Wilcza Natura Psa to projekt, który powstał z wielkiej pasji oraz miłości do psów, wilków i wszystkich dzikich zwierząt. Jest to inicjatywa naukowa, której celem jest zbadanie wpływu psów na dziką przyrodę Polski. Pomimo wielu sygnałów, że obecność psów może znacząco oddziaływać na dzikie ekosystemy, w Polsce wciąż brakuje rzetelnych, naukowych danych na ten temat. Postanowiłam to zmienić.
Właśnie dlatego powstała ta zbiórka – aby pozyskać środki niezbędne do dalszego rozwoju projektu. Pierwszym krokiem jest uruchomienie profesjonalnej strony internetowej, która umożliwi mi zbieranie danych od osób, które obserwują psy w naturze oraz informowanie społeczeństwa o wynikach badań. Na uruchomienie strony oraz wstępne działania edukacyjne potrzebuję jedynie 5000 zł. Każda dodatkowa złotówka zostanie wykorzystana na kolejne kroki – na przykład na stworzenie aplikacji mobilnej oraz wydanie książki popularyzującej tę tematykę.
O mnie:
Jestem doktorantką na Uniwersytecie Warszawskim specjalizującą się w genetyce i ekologii wilków oraz psów. Od wielu lat prowadzę badania naukowe, których wyniki publikuję w uznanych międzynarodowych czasopismach naukowych. Aktywnie współpracuję z naukowcami z Polski i zagranicy i regularnie aplikuję o środki z Narodowego Centrum Nauki. Prowadzę również działalność edukacyjną, wykładając antropozoologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz mentorując młodych badaczy podczas ich pierwszych projektów naukowych.
https://www.researchgate.net/profile/Kinga-Stepniak
https://www.youtube.com/watch?v=8al60RIsFxI&t=18s
O wpływie psów na dzikie ekosystemy:
Psy, choć są naszymi przyjaciółmi i towarzyszami, mogą mieć negatywny wpływ na dziką faunę i florę. Wkraczając w naturalne ekosystemy, psy mogą powodować stres, zmieniać zachowanie dzikich zwierząt, a także doprowadzać do zmniejszenia ich liczebności poprzez bezpośrednie drapieżnictwo, konkurencję lub przenoszenie patogenów. Dotychczasowe badania wskazują, że psy mogą również wpływać na dynamikę relacji pomiędzy innymi drapieżnikami, np. wilkami czy lisami co prowadzi do daleko idących konsekwencji ekologicznych. Brak szczegółowych danych dotyczących tego zjawiska w Polsce utrudnia podjęcie efektywnych działań ochronnych.
Bibliografia:
- Young, J. K., Olson, K. A., Reading, R. P., Amgalanbaatar, S., & Berger, J. (2011). Is wildlife going to the dogs? Impacts of feral and free-roaming dogs on wildlife populations. BioScience, 61(2), 125-132.
- Doherty, T. S., Dickman, C. R., Glen, A. S., Newsome, T. M., Nimmo, D. G., Ritchie, E. G., & Vanak, A. T. (2017). The global impacts of domestic dogs on threatened vertebrates. Biological Conservation, 210, 56-59.
- Hughes, J., & Macdonald, D. W. (2013). A review of the interactions between free-roaming domestic dogs and wildlife. Biological Conservation, 157, 341-351.
Będę ogromnie wdzięczna za każdą, nawet najmniejszą wpłatę. Pomóż mi chronić dziką przyrodę, wspólnie tworząc bazę wiedzy, która pozwoli skutecznie zarządzać obecnością psów w naturalnych ekosystemach!
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: