nie potrzebny jest po to aby cieszyć oko. On jest potrzebny z uwagi na warunki, które zagrażają ich zdrowiu i życiu.
Grzyb i pleśń.
Stary, ponad 50 letni dom wybudowany został w odmiennych do aktualnych standardach architektonicznych. Nie zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz odpowiedniego ocieplenia budynku i to zarówno ze strony ścian jak i podłogi oraz sufitu spowodowało, że jest on doskonałym miejscem do życia.... ale dla grzyba i pleśni.
W tym domu mieszka dwoje podopiecznych Fundacji: Kinga oraz Brajan, mama Kingi - Pani Augustyna, mama Brajana - Pani Jadwiga, brat Brajana - Patryk, babcia Kingi oraz Brajana oraz trzech wujków dzieci. Całość domu stanowią trzy pokoje wraz kuchnią oraz nie do końca przystosowana, szczególnie do potrzeb dzieci niepełnosprawnych łazienka. W jednym pokoju mieszkają Kinga z mamą oraz Brajan z Mamą, w kuchni śpi Patryk z babcią a dwa pozostałe pokoje to własność wujków.
Kinga
Kinga urodziła się 30 maja 2003r i choć jest już pełnoletnia to swoim stanem psychicznym nie dorównuje rówieśnikom. Dziewczyna od urodzenia jest upośledzona umysłowo w stopniu umiarkowanym. W domowym zaciszu Kinga funkcjonuje dobrze. Potrafi sprostać codziennym obowiązkom domowym. Potrzebuje do tego jedynie ciszy i spokoju. W sytuacja stresowych reaguje napadami złości. W 2009 roku Kinga trafiła do szpitala z powodu utraty przytomności oraz ostrej niewydolności oddechowej. Wtedy zdiagnozowano u niej padaczkę. Dodatkowo dziewczyna od wczesnych lat dziecięcych zmaga się z problemami ortopedycznymi wymagającymi obuwia specjalistycznego.
Kingą opiekuje się samotnie mama, ponieważ jej tata zmarł w 2021r. Dziewczynka z tego tytułu otrzymuje rentę. Pozostałymi dochodami rodziny są jedynie świadczenia otrzymywane z Ośrodka Pomocy Społecznej. Kinga wraz z mamą opiekują się babcią, która po ostatnio przebytym udarze mózgu wymaga wsparcia w codziennych obowiązkach.
Kinga uczestniczy w zajęciach dla osób niepełnosprawnych organizowanych w Dziennym Domu Pobytu Otwarte Serca w Sędku pod patronatem Miasta i Gminy Łagów, gdzie uczy się, wykonuje prace plastyczne oraz uczestniczy w planowanych imprezach stacjonarnych oraz wyjazdowych. Szczególnymi zainteresowaniami Kingi, które z sukcesem pogłębia podczas zajęć jest sztuka kulinarna. Dziewczynka poświęca tej czynności całe serce.
Kinga jest dziewczyną pełną pasji. Do jej największej należy czytanie i ukochana przez dziewczynkę Róża Wersalu. Dziewczynka poświęca lekturze każda wolną chwilę. Trzy tomy Róży przeczytała po kilka razy każdy. Talent muzyczny odziedziczyła po mamie. Na ostatnim konkursie piosenki organizowanym w Dziennym Domu Pobytu Otwarte Serca w Sędku Kinga zajęła pierwsze miejsce. Mama pękała z dumy.
Brajan
Brajan Smolak urodził się w 2012 roku. Był zdrowym, pełnym energii rozrabiaką. Pięknie się rozwijał, biegał, kłócił się ze starszym braciszkiem, wyjadał łakocie i, jak każdy maluch, rozbierał zabawki na części pierwsze.
Wszystko szło dobrze do dnia, który przewrócił życie całej rodziny do góry nogami. 28 stycznia 2018 roku chłopiec przeszedł udar niedokrwienny mózgu. Zaczęła się walka najpierw o życie, później o jego jakość.
W Centrum Zdrowia Dziecka opanowano funkcje życiowe organizmu. Teraz trwa praca nad odzyskaniem sprawności. Dzięki lekom, które usprawniają przepływ krwi i pracę mózgu, dzięki intensywnej rehabilitacji powolutku Brajan zaczyna przypominać tego wesołego malca sprzed udaru. Powoli powraca mowa – jeszcze niewyraźna i z myleniem znaczenia wyrazów, ale dźwięki już są celowe i zrozumiałe. Niedawno chłopiec postawił swoje pierwsze kroki. W porównaniu z tym, jak biegał wcześniej, nie można jeszcze powiedzieć, że chodzi. To co dla innych jest oczywiste, dziś cieszy rodziców chłopca – znów trafia łyżką do buzi.
Jednak aby wyrównał powstałe w chorobie deficyty, jeszcze długa droga.
Brajan nadal nie porusza się jak zdrowe dziecko, w zabawie drobnymi przedmiotami rehabilituje prawą rączkę, ale wciąż lewą posługuje się dużo sprawniej (pierwotnie był praworęczny); ma problemy z opanowaniem emocji.
Remont
Dom, aby był miejscem bezpiecznym, ciepłym i zapewniającym zdrowy rozwój dwóm niepełnosprawnym dzieciom oraz ich rodzinom tak naprawdę wymaga gruntownego remontu. Rodzina żyje bardzo skromnie. Utrzymują się z rent oraz zasiłków opiekuńczych. Dochód rodziny, przy oszczędnym gospodarowaniu wystarcza na przeżycie "od pierwszego do pierwszego". O oszczędnościach na cele remontowe nie ma nawet co mówić.
Marzeniem rodziny jest położenie płytek w łazience, zamontowanie kabiny prysznicowej, dokończenie ocieplenia budynku, wymiana drzwi, wymiana i ocieplenie podłogi oraz odgrzybianie i malowanie ścian oraz sufitów.
To wszystko pozostanie w sferze marzeń... chyba że zechcą Państwo pomóc!
Za każda, nawet drobną wpłatę wraz z rodziną Smolak/Grzesik serdecznie dziękujemy.
Fundacja jest w posiadaniu dokumentów potwierdzających powyższe informacje co jednocześnie potwierdza wiarygodność wszystkich podanych danych.
Wydatkowanie środków ze zbiórki następowało będzie na podstawie przedstawionych faktur związanych z zakupem materiałów budowlanych.
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: