Zbiórka Pomnik Żydów Krościenko n/Dun. - miniaturka zdjęcia

Pomnik Żydów Krościenko n/Dun.

Dariusz Popiela - awatar

Dariusz Popiela

Organizator zbiórki

(English below)

Nazywam się Dariusz Popiela sportowiec, olimpijczyk, pasjonat historii Żydów polskich. Wraz z grupą przyjaciół działamy w Fundacji Nomina Rosae i tworzymy projekt Sądecki Sztetl mający na celu przywracanie pamięci o zapomnianych sąsiadach. 'Będąc niedawno w Krościenku nad Dunajcem zupełnie w innej sprawie dotarłem na cmentarz żydowski, który jest w ruinie i bardzo zaniedbany. Dlaczego? Pewnie przyczyn jest wiele ale w Krościenku nie brakuje ludzi którzy chcą zmienić ten stan rzeczy. Którzy już wcześniej podejmowali próby ratowania jedynego śladu po dawnych mieszkańcach. Połączyliśmy siły i wierzymy że się uda. Planujemy unikalne upamiętnienie w skali kraju. W wyniku kwerendy zaprzyjaźnionych naukowców posiadamy listę imion i nazwisk wszystkich zamordowanych osób od 1939 do  sierpnia 1942 kiedy historia Żydów w Krościenku dobiegła końca.  Naziści wysiedlili wtedy wszystkich Żydów do Nowego Targu a stamtąd Ci którzy przeżyli marsz śmierci  trafili do obozu zagłady w Bełżcu. Naszym celem jest przywrócenie pamięci o każdym z nich. Chcemy wykonać pomnik symboliczną pękniętą macewę z każdym imieniem i nazwiskiem zamordowanego mieszkańca. Pomnik ma mieć wymiar 200cm na 80cm x2. Pomnik w kształcie macewy jest konieczną formą, bowiem na cmentarzu nie przetrwały macewy po za dwoma. Z reszty naziści wykonali gdzieś w miasteczku fundamenty i posadzki.  Chcemy również wymienić płot, który się rozsypał, zardzewiał i lada dzień runie na ziemię. Państwa pomoc jest niezbędna bowiem akcja ma charakter spontaniczny i zupełnie prywatny każdy grosz zostanie spożytkowany na renowację tego miejsca. Wpisałem kwotę stanowiącą część naszych wysiłków. Każda złotówka będzie cennym wkładem Państwa w nasz projekt za co z góry dziękuję.  Razem pokażmy że można i  trzeba przywrócić pamięć!!!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

My name is Dariusz Popiela. I am sportsman, an Olympian and enthusiast of Polish Jew's history. Together with a group of friends I work in Nomina Rosae Foundation and we are part of the Shtetl of Tzanz project, in which we try to restore the memory of the forgotten neighbours. The las time I was in Krościenko nad Dunajcem, a village in the Pieniny Mountains, less then 40 km from Nowy Sącz, I accidentally found myself nearby the Jewish cemetery, which is in a very bad condition, almost devastated. Why? Probably multiple reasons are responsible, but the fact is that there are many people in Krościenko nad Dunajcem who are trying to change this state of things and have already taken some effort to save this only sign of the late citizens existence. We have joined together, and we believe that it can be done!! We are planning a unique commemoration. Thanks to a group of scholars we have acquired a list of names of all the Jewish citizens murdered here between the second half of 1939 and August 1942, when the history of the Jews in Krościenko nad Dunajcem came to an end. At that time the Nazis displaced all remaining Jews to Nowy Targ. Later, those of them who managed to survive the death march were sent to the Bełżec extermination camp. Our goal is to restore the memory of every one of them. We want to create a monument (200cmx80cmx2), a symbolic cracked matzevah with the names of the late Jewish citizens on it. That shape is essential as almost none of the original graves have survived- only two of them are now back in place. The rest of the tombstones were used by the Nazis to make floors and foundations. We also want to make a new fence as the current one became rusted and is falling apart. Your help is crucial because this is completely private and spontaneous action. Every penny, every cent will be spent to renovate this place. Each, even the smallest donation will be a valuable contribution to our project. Let's show the world together that it can and must be done!

Aktualności

 • Dariusz Popiela - awatar

  Dariusz Popiela

  03.12.17
  03.12.17

  Uporządkowaliśmy cmentarz. To pierwszy etap naszych prac. Wszystko po to by na wiosnę było łatwiej okiełznać przyrodę. Nasz projekt rewitalizacji i upamiętnienia jest i będzie wykonywany w zgodzie z przepisami prawa wyznaniowego a nad przebiegiem prac będzie czuwać Komisja Rabiniczna do Spraw Cmentarzy. W judaizmie święte jest zarówno to co duchowe, jak i to co fizyczne. Dusza jest źródłem świętości, podczas gdy ciało jest naczyniem, które nosi w sobie świętość. Zgodnie z tradycją i prawem żydowskim, ludzkie ciało jest święte nawet po śmierci i pozostaje takim aż do Dnia Sądu Ostatecznego. Dlatego kości tych, którzy odeszli pozostają święte i nienaruszalne. Najistotniejsze jest by nie naruszać gruntu. Koszenie trawy, przycinanie drzew jest jak najbardziej wskazane. Nie wolno natomiast wyrywać drzew z korzeniami. Wolno przyciąć drzewo maksymalnie do poziomu gruntu. Link do naszego wydarzenia https://www.facebook.com/events/1736804836628779/

  Zdjęcie aktualności 9 952

Komentarze

 • Piotr - awatar

  Piotr

  28.11.17
  28.11.17

  Życzę sukcesu i dziękuję za inicjatywę!

  • Dariusz Popiela - awatar

   Dariusz Popiela - Organizator zbiórki

   28.11.17
   28.11.17

   Dziękuję za wsparcie pozdrawiam serdecznie

Dariusz Popiela - awatar

Dariusz Popiela

Organizator zbiórki

Wpłaty - 8

Teddy Fisch - awatar
500
Teddy Fisch
Edward Ejdelman - awatar
50
Edward Ejdelman
Wowa Fuks - awatar
50
Wowa Fuks
Robert W Fuks - awatar
50
Robert W Fuks
Piotr - awatar
50
Piotr
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Jakub Petelewicz - awatar
10
Jakub Petelewicz
Karolina Lawitz - awatar
500
Karolina Lawitz

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij